Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zemková skratku RTS nepoužíva. Používa názov vyberačov poplatkov

03.01.2011, 14:30 | Mirka Kernová

Dočasné vedenie sa rozhodlo kvôli zhode skratky loga Srbského rozhlasu a televízie skratku RTS nepoužívať. Pozrite si logo.

  • Tlačiť
  • 1

rtvs_logo

Nové dočasné vedenie Rozhlasu a televízie Slovenska na čele s Miloslavou Zemkovou sa rozhodlo, že doposiaľ používanú skratku novej inštitúcie Rozhlas a televízia Slovenska - RTS - používať nebude. Namiesto toho používa skratku RTVS. Tá sa objavila už aj v materiáli s prvými rozhodnutiami novej šéfky, ale aj v oficiálnej pečiatke inštitúcie. „My by sme chceli presadiť, aby to bola skratka RTVS,“ povedal pre Mediálne.sk Luboš Machaj, zástupca Zemkovej.

Skratka RTS sa v súvislosti s novou inštitúciou začala používať po tom, ako na jeseň ministerstvo kultúry zverejnilo návrh zákona o Rozhlase a televízií Slovenska. V dôvodovej správe k návrhu ministerstvo oznámilo aj oficiálnu skratku RTS a následne ministerstvo cez hovorkyňu upozorňovalo médiá na dôsledné dodržiavanie tejto skratky.

Text zákona, ktorý v decembri schválil parlament, o oficiálnej skratke nehovorí. „Zákon neurčuje, ako sa bude táto skratka realizovať, zákon hovorí len o tom, že je Rozhlas a televízia Slovenska,“ povedal Machaj. RTS sa rozhodli nepoužívať, pretože skratka je v rámci televízií združených v EBU obsadená: „RTS je v EBU obsadené ako Rozhlas a televízia Srbska. Budeme sa snažiť dostať do života značku RTVS, ktorá nie je obsadená."

rtvs_logo.gif

Skratku RTVS už má spoločnosť, ktorá naďalej zabezpečuje výber poplatkov za STV a SRo. „To nepociťujeme ako problém, pretože to je RTVS s.r.o. a Rozhlas a televízia Slovensko je RTVS,“ povedal Machaj.

Dočasné vedenie neplánuje zavádzať v súvislosti s novou inštitúciou vlastnú podobu loga. „Pri RTVS je to zbytočné, bude to len skratka. To nie je inštitúcia, ktorá pôjde do nejakých marketingových komunikácií. Môže to riešiť prípadne nový generálny riaditeľ,“ povedal Machaj.

Nové vedenie začalo používať jednoduché logo s veľkými modrými písmenami RTVS, pod ktorými je zmenšený celý názov.

peciatka rtvs rts

V súvislosti so Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom sa budú naďalej používať doterajšie logá a skratky STV a SRo. Obe inštitúcie nestrácajú podľa Machaja svoju identitu, programy budú naďalej používať doterajšie názvy.

Autorské práva vysielaných programov patria po novom RTVS. STV a SRo sú organizačnými jednotkami, zastupujúcimi televíznu tvorbu. V titulkoch sa na konci v praxi objaví: „Vyrobila STV pre RTVS v roku 2011.“

Zákon hovorí o používaní názvov hovorí nasledovné: "Ak sa v doterajších právnych predpisoch používa pojem „Slovenská televízia“ vo všetkých tvaroch alebo pojem „Slovenský rozhlas“ vo všetkých tvaroch alebo slovné spojenie „Slovenský rozhlas a Slovenská televízia“ vo všetkých tvaroch alebo slovné spojenie „Slovenský rozhlas alebo Slovenská televízia“, rozumie sa tým „Rozhlas a televízia Slovenska“ v príslušnom tvare.

Názov RTS bol predmetom spochybňovania už pri diskusiách o návrhu zákona. Na zhodu so srbskou televíziou upozorňoval napríklad Mediálny inštitút.

Sídlo novej inštitúcie RTVS je v budove rozhlasu na Mýtnej ulici. Machaj bude riadiť televíziu v Mlynskej doline.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Prvé dni RTS