Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zretušovanú klasiku prinesie aj Markíza. Od Perinbaby po Fontánu pre Zuzanu

17.12.2015, 10:09 | Martin Poláš | © 2015 News and Media Holding

Známe filmy v kvalitnejšej podobe odvysiela cez blížiace sa sviatky nielen RTVS, ale aj Markíza. Tá získala viacero zdigitalizovaných a upravených snímok od Slovenského filmového ústavu. Vďaka retuši majú lepší obraz a krajšie farby filmy ako Perinbaba, Soľ nad zlato a Kráľ Drozdia brada.

  • Tlačiť
  • 0

Markíza divákov upozorňuje vo vysielaní na kvalitnejšie verzie klasických filmov aj v upútavkách. Téme sa venovala takisto tento týždeň v Teleráne.

V rámci koncoročného programu plánuje televízia uviesť celkovo osem filmov, ktoré prešli digitalizáciou. Realizoval ju filmový ústav, ktorý na projekt minul 14 miliónov eur. Tri štvrtiny z nich preplatila Európska únia, zvyšok štát.

Všetky analógové záznamy na pôvodných 35-milimetrových filmoch boli v ústave zoskenované a v 2K rozlíšení (2048 x 1080 pixelov) zdigitalizované.

Filmy boli zároveň zreštaurované – dodatočnými úpravami prešiel obraz aj zvuk. „Diváci si ich teda budú môcť vychutnať v úplne novej kvalite a farebnej tonalite, bez škrabancov, zlepencov, či chýbajúcich častí filmu,“ povedal PR manažér Markízy Lukáš Kočišek.

Úprava jedného filmu do kvalitnejšej podoby trvá zhruba šesť týždňov. Proces digitalizácie okrem filmového ústavu súbežne prebiehal aj v RTVS, ktorá cez sviatky prinesie v zdigitalizovanej podobe napríklad Sváka Ragana, Kuba a Rysavú jalovicu.

Markíza ukáže prvý raz upravenú klasiku v pondelok 21. decembra, keď v prime-time o 20:30 odvysiela film Pacho, hybský zbojník. Deň pred Vianocami uvidia diváci dopoludnia vo vylepšenej kvalite Fontánu pre Zuzanu.

Na Štedrý deň bude vo vysielaní o 11:35 zreštaurovaný Plavčík a Vratko a o 17:00 Perinbaba. O deň deň neskôr o 9:40 pôjde film Kráľ Drozdia brada, o 15:05 sa v novom šate ukáže Soľ nad zlato.

„Začiatkom roka 2016 odvysielame v tejto novej, kvalitnejšej podobe aj filmy Jánošík I. a Jánošík II.,“ dodal L. Kočišek.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy digitalizácia, Markíza, Vianoce 2015

Diskusia (0 reakcií)