Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Márii Terézii si zahrajú aj Pauhofová či Bárta, režisér robil so Spielbergom

13.02.2017, 21:00 | Michal Vasko

V historickej dvojdielnej epopeji Mária Terézia, ktorú koprodukuje aj RTVS, by si zo slovenských hercov mali zahrať Táňa Pauhofová, Alexander Bárta, Zuzana Mauréry, Milan Ondrík, Rebeka Poláková či Petra Polnišová. Nakrúcanie sa začne čoskoro, partneri finalizujú rokovania o kastingu, lokáciách a ďalších detailoch.

  • Tlačiť
  • 0

Okrem RTVS na projekte participuje aj Česká televízia, rakúska ORF a maďarská MTVA. Súkromným investorom je nemecký Beta Film, partnerom RTVS česká pobočka spoločnosti Maya.

Koprodukčné dielo verejnoprávnych televízii bude režírovať rakúsky rodák Robert Dornhelm s koreňmi v Rumunsku.

V portfóliu má viacero filmov, bol aj jedným z režisérov historickej minisérie Into the West ocenenej Zlatým glóbusom, ktorú produkoval Steven Spielberg. Dornhelmov dokument The Children of Theatre Street bol nominovaný na Oscara.

„Keď ako režisér dostanete príležitosť nakrúcať dobovú snímku, musíte si dať pozor, aby sa z toho nestala ‚návšteva múzea‘. Na druhej strane je potrebné nepodceniť historickú vernosť a faktickú správnosť, pretože inak vás publikum prestane brať vážne a na filmársky výlet do minulosti sa s vami nevydá,“ uvádza RTVS v tlačovej správe slová R. Dornhelma.

Poďla režiséra je dôležité, aby herečka stvárňujúca Máriu Teréziu nebola len krásna, ale najmä dôveryhodná mocná vládkyňa. Hlavnú úlohu získala rakúska herečka Marie Luise Stockinger, manžela panovníčky Františka Štefana Lotrinského si zahrá Čech Vojtěch Kotek.

S produkciou snímky sa začne v marci. Na Slovensku sa má nakrúcať napríklad v bratislavskom Dóme sv. Martina, kde bola Mária Terézia korunová za uhorskú kráľovnú.

Ako hlavné lokácie poslúžia v pripravovanom filme zámky v Kroměříži a vo Valticiach, výrobný štáb pocestuje aj do Viedne či Toskánska. Týmto projektom si televízie pripomenú 300. výročie narodenia panovníčky.

„Mária Terézia je významnou postavou európskych dejín a obdobie jej vlády zásadným spôsobom zasiahlo aj do vývoja na Slovensku. Je to naozaj mimoriadny počin, a preto som veľmi rád, že RTVS na tomto veľkolepom projekte bude participovať,“ uviedol programový riaditeľ televíznej časti RTVS Tibor Búza.

Telerozhlas na audiovizuálne dielo prispel sumou 991 200 eur vrátane dane. S nasadením počíta RTVS počas tohtoročných vianočných sviatkov. 

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Mária Terézia, RTVS

Diskusia (0 reakcií)