Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vychádza kniha o unesených deťoch Gajdárovcoch z Panamy

04.11.2015, 14:39 | Mediálne.sk

Denník Nový Čas v rokoch 2014 a 2015 uverejnil sériu článkov o tom, ako jeden z jeho reportérov vypátral na vlastnú päsť celkovo tri slovenské unesené deti.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Spoločnosťou aostatnými médiami rezonoval hlavne prípad rodiny Gajdárovcov. Martin aDominika sa našli po viac ako štyroch rokoch na druhom konci sveta v Paname.

Bývalý reportér denníka David Púchovský sa rozhodol po prvýkrát odhaliť svoju identitu a o oboch únosoch napísal knihu ‚Unesené‘. „Bol to neskutočne ťažký rok. Stačila jediná chyba, aby som sa prezradil a obaja otcovia by sa navždy stratili. Nehovoriac o tom, čo sme s kolegom prežili v Paname. Sledovanie ako z akčného filmu, boj o deti za každú cenu až po vyhrážky väzením,“ povedal David Púchovský.

Kniha Unesené mapuje na viac ako 250 stranách životy oboch matiek predtým, než im ich manželia uniesli deti, ich prvé stretnutia s Púchovským a samotný priebeh pátrania a vypátrania. „Potreboval som to všetko dostať na papier, aby som sa psychicky upokojil. Bol to horor, ktorý sa našťastie skončil. Už len to, keď som utekal za únoscom Heshama v Budapešti a rozmýšľal, či ho mám spacifikovať alebo čo vôbec urobiť, hovorí samo za seba. Stále mi to celé príde ako sen,“ povedal Púchovský, ktorý tri deti vypátral sám bez pomoci úradov, detektívov či špeciálnej techniky. Za tvrdou prácou sa skrývali desiatky hodín driny na úkor vlastného súkromného života. „Chcel by som poďakovať svojim bývalým kolegom Petre Klímešovej a Jozefovi Forrovi za podporu a pomoc s prípadom, pretože bez nich by som to nedokázal dotiahnuť dokonca a všetkým ľuďom, ktorí mi pomohli s pátraním po Heshamovi. Poďakovanie patrí aj Interpolu, Centre pre medzinárodnoprávnu ochranu detí, ministerstvám vnútra, spravodlivosti, sociálnych vecí a zahraničia, ktorí sa postarali o to, aby sa deti mohli legálne vrátiť k ich matkám,“ uzavrel Púchovský.

Prvému prípadu sa exnovinár začal venovať v máji 2014. Občan Kamerunu vtedy vyliezol na balkón prvého poschodia v Bratislave, brutálne napadol svoju svokru a už po druhýkrát uniesol svoj syna. Prvý únos z roka 2013 trval dva mesiace a skončil sa potom, čo syna uložil do krízového centra, lebo sa v čase jeho choroby nevedel o neho postarať. Púchovský pátral necelé tri mesiace po vtedy 4-ročnom Heshamovi, až ho s otcom lokalizoval v Budapešti. Spoločne s rôznymi ľuďmi, ktorých pre pátranie zabezpečila rodina chlapca sa 28. júla vydali do Budapešti a po celodennom pátraní Púchovský našiel únoscu a upozornil na neho náhodne okoloidúcich policajtov, ktorí ho za dramatických okolností zatkli. „Nedá sa opísať slovami, čo prežíva matka, keď jej niekto unesie dieťa. Ja som si tým prešla dvakrát. Chcem sa poďakovať Davidovi za to, že sa ani raz nevzdal pri hľadaní môjho syna a vrátil mi ho späť,“ povedala Ivana Zemanová, mama Heshama.

Riešenie druhého aznámejšieho prípadu Gajdárovcov sa začalo stretnutím Martiny Gajdárovej aDavida Púchovského vo februári 2014. Pátranie po deťoch musel bývalý reportér prerušiť práve počas hľadania Heshama. V decembri 2014 Púchovský lokalizoval Gajdára v Paname. Nasledovalo množstvo stretnutí so slovenskými orgánmi, aby sa našlo riešenie, ako dostať deti späť na Slovensku. Každý sa chcel vyhnúť tomu, aby sa neopakoval prípad Karola Mella. Púchovský napokon s kolegom Jozefom Forrom vycestovali v marci 2015 do Panamy, aby zistili presnú Gajdárovú adresu a jeho denný režim a získali tak relevantné dôkazy pre miestne úrady a médiá o jeho prítomnosti v krajine. Následný tlak slovenských orgánov a panamských médií sa spolupodieľal na tom, že celá akcia trvala dva týždne a matka si svoje deti mohla zobrať späť na Slovensku necelý deň po svojom prílete. „Som veľmi vďačná Davidovi Púchovskému za to, že mi našiel moje dve deti po štyroch rokoch. Nemohla som tomu uveriť, keď mi najprv ukázal ich fotografie zo školy v Paname. Našťastie sa pre mňa nočná mora skončila, aj keď Martinko a Dominička to stále nemajú ľahké. Budeme spolu bojovať,“ povedala Martina Gajdárová, ktorej dve deti sa stali súčasťou najdlhšieho a najzáhadnejšieho detského únosu v histórii slovenskej kriminalistiky.

Kniha Unesené sa do predaja dostane onecelé dva týždne pod vydavateľstvom Marenčin PT. Jej krst sa uskutoční 8. novembra 2015 (nedeľa) v bratislavskej Incheba Expo o 14:00 v rámci knižného veľtrhu Bibliotéka 2015 za účasti oboch rodín unesených detí a predstaviteľov niektorých inštitúcií.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)