Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V RTVS nečakane končí šéf spravodajstva Rybanský, odchádza aj Chmel

05.02.2018, 16:42 | Martin Poláš | © 2018 News and Media Holding

Z verejnoprávneho RTVS odchádza po necelom polroku šéf Sekcie spravodajstva a publicistiky Juraj Rybanský. Spolu s ním končí aj vedúci odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky Boris Chmel.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy

RTVS

Obaja budú v RTVS pôsobiť len do konca februára. V prípade J. Rybanského informuje telerozhlas o zdravotných dôvodoch.

„Mrzí ma to, že z RTVS odchádzam tak skoro, ale zdravie mám iba jedno,“ uviedol J. Rybanský. V prípade B. Chmela píše RTVS o súkromných dôvodoch.

Tie potvrdil aj v reakcii pre Mediálne.sk. „Chcem sa venovať viac rodine, keďže čakáme ďalší prírastok,“ povedal.

Redaktori chceli vysvetlenia krokov

O menách nástupcov zatiaľ RTVS nehovorí. „RTVS intenzívne pracuje na kontinuálnom zabezpečení vedenia televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky v ďalšom období,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa Erika Rusnáková.

Juraj Rybanský

Podľa informácií Mediálne.sk z prostredia RTVS prebehlo nedávno stretnutie redaktorov spravodajstva s vedením RTVS, kde novinári konfrontovali manažérov s niektorými krokmi.

Popri televízii sa na stretnutí hovorilo aj o situácii v rozhlase. Koniec J. Rybanského či B. Chmela podľa informácií z prostredia redakcie novinári priamo nežiadali, zároveň však ani ich odchodom nepovažujú situáciu za vyriešenú a očakávajú komunikáciu s generálnym riaditeľom Jaroslavom Rezníkom. Ten počas svojho pôsobenia napríklad zrušil jediný investigatívny formát Reportéri.

K spomínanému stretnutiu či obsahu konfrontácie s redakciou sa B. Chmel vyjadrovať nechcel, J. Rybanský zatiaľ nereagoval. 

Neprehliadnite

J. Rybanský prišiel do RTVS do Rezníkovho manažmentu vlani v septembri. Vo funkcii vymenil Lukáša Dika, predtým pôsobil na komunikačnom oddelení ministerstva hospodárstva.

Boris Chmel

B. Chmel nastúpil do RTVS v rovnakom období, takisto z hovorcovského prostredia – vyjadroval sa za Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.

Po Rybanského nástupe angažoval telerozhlas novú riaditeľku spravodajstva aj v rozhlase, stala sa ňou Petra Stano Maťašovská, niekdajšia hovorkyňa bratislavskej Univerzitnej nemocnice. Všetci traja manažéri pred pôsobením v komunikačnej sfére pracovali ako novinári.

Predstavili plány v spravodajstve – a odišli

Niektorí odborníci či novinári návrat bývalých hovorcov späť do novinárskej profesie vo verejnoprávnom médiu kritizovali, podľa J. Rezníka je táto kariérna postupnosť v poriadku.

Pod hovorcami nechcel pracovať napríklad bývalý šéfeditor televízneho spravodajstva RTVS Juraj Fellegi, ktorý z inštitúcie z tohto dôvodu odišiel.

K rozhodnutiu J. Rybanského a B. Chmela odísť z RTVS muselo podľa všetkého prísť narýchlo aj v súvislosti s ich nedávnymi vyjadreniami. V rozhovore pre Aktuality.sk na konci decembra hovorili o viacerých plánoch v spravodajstve RTVS.

O chystaných zámeroch informoval J. Rybanský v januári aj Radu RTVS. Plánoval napríklad zmenu konceptu hlavnej spravodajskej relácie, do ktorej sa mali vrátiť dvaja moderátori. Relácia sa mala dramaturgicky členiť na úvodnú obsahovo najsilnejšiu časť so zhrnutím aktuálneho diania počas dňa, strednú pasáž s dlhšími príspevkami a rozobraním tém do hĺbky a záverečné zhrnutie. Menších zmien malo byť viac. 

  • Tlačiť
  • 4

Tagy RTVS