Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Víťazi Novinárskej ceny sú známi. Pozrite si, kto uspel

10.05.2017, 21:27 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

V Bratislave v stredu večer vyhlásili výsledky Novinárskej ceny 2016. V 13 kategóriách boli najúspešnejší autori publikujúci v Denníku N. Až dve ocenenia v hlavných kategóriách získali Tomáš Forró (Denník N) a Pavol Fejér z RTVS.

 • Tlačiť
 • 0

T. Forró z Denníka N zvíťazil v printových kategóriách investigatívny príspevok a reportáž. Prvú cenu dostal za článok Ruský fantóm, jeho slovenskí špióni a ich poľský šéf. V reportážnej kategórii porota ocenila jeho viaceré texty vrátane súčasného obrazu Venezuely, Ekvádora či priameho svedectva z Donbasu. T. Forró získal aj Cenu Asociácie vydavateľov tlače.

V printových reportážach udelila porota aj čestné uznanie – získal ho novinár TRENDU Ján Záborský za príspevok o tom, ako sa vzdeláva na prestížnej vysokej škole v Chicagu.

Dve ceny v hlavných kategóriách si odniesol aj Pavol Fejér z RTVS za reportáže z Reportérov. V audovizuálnej kategórii investigatívnych príspevkov zvíťazil s reportážou Národná cyklistická jama. Porota ocenila, že dlhoročnú kauzu cyklodrómu spracoval na väčšom priestore a možnosť vyjadriť sa dal každému, kto má k téme čo povedať. „Ide o príklad poctivej novinárskej práce, diváka presne informoval, k čomu došlo a kto za to môže,“ zhodnotila porota.

Druhú cenu získal novinár RTVS v kategórii Najlepšia reportáž za príspevok Družba štátu a zločinu. P. Fejér skonštatoval, že RTVS mala tento rok deväť nominácií. „Snáď ich o rok nebude menej, dúfajme, že to 22. júna dopadne dobre,“ narážal na blížiacu sa voľbu generálneho riaditeľa RTVS.

Pri najlepších televíznych reportážach udelila porota dve čestné uznania – Lenke Perželovej z Reflexu Markízy a Ivanovi Bradovi z Reportérov RTVS.

V kategórii audiovizuálna žurnalistika – Najlepší rozhovor, beseda či diskusia – získal ocenie Michal Havran za reláciu Večera s Havranom, ktorú vysiela RTVS.

V písanej žurnalistike si cenu za najlepší analytický príspevok odniesol Dušan Mikušovič z Denníka N za text Zaťať zuby a mať to za sebou. Skladanie vlády z pohľadu ľudí, ktorí boli blízko. Porota ocenila do hĺbky spracovanú analýzu vzniku súčasnej vlády, komplexnosť a zrozumiteľnosť spôsobu, ako sa autorovi podarilo podať zložitú tému.

Autorom najlepšieho rozhovoru je Matúš Burčík zo Sme, ktorý aj prostredníctvom interview s exkluzívnym respondentom vysvetlil pozadie kauzy Bašternák.

V kategórii komentárov získal Novinársku cenu Filip Obradovič z TRENDU za sériu príspevkov.

Najlepšie regionálne príspevky našla porota v denníku Korzár, kde ocenila investigatívu novinárov súvisiacu s výstavbou štvrte, kde vyrastajú domy politikov Smeru.

Cenu za inovatívnu online žurnalistiku získal tím denníka Sme za interaktívny článok Peter Sagan: Superstar made in Slovakia. Čestné uznanie patrí Filipovi Struhárikovi z Denníka N za WhatsApp aplikáciu, ktorá čitateľom média posiela správy do telefónu.

Cenu pre najlepší kreslený vtip, komiks či karikatúru získal Matúš Vizár za ilustrácie v Denníku N. Autorom najlepšej fotografie je Boris Németh z .týždňa.

Boris Németh - HomelandZdroj: Slovak Press Photo

V kategórii blogerov zvíťazil so sériou textov Jakub Goda, publikajúci na webe Denníka N. Triumf vyfúkol Jánovi Benčíkovi píšucemu blogy o extrémizme a konšpirátoroch, ktorý však získal Cenu otvorenej spoločnosti.

Cenu nadácie Zastavme korupciu dostali novinárky TRENDU Zuzana Petková a Xénia Makarová za zistenia v kauze Bašternák.

J. Benčík je aj držiteľom Grand prix Novinárskej ceny, ktorú mu udelila Rada súťaže za spoločenský prínos, vytrvalosť a odvahu.

