Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Z českých televízií chce na Slovensku byť iba ČT

06.04.2009, 16:00 | Lukáš Kočišek | © 2009 News and Media Holding

Česká verejnoprávna televízia môže na Slovensku legálne šíriť tri zo svojich štyroch kanálov.

  • Tlačiť
  • 4

ct_ceska_televize_logo.gif

Česká televízia nemá na rozdiel od svojich komerčných konkurentov problém so šírením signálu na území Slovenska. Na minulotýždňovom Okrúhlom stole serveru Digizone.cz to povedal technický riaditeľ ČT Rudolf Pop.

"Ošetrujeme to dohodou s Európskou vysielacou úniou (EBU). Ak má nejaký operátor na Slovensku záujem šíriť naše programy, požiada EBU o povolenie, vysporiada licencie, ktoré s tým súvisia, a môže nás prenášať," vysvetlil Pop.

ČT môže na Slovensku legálne šíriť tri zo svojich štyroch kanálov. Výnimkou je športová stanica ČT 4, pri ktorej platia iné pravidlá retransmisie. Vysielacie práva má totiž zakúpené výlučne pre územie Českej republiky.

rudolf_pop_ct.jpg


Technický riaditeľ ČT Rudolf Pop.

Podľa slov šéfa techniky, ČT na území Slovenska dokonca prevádzkuje jeden vysielač pre českých divákov. Umiestnený je na kóte Veľká Javorina a pokrýva prostredníctvom neho značnú časť divákov v Českej republike.

Odmietavý postoj k šíreniu signálu svojich televízií na území Slovenska vyslovili riaditelia troch najväčších českých komerčných staníc. Rovnako sa postavili aj proti retransmisii slovenských staníc v Česku. Argumentujú najmä nevysporiadanými vysielacími právami a problémom je podľa nich aj priama konkurencia slovenských a českých staníc na oboch trhoch. Viac informácií.

Napríklad signál televízie Prima však napriek tomu šíri väčšina najväčších slovenských káblových operátorov. "Prima je v slovenských káblových sieťach prakticky od začiatku, Nova je tam tiež, aj keď nie úplne všade, ale nie je ťažké sa k nej dostať. Zrejme to nie je dostatočne legálne ošetrené, ale dochádza k tomu," povedala šéfka novej televízie Barrandov Janka Vozárová.

"Existuje aj snaha o spoluprácu so slovenskými televíziami, aby sme si navzájom vyčistili priestor, aby Joj nevysielala v Česku a podobne. Neuvažujeme o legalizácii vysielania našich programov na Slovensku, a nie je pre nás aktuálna ani odpájaná reklama na slovenskom trhu," dodal na Okrúhlom stole DigiZone.cz generálny riaditeľ TV Prima Marek Singer.

  • Tlačiť
  • 4