Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Týždňovka:
BOTO 2012 vyhráva...

11.03.2013, 11:21 | Bohumil Stejskal

Pozrite si výsledky najnereprezentatívnejšej televíznej ankety na Slovensku

  • Tlačiť
  • 3

Mesiac knihy a televíznych osobností je v plnom prúde, vitajte pri BOTO 2012. Verím, že ste tu preto, že sa vám oceňovania notoricky známych telebrít máli. Prvých Bohumilových OTOv (BOTOv) som udelil za rok 2005, odvtedy sa v obývačkách, kde sa ja aj vy pozeráme na pohyblivé obrázky, isto veľa zmenilo. Nezmenilo sa však, že moju anketu nikto nebojkotuje, nepodporuje a neobviňuje z neobjektívnosti.

Začnem asi už tradične – tak, ako by bol vyplnený hlasovací lístok do ankety, ktorú garantuje sám Život. Skutočné výsledky na obrazovke :1 už v túto sobotu, nie, že prenos premeškáte. Zvykne to byť jedna z lepších televíznych udalostí roka. Pri niektorých kategóriách som si neodpustil poznámku. Snáď mi odpustíte.

Tipy Bohumila Stejskala na víťazov OTO 2012

Moderátor/ka spravodajstva: Lucia Barmošová

Redaktor/ka spravodajstva: Dárius Haraksin 
Chcel by som vidieť výraz na tvárach v spravodajských redakciách na porade v deň, keď sa vo finálovej sedmičke objavila Mirka Almásy. Nič proti rosničkám, samozrejme. U mňa majú po prvýkrát vlastnú cenu.

Osobnosť publicistiky – Štefan Hríb
O prsia pred Zlaticou Puškárovou. Rozdielové body získala moja schopnosť vydržať do noci pri Lampe verzus schopnosť zaspať o trinástej po obede a pustenom Na telo. A dve slová, nad ktorými som žasol pri zverejnení finálovej sedmičky pre zmenu ja: Erika Barkolová.

Moderátor/ka športu – Lenka Čviriková-Hriadeľová 

oto_soska


Koncesionári RTV: spočítali, že pustili Máriu Pietrovú do Markízy.

Komentátor/ka športu – Marcel Merčiak 
Oceňujem rozdelenie športových kategórií. Túto môže vyhrať niekto iný, až keď Marcel Merčiak definitívne zavesí komentátorský mikrofón na klinec, ako hovorí správne športové klišé.

Moderátor zábavného programu – Viliam Rozboril 
U mňa s prehľadom Andrej Bičan, aj preto, že Modré z neba nie je zábavný program.

Spevák – Peter Cmorik 
Ale význam tejto ankety nechápem aspoň ostatných desať rokov.

Speváčka – Zuzana Smatanová

Herec – Tomáš Maštalír

Herečka – Diana Mórová

Herecký objav roka – Gabriela Marcinková

Seriál roka – Panelák

Zábavný program roka – Modré z neba 
Aj keď snáď ani tvorcovia nepovažujú formát za zábavný. Srandovné je aj zaradenie Súdnej siene. Smutná sieň zábavným programom? Kritériá zábavného žánru na Slovensku isto ocení každý súcejší sarkasta.

Program roka – ČSMT 3

Tram-ta-da-dám, a teraz

BOTO 2012

Rosnička – Doktor Iľko

jozef_ilko_pocasie_markiza 400

Nechýbalo veľa a hneď prvú cenu by si odniesla – mobilná aplikácia. Najviac času pri sledovaní predpovede počasia som totiž strávil s mojím SHMUDroidom, pomocníkom v telefóne. Našťastie pre rosničky z mäsa a kostí (prípadne len z kože a kostí, podľa toho, akú televíziu sledujete), jeho trojdňový model Aladin rozhodne nepoužíval na predpovedanie počasia žiadnu čarovnú lampu. Predpoveď možno aj trafili, lokalitu len zriedka. A tak BOTO dostane kultový doktor Iľko. V pomyselnom súboji o lukratívny víkendový flek na Markíze porazil Mokrého, ide si svoje aj v pomaly už mierne pokročilom veku.

Športový redaktor – Pavol Gašpar

pavol gašpar

Na Olympiáde v Londýne to žiadna sláva pre slovenské farby nebola, najväčším zážitkom roka boli pre mňa tri hokejové zápasy vo Fínsku. Playoff Majstrovstiev sveta dokáže zastaviť život v krajine ako nič iné. Smotanu si zlízol Pavol Gašpar, komentáror, ktorý kričal oslavné ódy na góly Slovákov proti Kanade, Čechom a chvíľu aj vo finálovom zápase. Nič športovo vzrušujúcejšie nám dopriate nebolo a ktovie, kedy bude najbližšie.

