Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Výsmech Slovensku v americkej TV: Za migrantov naložil krajine moderátor HBO

28.09.2015, 17:27 | pol | © 2015 News and Media Holding

O Slovensku sa svet v nedeľu dozvedel opäť o niečo viac nielen vďaka triumfu Petra Sagana na svetovom šampionáte cyklistov, ale napríklad aj pre postoj slovenskej vlády k prijatiu migrantov. Vypočuli si o ňom diváci talkšou Last Week Tonight, ktorú vysiela HBO. Na paškál si nás vzal moderátor John Oliver.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Vo svojom pravidelnom glosovaní sa tentoraz populárny zabávač zameral na utečeneckú krízu v Európe, ku ktorej mal niekoľko trefných poznámok. Odsúdil maďarskú kameramanku, ktorá kopala do utečencov, ale na rad sa dostalo aj Slovensko.

Moderátor divákom úryvkom zo spravodajstva pripomenul, že našou podmienkou pri prijímaní pár stoviek utečencov je, aby išlo o ľudí s kresťanskou vierou. Doplnil tiež jeden z argumentov, že dôvodom, prečo „nechceme“ moslimov, je aj to, že nemáme žiadne mešity.

„Prepáčte, Slovensko. Takže vy nemôžete prijať moslimov, lebo nemáte mešity? Ale viete o tom, že ich môžete postaviť, však?“ začal sarkatistický komentár J. Oliver.

„Mešity sa nevyskytli len tak v prírode – v dôsledku erózie – ani ich nepostavili veriace bobry. Moslimovia môžu žiť všade tam, kde ostatní ľudia. Nie sú delfíny, ktoré by sa snažili migrovať do Scottsdale v Arizone,“ doplnil moderátor, ktorý na úvod Slovensko charakterizoval ako krajinu, ktorá síce ponúka pomoc utečencov, no selektívnym spôsobom, ktorý je urážajúci.

Vyjadrenie, o ktoré sa J. Oliver opiera, poskytlo slovenské ministerstvo vnútra v minulosti aj zahraničným médiám.

„Mohli by sme prijať 800 moslimov, ale na Slovensku nemáme žiadne mešity, tak ako by sme ich integrovali, ak by sa im tu nepáčilo,“ znelo podľa BBC vysvetlenie tlačového odboru ministerstva na otázku, prečo sú Slováci ochotní prijať len sýrskych kresťanov. Téme sa následne venovali svetové viaceré svetové médiá.

Slovensko už bolo „súčasťou“ americkej televíznej talkšou aj v roku 2013, keď ho vo svojej The Daily Show spomínal moderátor Jon Stewart, ktorý hovoril o testovaní žiakov. Američania v ňom skončili horšie ako slovenskí žiaci.

J. Stewart vtedy použil v rámci humoru zveličenie, že Slovensko je tá krajina, kde ľudia jedia vlastné zvratky, prezidentom je krava a naším hlavným exportným produktom sú prdy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Tagy HBO, John Oliver