„Ján Benčík nie je obyčajný bloger, Ján Benčík je inštitúcia. Jeho blogy majú reálny dopad a prispievajú k celkovej zmene v spoločnosti. V tomto ročníku Novinárskej ceny sa objavilo veľké množstvo prác, ktoré výrazným spôsobom prispeli k otvorenejšej a tolerantnejšej spoločnosti. Prínos práce Jána Benčíka však v kontexte doby, v ktorej sa nachádzame, považujeme za mimoriadne dôležitý a hodný špeciálneho ocenenia,“ zdôvodnili členovia Rady súťaže.

Do súťaže sa mohli zapojiť všetci zástupcovia reprezentujúci celoslovenské printové, elektronické, online či regionálne médiá, ktorí publikovali alebo odvysielali svoj príspevok v roku 2016. Nezávislé poroty boli zložené z odborníkov a profesionálov z oblasti médií, ako aj ďalších osobností akademického, kultúrneho, spoločenského a neziskového sektora zo Slovenska aj zo zahraničia.

Víťaz špeciálnej Česko-slovenskej ceny bol známy už pred stredajším odovzdávaním cien, v online hlasovaní ho vybrala verejnosť. Druhý rok po sebe ocenenie získal moderátor českej DVTV Martin Veselovský, aktuálne za rozhovor s hovorcom prezidenta Miloša Zemana Jiřím Ovčáčkom.

Víťazi Novinárskej ceny 2016

 • Audiovizuálna žurnalistika - Najlepší investigatívny príspevok: Pavol Fejér, Národná cyklistická jama, RTVS
 • Audiovizuálna žurnalistika - Najlepší rozhovor, beseda, diskusia: Michal Havran, Večera s Havranom, RTVS
 • Audiovizuálna žurnalistika - Najlepšia reportáž: Pavol Fejér, Družba štátu a zločinu, RTVS
 • Cena za inovatívnu online žurnalistiku: Michal Trško, Andrej Kuzmány, Miloš Šebela, Dávid Tvrdoň, Oliver Meres, Lukáš Beňo, Peter Sagan: Superstar made in Slovakia, Sme
 • Najlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks, karikatúra: Matúš Vizár, Ilustrácie pre Denník N, Denník N
 • Najlepší príspevok uverejnený na blogu: Jakub Goda, séria blogov, Denník N
 • Najlepší regionálne publikovaný alebo odvysielaný príspevok: Jaroslav Vrábeľ, Peter Bercik, Smeráci si na košickom kopci postavia luxusnú štvrť, Žiga o luxusnej štvrti smerákov: Ja u rodičov bývať nebudem, Klobúk dole, pán minister!, Pozrite si, ako má vyzerať nóbl štvrť košických smerákov, V zóne za Steel Arénou pribudne 57 bytov. A čo doprava?, Stavebné parcely sa vyliahli z cintorína. Známe mená nemajú ďaleko k Smeru, Denník Korzár
 • Najlepšia fotografia: Boris Németh, Homeland, .týždeň
 • Písaná žurnalistika - Najlepší analytický príspevok: Dušan Mikušovič, Zaťať zuby a mať to za sebou. Skladanie vlády z pohľadu ľudí, ktorí boli blízko, Denník N
 • Písaná žurnalistika - Najlepší investigatívny príspevok: Tomáš Forró, Ruský fantóm, jeho slovenskí špióni a ich poľský šéf, Denník N
 • Písaná žurnalistika - Najlepší komentár: Filip Obradovič, Séria komentárov, Týždenník TREND
 • Písaná žurnalistika – Najlepší rozhovor: Matúš Burčík, Kto je v pozadí kauzy Bašternák? Mafia prepojená so štátom, hovorí developer, Denník Sme, sme.sk
 • Písaná žurnalistika - Najlepšia reportáž: Tomáš Forró, Naši chlapci v Donbase. Babie leto u československých separatistov, Venezuela tri roky po Chávezovi: krajina, kde má mobil vyššiu cenu ako život, Reportáž z Ekvádora po zemetrasení: čas sekundárnych otrasov, Denník N

ŠPECIÁLNE OCENENIA

 • Cena Asociácie vydavateľov tlače: Tomáš Forró - Reportáž z Ekvádora po zemetrasení: čas sekundárnych otrasov, Denník N
 • Cena Zastavme korupciu: Xénia Makarová, Zuzana Petková - Kauza Bašternák: Kaliňák a Počiatek mali dostať peniaze od firiem blízkych podnikateľovi, týždenník TREND
 • Cena otvorenej spoločnosti venovaná pamiatke Karola Ježíka: Ján Benčík – Séria blogov o extrémistoch a konšpirátoroch, blog Denníka N

 • Tlačiť
 • 0

Tagy Novinárska cena 2016

Diskusia (0 reakcií)