Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V politických diskusiách bol najčastejšie Fico, väčšinou sám

30.12.2016, 13:19 | Mediálne.sk

Počas doterajšieho obdobia tretej vlády Roberta Fica navštevuje politické diskusie v rozhlase a televízii najčastejšie samotný premiér. O druhé miesto sa delia šéf parlamentu Andrej Danko a líder opozície Richard Sulík.

  • Tlačiť
  • 2

R. Fico tento rok v období od zostavenia vlády v marci diskutoval v médiách 19-krát, vyplýva z analýzy spoločnosti Newton Media, ktorá v rámci nej sledovala relácie O 5 minút 12 (RTVS), V politike (Ta3), Sobotné dialógy (RTVS) a Naživo s Braňom Závodským (Rádio Expres).

Predseda vlády za Smer-SD rečnil väčšinou sám – platí to o jeho 16 účastiach. S oponentom diskutoval trikrát, a to v marci, keď vznikala vláda. Partnerov mu robili predsedovia vládnych strán.

„Monitorované diskusie v roku 2016 naďalej dávali priestor jednému hosťovi, najmä Robertovi Ficovi (RTVS) a Andrejovi Dankovi (Ta3). Formát s jedným hosťom je štandardný, no vyžaduje enormnú pripravenosť, asertivitu a pripravenosť moderátora, čo preukázal najmä Branislav Závodský z Rádia Expres,“ konštatuje analytik Newton Media Martin Gonda. „Ponuku diskutovať samostatne však využívajú aj opoziční politici, ktorí podobné situácie v prípade premiéra kritizujú,“ pripomína.

V poradí podľa počtu účastí nasledujú Richard Sulík (SaS) a Andrej Danko (SNS), ktorí boli v politických diskusiách zhodne 16-krát. Tretie miesto patrí Bélovi Bugárovi (Most-Híd) s 12 účasťami.

Štvrtý je v rebríčku podpredseda SNS Jaroslav Paška s 11 účasťami, piaty nominant Smeru, minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý sa zúčastnil desiatich debát.

Zdroj: Newton Media

V samostatnom rebríčku opozičných politikov rečnili najviac v diskusiách po R. Sulíkovi Igor Matovič (OĽaNO), Martin Klus (SaS), Daniel Lipšic, Boris Kollár (Sme rodina), Natália Blahová (SaS) a Milan Krajniak (Sme rodina). Predseda ĽS-NS Marian Kotleba sa zúčastnil jedinej politickej diskusie – priestor mu v apríli dala Ta3 v konfrontácii s M. Klusom.

Z pohľadu politickej príslušnosti bolo najviac hostí v diskusiách z vládneho Smeru, z opozície mali najčastejšie zastúpenie predstavitelia SaS. Podiel zástupcov vlády dosiahol 56 percent, opozícia mala 43 percent, zvyšné percento patrilo prezidentovi Andrejovi Kiskovi. V monitoringu Newton Media nie sú zaradené špeciálne volebné diskusné programy.

Účasť v politických diskusiách (marec - december 2016)Zdroj: Newton Media

Za pretrvávajúci problém politických diskusií označuje M. Gonda slabú otvorenosť médiá, pokiaľ ide o robenie kompromisov pri zostavovaní hostí.

„Televízie neinformujú, aké mali problémy s vytvorením diskusnej dvojice. Naposledy na nemožnosť diskutovať s Robertom Kaliňákom upozornil poslanec SaS Ľubomír Galko. Ak by televízie nerobili kompromisy, diskusie by sa vysielať nemohli,“ uvádza M. Gonda. „Voči divákom nie je fér, že tieto dohody transparentne nezverejňujú. Asi im nevadí, že to škodí ich dôveryhodnosti. Zlepšenie však neočakávam,“ dodáva analytik.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Newton Media