Regionálny redaktor – Karol Mindák

karol mindak markiza

Sám som prekvapený, že levický redaktor TV Markíza obhájil ocenenie. Faktom však je, že hoci mám k levickému kraju tak ďaleko ako ku každému na Slovensku okrem asi troch, zo sledovania Televíznych novín mám pocit, že viem, čo sa tam vždy deje. A nie vždy je to odrezaná ruka, postrelený poľovník prípadne hromadná havária. Hat-tricku by o rok možno zabránilo, keby sa Ruslana Kuriľcová vrátila na východ.

Zahraničný redaktor – Michael Szatmary

michael szatmary 400

Dovtedy som neúspešne navrhoval, aby mal OTO aj „technické“ kategórie, ktoré by ocenila Akadémia a v prenose by sa aspoň spomenuli hromadne víťazi, až som sa rozhodol ísť príkladom. Byť zahraničným redaktorom musí byť dosť nevďačná robota. Tvár neznáma, len hlas. Ľudia nezastavujú na ulici v rodnom meste, nepýtajú televíziu o pomoc. Vo svete sa denne stane asi milión udalostí, vybrať z nich tých niekoľko, ktoré sa preložia do slovenčiny a dostanú na obraz, musí byť dosť fuška. Najrozmanitejšiu prácu, teda nielen tragédie a politika, ale aj skutočné zaujímavosti a informácie, ktoré v inej televízii nenájdem, odvádza podľa mňa víťaz na Markíze – navrhujem, spoznajte ho podľa hlasu a dávajte pozor pri pozeraní správ a dáte mi za pravdu. Posledné miesto? Ľubomír Huďo, RTV:.

Bulldog roka – Dárius Haraksin

darius haraksin 400

Aj keď nemusí byť bulldog plemeno, ktoré si získalo sympatie každého, pre túto kategóriu je viac než vhodný garant. Redaktor Jojky a sága slovenských detí v Anglicku traumatizovala televíznych divákov tuším aj pol roka. V dobrom, samozrejme. Všetci sme držali palce dobrej veci, tá sa nakoniec po nadľudskom úsilí aj podarila. Good job od Jojky, že sme aj to nadľudské úsilie redaktora a kolegov mohli z obrazovky takpovediac cítiť. Neviem ako vy, ja som vďačný, že nevídam kazdý deň pred moderátormi ďalšie trojciferné číslo a lietadielko. Tak vyzerá dobrá redaktorská práca, bodaj by jej bolo viac.

Postavička roka – Hesso Jašterák

hesso_jasterak_400

Seriálové postavy v tradičných seriáloch sa nejak extra pozitívne neprejavili, aj v Paneláku by som skôr kritizoval, ako chválil. Profesionálov zrušili. Nová zábavná šou Haló priniesla do môjho života dvoch expertov, ktorí ma zakaždým rozosmiali. Spevák Sveter Paššák skončil druhý. Veštec z pexesa Hesso, to je moje nové televízne eso. Dosť bolo žartu a vtipov, poďme sa pozrieť na ďalších BOTOv.

AntiBOTO - TV Pětka

iveta bartosova petka 280

Nie že by si na domácej scéne nikto anticenu nezaslúžil. Najhorší televízny počin však spáchali vedľa u susedov. Dnes už (chvalabohu) neexistujúca TV Pětka si predsavzala, že naláka divákov na talkshow s Ivetou Bartošovou. Cieľom bolo vygenerovať čo najviac škandalóznych videí s psychicky podlomenou hviezdou popu. Podarilo sa, Iveta mala v niekoľkých reláciách problém koherentne artikulovať. Nechce sa mi veriť, že v televíznom svete existujú ľudia, ktorí sa bez zábran takto priživujú na nešťastí. Pardón, beriem späť. Úplne tomu verím a pre príklady nemusím ani chodiť ďalej ako na kanály 3 a 5 na mojom televíznom ovládači (áno, Markíza a Joj, o vás píšem).

RIP BOTO – manželia Mojsejovci

mojsejovci 400

Nuž, oficiálny koniec manželstva pani Eleonóry a Branislava podľa všetkého znamenal koniec ich televízneho spoluúčinkovania. Teraz by ich už neobsadili ani do Zámeny manželiek, všakáno. Spolu ich už na obrazovkách neuvidíme, mala by na YouTube existovať montáž toho najlepšieho, čo sa im spolu podarilo do televízora priniesť. Viem, že aspoň ja by som sa pobavil. A o to išlo, nie?

Odvážny čin roka – Henrich Krejča

krejca henrich 400

Pokiaľ z Mlynskej doliny nepovedia, že projekt inovovania ich Správ je hotový, je asi predčasné vynášať trvalé súdy, faktom zostáva, že nový šéf spravodajstva na Markíze premenil Televízne noviny na úplne iný produkt v rekordne krátkom čase. Zmena vždy vyvolá vlnu odporu, čím revolučnejšia, tým väčšiu. Kinoviny na Markíze nie sú tým, čo bývali, no musím sa bez hanby priznať, že stále nepozerám o siedmej večer žiadne iné. Cena za odvahu je na mieste, na cenu za celoživotné dielo je ešte priskoro. Hoci mi je jasné, že staré dobré seriózne a takmer verejnoprávne správy na Markíze už asi neuvidím.

