Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Videli sme film o Jacksonovi. Je výpoveďou, ako v sebe spracúvame traumy

Na začiatok upozorníme na pár skutočností: dokument Leaving Neverland nie je súdom. Je drsnou výpoveďou dvoch dospelých mužov, ktorých mal „kráľ popu“ Michael Jackson v detstve sexuálne zneužívať. Úlohou filmára nebolo skúmať každý detail, ktorý v dokumente odznel. Bol to skôr terapeutický pôžitok a sedenie, ktorého súčasťou sa stanete. Dvojdielny dokument, ktorý má spolu štyri hodiny, totiž nie je o M. Jacksonovi. Jeho sláva, hudobná genialita a peniaze sú len nutným odvarom podstaty snímky. Je to psychologická sonda do sveta rodín dvoch chlapcov Wadea Robsona a Jamesa Safechucka, ktorí sa ani po desiatich rokoch od smrti speváka nedokážu preniesť traumami z detstva.

13.03.2019, 13:42 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Skutočnosť, že film stojí iba na ich výpovediach, právne napadla rodina M. Jacksona a skalní fanúšikovia, ktorí s modlou speváka vyrastali a steny izieb mali olepené plagátmi s jeho podobizňou. Film je preto podľa nich zmanipulovaný, jednostranný a výpovede nedôveryhodné.

Lenže tento pohľad ignoruje špecifické aspekty, ktorými sa sexuálne zneužívanie u detí vyznačuje. Výpovede sú totiž vrstevnaté, komplexné a podfarbené často nepodstatnými detailami, pri ktorých mrazí. Rozhovory s Wadeom a Jamesom viedol režisér Dan Reed oddelene, ale ich spomienky sa až strašidelne prekrývajú. Divák pomerne ľahko vyčíta vzorec správania sa a manipulácie, ktorú spevák využíval na chlapcov a ich rodiny.

Neprehliadnite

Láska k Michaelovi

U sexuálne zneužívaných detí sa totiž prejavujú voči človeku, ktorý ich zneužíva, úprimné city. Často ide o obľúbeného učiteľa alebo rodinného príslušníka. Obaja v dokumente priznali, že Michaela úprimne milovali. Bol pre nich najlepším kamarátom, s ktorým prežívali dobrodružstvá, hrali sa s ním a zahŕňal ich hračkami, sladkosťami a úprimnou pozornosťou.

„Veľmi mi pomohol, veľmi mi pomohol s kariérou, pomohol mi s mojou tvorivosťou. A rovnako ma sexuálne zneužíval. Sedem rokov,“ vraví v prvých sekundách dokumentu Wade, ktorý sa v dospelosti stal choreografom Britney Spears či skupiny 'N Sync.

Druhá obeť, James, na neho spomína s láskou a pokorou. Keď boli spolu, zažíval totiž nádherné detstvo, pretože sa spolu veľa smiali a pamätá si, že Michaelovi vtedy povedal, že „sú najšťastnejší chlapci na svete“.

Fyzické zbližovanie bolo 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy dokument, HBO, recenzia