Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Verdikt: Pilot je podľa Slovákov nevinný. Ako sa hlasovalo v iných krajinách?

18.10.2016, 11:32 | Martin Poláš | © 2016 News and Media Holding

Interaktívny film Verdikt, ktorý okrem RTVS v pondelok večer videli aj diváci v Česku, Nemecku, Rakúsku a vo Švajčiarsku, sa vysielal vo všetkých krajinách so záverom, že pilot, ktorý zostrelil civilné lietadlo so 164 cestujúcimi smerujúce na štadión so 70-tisíc divákmi, je nevinný (alternatívne finále deja bolo dostupné na webe).

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Nemecký film nakrútili tvorcovia s dvomi verziami – o tom, ako dopadne súd s pilotom Larsom Kochom, ktorý sa napriek rozkazu nadriadeného, svojvoľne rozhodne zabiť 164 ľudí na palube lietadla, aby zachránil 70-tisíc iných na štadióne, rozhodovali diváci hlasovaním po odvysielaní prvej časti.

Slováci sa jednoznačne postavili na stranu pilota a prevažnou väčšinou rozhodli, že je nevinný. Tento názor zastávalo až 87 percent divákov.

Do hlasovania sa podľa RTVS zapojilo 10 217 ľudí, trvalo medzi 21:30 – 21:45 a hlas bolo možné odovzdať SMS správou a na internete.

Pri online hlasovaní čelila RTVS problémom, niektorým divákom stránka nešla otvoriť respektíve nešlo odoslať hlas. „Zisťujeme, čo sa stalo. Problém s hlasovaním zaznamenali niektorí diváci, niektorí nie. Isté je, že na web bol počas hlasovania enormný nápor,“ napísal PR manažér RTVS Juraj Kadáš.

Zaujímavosťou je, že výsledky v jednotlivých krajinách boli veľmi podobné. „Boli prakticky navlas rovnaké, líšili sa len v desatinách percenta,“ načrtol J. Kadáš.

Rovnako ako Slováci hlasovali aj Rakúšania a Nemci, 86,9 percenta divákov ORF a ARD sa postavilo na stranu neviny pilota.

Vo Švajčiarsku, kde film vysielal verejnoprávny SRF, to bolo 84 percent. Diváci Českej televízie nehlasovali, televízia použila hlasovanie z Nemecka.

Podobne ako na ostatných teritóriách, aj na Slovensku mal celý interaktívny projekt moderátora – Michala Havrana, ktorý následne s hosťami Milanom Žitným, Antonom Heretikom a Jánom Hrubalom o filme a celkovej problematike terorizmu diskutoval.

Ako uvádza RTVS, medzinárodný projekt zaujal po 20:00 na Dvojke 102-tisíc divákov s trhovým podielom stanice 4,7 percenta.

Druhú časť po diváckom hlasovaní sledovalo 109-tisíc ľudí (5,9 %). U mladšieho publika mal Verdikt najprv 52-tisíc divákov (4,5 %), druhá časť po hlasovaní 61-tisíc (6 %). Diskusiu po filme sledovalo dovedna 80-tisíc divákov (6 %). 

Verdikt mal na Slovensku o niečo vyššiu výkonnosť ako v susednom Česku, kde mal prvý diel na stanici ČT2 trhový podiel 4,4 percenta v univerzálnej cieľovke 15+, po hlasovaní 5,7 percenta. 

Film Verdikt (uvádzaný tiež s názvom Teror) a celý projekt zastrešila nemecká produkčná spoločnosť Beta Film, jej majiteľom je Slovák Ján Mojto. 

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Beta Film, RTVS, Verdikt