Trend roka - Zastavpretoč, pustiznova

set top box STB

Televízny program sa stal nedôležitým. Aj tak ho nestíhali upravovať ani v EPG, nieto ešte v tlačenej forme v novinách a časopisoch. Už aj u mňa rastie podiel programov, čo vyťahujem z archívu dodávateľa televíznych programov. Stávame sa menej závislými na čase, keď sa televízia rozhodne programy vysielať, a sami rozhodujeme, kedy budeme čo pozerať. Tak to je dobre, nie je ďaleko čas, kedy jediné nepremeškateľné vysielacie časy budú začiatky priamych prenosov zo športových prenosov. Na všetko ostatné tu bude zastavpretoč-pustiznova.

Hlúpy trend roka - Hasiči vystrihujú vodičov

Nehôd je v správach dosť. Čím tragickejšia, hrôzostrašne vyzerajúcejšia, tým väčšia šanca, že priletia kameramani a spustia natáčanie. Redaktori napäto čakajú, ako sa dostanú cestujúci z vozidiel. Keď ich hasiči musia vystrihovať, je to niečo také podstatné, že si o tom zaslúžime vedieť všetci. A viete čo? Vystrihovanie účastníkov je len symbol pre čoraz podrobnejšie, vizuálnejšie, dramatickejšie a, samozrejme, krvavejšie opisovanie nešťastných udalostí.

Reklama roka – Pocit z výhry

Reklama na vlastné vysielanie sa počíta. Pocit z výhry by vyhral, aj keby Slováci hrali o udržanie a poprehrávali, čo sa dalo. Faktom je, že tá upútavka – hoci si o jej cene môžeme a aj myslíme všetci svoje – ako keby naladila hokejový národ na dva týždne, o akých ani nesníval.

Telebrita roka – Monika Haklová

haklova_plaz_33_markiza 400

Pred rokom sme o nej tuším netušili. Dnes na nás kuká z každého bulvárneho periodika. Vlastne, každé bulvárne periodikum kuká do jej výstrihu či nohavičiek. Bez televízie by nebola. Bez Farmy, v ktorej na seba pútala obe kľúčové skupiny divákov – tých, čo ju nenávideli, aj tých, čo ju milovali. Fuj, to posledné slovo sa takmer nevydralo spod prstov, asi preto, že o existencii takých mimo rodiny a priateľov telebrity roka silne pochybujem.

Najhoršia šouka – Zámena manželiek

zamena_manzeliek_markiza 400

Program, ktorý od prvej do poslednej sekundy pozerám s odporom, si ocenenie zaslúži. Konkurencia bola tvrdá. Smutná (rozumej Súdna) sieň je na tom u mňa veľmi podobne. Žiadna pridaná hodnota pre život diváka. Extrémne rodiny zas na pódiu reprezentujú typ programu, ktorý je vtipný len raz. Prvý raz a veľmi krátko. Len kým divák nezačne premýšľať nad tým, na čo sa pozerá. No priznávam vinu v plnom rozsahu, na podobných sa zvyčajne bavím ešte o trocha dlhšie.

Čitateľský BOTO - Diana Hagerová

diana hagerova 400

Šípim, že po prvýkrát je Čitateľský BOTO udelený z recesie. Mladá moderátorka sa preslávila v zákulisí Hlasu Česko Slovenska. Najviac tým, ako ju kolegovia ospravedlňovali, že „se jí udělalo nevolno“. Stále moderuje Teleráno, hoci som pred časom čítal aj na to kritické recenzie. Nuž, asi máte zmysel pre humor, čitatelia moji. Víťazke samozrejme gratulujem.

Internetový BOTO - Samo Marec

Samo Marec 400 foto michal matloň

Druhý a posledný obhajca titulu spred roka. Na mojom Facebooku sa za celý rok nikto, čo by sa aktívnejšie zapájal do diskusií na široký diapazón tém a sám ich aj vyvolával, nenašiel. Neviním stále sa meniaci algoritmus zobrazovania príspevkov, v ňom to nebude. Šancu máte, samozrejme, všetci, stačí byť na sociálnej sieti aktívny ako blogger slávneho mena.

Absolútny BOTO – Nikto

Keď som sa pozrel do histórie, v každom televíznom roku, odkedy som sa rozhodol pre BOTO, existoval niekto, kto ho buď obohatil, alebo niekam posunul. Tuho som rozmýšľal, či mi taký utkvel v pamäti aj vlani, no na nikoho som nenarazil. Nevadí, snáď sa ktosi nájde v aktuálnom roku.

Foto - Markíza, Joj, RTVS, TV Pětka, Flickr.com, YouTube, Michal Matloň

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Týždňovka Bohumila Stejskala