Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Literárny fond ocenil novinársku tvorbu za rok 2018

14.05.2019, 14:15 | TASR

Novinársku tvorbu v roku 2018 ocenil v utorok v Bratislave Literárny fond (LF). Do súťaže o jeho Výročnú cenu, ktorú vyhlasuje výbor sekcie pre žurnalistiku a novinársku fotografiu, sa prihlásilo 134 súťažiacich s 296 príspevkami z oblasti spravodajstva, publicistiky a novinárskej fotografie.

  • Tlačiť
  • 0

Výročnú cenu v kategórii publicistika získali Jana Čavojská (Plus 7 dní), Katarína Kiššová (www.dennikn.sk), Soňa Gyarfašová (RTVS, Rádio Slovensko) a Miroslava Ondrejčíková (TV Markíza). V kategórii spravodajstvo získal toto ocenenie Andrej Bálint (Správy RTVS).

Mimoriadnu cenu LF za novinársku tvorbu v roku 2018 dostali v kategórii publicistika v podkategórii internetové médiá Boris Vanya, Jakub Filo a redakcia SME (web denníka Sme), v skupine rozhlas Gabriela Kaliská, Gabriela Angibaud a Štefan Chrappa (RTVS, Rádio Slovensko) a v podkategórii televízia Lenka Stanková (TV Markíza). V kategórii spravodajstvo sa o prémie podelili Peter Jabrik, Jaroslav Vrábeľ (denník Korzár) a Jozef Kubánek (Správy RTVS). V kategórii novinárska fotografia získal mimoriadnu cenu Michal Svítok z Tlačovej agentúry Slovenskej republiky za fotografiu Rozhodca.

„Ďakujem agentúre, že mi umožnila vycestovať na olympiádu, kde fotografia vznikla. Ďakujem tiež všetkým kolegom, ktorí priložili ruku k dielu, aby fotografie mohli vychádzať. Verím, že to aj spopularizuje agentúru a celý náš systém práce, lebo niekedy mám pocit, že mladí ľudia už nevedia, čo sú tlačové agentúry,“ povedal pri preberaní ocenenia Svítok, ktorý podľa poroty „dokázal svojím fotoaparátom zachytiť neopakovateľný moment v činnosti ľudí“. Išlo o prácu hokejového rozhodcu, ktorý sa snažil objektívne posúdiť situáciu pri bránke. „Porota ocenila najmä pohotovosť autora“.

„Dovolím si povedať, že je naozaj unikátny moment, aj starší skúsenejší kolegovia hovorili, že to fakt ešte nevideli alebo veľmi, veľmi dlho nevideli, čo dokázal ten rozhodca, že vyskočil na bránku a visel tam nejakú sekundu, aby kontroloval situáciu, čo sa tam presne deje. Bol to zaujímavý moment, ale nečakal som, že tá fotografia bude mať až taký úspech,“ uviedol pre TASR Svítok k úspešnému záberu, ktorý vznikol počas zimnej olympiády v Pchjongčchangu.

Prémie LF za novinársku tvorbu za rok 2018 dostali v kategórii publicistika Andrej Barát (Denník Pravda), Dan Himič (Čarovné Slovensko), Otakar Horák (Denník N), Tatiana Kapitánová (Tovar & Predaj), v podkategórii internetové médiá Lea Heilová (Košice Online), Michaela Štalmachová (web denníka Sme).

V skupine rozhlas sa o prémie podelili Peter Turčík, Veronika Dianišková, Jaroslav Rozsíval (všetci RTVS, Rádio Devín), Dagmar Mozolová, Lukáš Mano (obaja RTVS, Rádio Slovensko), Katarína Kovačechová, Janka Grajciarová, Marcel Hanáček (všetci RTVS, Rádio Regina), Ondrej Rosík (Rádio Lumen), Sylvia Hoffmannová (RTVS, Rádio Regina Stred). V časti televízia prémiu získali Kristína Kövesová, Jarmila Kováčová (obe TV Markíza) a Silvia Košťová (RTVS, Štúdio Košice).

V kategórii spravodajstvo patrí prémia Romanovi Cuprikovi, Petrovi Kapitánovi (obaja Denník SME), Marekovi Vnenčákovi (TV Markíza) a Miriam Dobrotovej (Správy RTVS). Prémiu v kategórii novinárska fotografia získal Tomáš Benedikovič (Denník N) za sériu fotografií Za slušné Slovensko.

LF tiež po štvrtý raz odovzdal Cenu Romana Kaliského, ktorú udeľuje výbor sekcie pre žurnalistiku a novinársku fotografiu od roku 2016 významnej osobnosti slovenskej žurnalistiky. Štvrtým laureátom ocenenia „za významný prínos v oblasti žurnalistiky“ sa stal najstarší aktívny fotoreportér na Slovensku Róbert Berenhaut.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)