Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Výrok komentátora počas ceremoniálu z olympiády zavaril americkej televízii

12.02.2018, 14:47 | pol | © 2018 News and Media Holding

Americká televízia NBC hasila nepríjemnosť, ktorú jej privodil otvoreným slovníkom komentátor Joshua Cooper Ramo počas otváracieho ceremoniálu zimnej olympiády v juhokórejskom Pjongčangu. Po výroku, ktorý sa mohol dotknúť obyvateľov oganizátorskej krajiny, s ním televízia ukončila spoluprácu.

  • Tlačiť
  • 0

Analytik NBC sa vyjadroval k otvoreniu olympiády počas živého prenosu spolu s ďalší hosťami. Keď zbadal v hľadisku japonského premiéra Shinza Abeho, interpretoval po svojom vzťah Kórey s Japonskom.

„Japonsko síce okupovalo Kóreu od roku 1910 do roku 1945, ale každý Kórejčan vám povie, že Japonsko je pre nich tým kultúrnym, technologickým a ekonomickým vzorom, ktorý bol veľmi dôležitý pre ich vlastnú transformáciu,“ povedal J. C. Ramo.

Vzťahy medzi Japonskom a Kóreou sú dodnes napäté. Anexia Kórejského polostrova v 20. storočí a následná nadvláda Japonska nad kórejskou kolóniou trvala 35 rokov.

Aj dnes sú konflikty medzi oboami krajinami bežné. Ako pripomenul New York Times, účasť japonského premiéra S. Abeho na otváracom ceremoniáli bola ešte pár týždňov pred udalosťou otázna. Japonsko totiž odmietlo svoju zodpovednosť za nútenie kórejských a iných žien pracovať v armádnych nevestincoch počas druhej svetovej vojny.

Na Ramove slová reagovala NBC tým, že s ním už v olympijskom vysielaní nepočíta, lebo svoju úlohu už má za sebou.

S analytikom žijúcim striedavo v Číne a USA, ktorý sa vyjadruje na kultúrne a geopolitické témy, spolupracovala televízia už počas olympiády v Pekingu v roku 2008. J. C. Ramo je v dozornej rade spoločností Starbucks a FedEx. Ako novinár pracoval pre magazíny Newsweek či Time.

Ramov výrok sa dotkol aj samotných Kórejčanov, ktorí sa vo veľkom sťažovali na sociálnych sieťach a ihneď vytvorili online petíciu, v ktorej žiadali ospravedlnenie od televízie.

NBC tak aj urobila v liste organizátorom a podľa televízie tí ospravedlnenie akceptovali. Kórejský výbor agentúre Reuters povedal, že americkú televíziu na nešťastný výrok vo vysielaní upozornil a pripomenul citlivosť témy v Kórei.

NBC je na americkom trhu exkluzívnym vysielateľom olympijských hier. Práva si poistila až do roku 2032. Zaplatila za to okolo 7,65 miliardy dolárov, uvádza agentúra Reuters.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Japonsko, Južná Kórea, NBC, zimná olympiáda 2018 Pjongčang

Diskusia (0 reakcií)