Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Výpravný film o Štefánikovi nakrúti pre RTVS Mariana Čengel Solčanská

20.01.2017, 16:15 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

Režisérkou filmu Generál, ktorý vzniká k 100. výročiu úmrtia Milana Rastislava Štefánika, bude Mariana Čengel Solčanská, z ktorej pera pochádza aj scenár pripravovanej snímky. Tá vzniká v produkcii spoločnosti JMB Film & TV Production, ktorá s RTVS nakrúcala aj rozprávku Láska na vlásku či aktuálny triler Únos.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

RTVS si námet JMB Film & TV Production vybrala vlani, snímka Generál by sa mala začať nakrúcať v prvej polovici tohto roka. Televíznu premiéru bude mať v roku 2019, v ktorom uplynie sto rokov od Štefánikovho úmrtia.

Film o kladnej postave slovenských dejín bude dvojhodinou biografickou drámou, rozprávanou chronologickou dejovou postupnosťou.

„Príbeh má ambíciu preniknúť k jadru Štefánikovej komplikovanej a mnohovrstevnatej osobnosti, k jadru muža plného paradoxov: chudobného Slováka, ale leva parížskych salónov, poeta, a pritom pragmatika, romanticky zamilovaného do vlasti, v ktorej sa dlho neohrial, a občana iného štátu, s ktorého dejinami vlastne splynul. Galantného voči dámam, a pritom tvrdého politického hráča, prezieravého diplomata, ale citlivého syna, ktorý odíde z tohoto sveta rovnako, ako žil. Rýchlo, prekvapivo, bez vysvetlenia a záhadne,“ napísala v autorskej explikácii pre Audiovizuálny fond M. Čengel Solčanská.

Ako ďalej uvádza autorka, film bude vynikať špeciálnymi efektami - filmové stavby, dekorácie, výroba hracích rekvizít, šitie komplikovaných kostýmov a vlastná výroba masiek budú doplnené obrazovou postprodukciou. Podstatná časť zahraničných, ale aj slovenských a českých dobových lokácií sa vymodeluje pomocou 3D technológie.

„Pokúsime sa nakrútiť film, ktorý svojou precíznosťou vo formálnom i obsahovom stvárnení prispeje k všeobecnému povedomiu o Štefánikovi a jeho dobe a priblíži ho ako reálneho človeka z mäsa a kostí,“ napísala režisérka s tým, že všetok dej sa bude odvíjať od Štefánikovej zanietenej snahy rozumieť hviezdam a nájsť v ich neskutočnom prchavom svite pravdu o vlastnom osude, to všetko na pozadí doby označovanej ako Belle époque.

Od Audiovizuálneho fondu dostal projekt finančnú podporu vo vývoji a napokon aj 200-tisíc eur na produkciu. Celkový rámcový rozpočet filmu predstavuje 2,6 milióna eur. Výrazne naň prispeje aj verejnoprávna televízia, presná suma zatiaľ nebola zverejnená.

Vzhľadom na tému filmu sa JMB Film & TV Production bude snažiť do projektu zapojiť aj zahraničných partnerov. Producent Milan Stráňava v žiadosti pre Audiovizuálny fond načrtol rokovania s koproducentmi v Česku, Rusku, Francúzsku i Taliansku.

Napriek významu generála Štefánika v slovenských dejinách zatiaľ samostatný film o tejto historickej postave nevznikol. Pripravovaná snímka počíta aj s variantom, že by bola v televíznej verzii trojdielnou minisériou, rozčlenenou podľa etáp Štefánikovho života.

„Projektom Generál sa zaoberám od roku 2004, verím, že sa mi ho v spolupráci s RTVS podarí dotiahnuť do úspešného konca,“ uvádza M. Stráňava.

Okrem audiovizuálneho diela hľadala RTVS v predošlých mesiacoch námety aj pre dokument s témou M. R. Štefánika. Do užšieho výberu vlani v lete posunula tri formáty.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy JMB Film & TV Production, RTVS