Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

TV Živa prestala vysielať

08.11.2011, 12:00 | Lukáš Kočišek | © 2011 News and Media Holding

Jej signál postupne zmizol zo satelitu, IPTV služieb aj internetu.

  • Tlačiť
  • 1

tv_ziva_logo

Televízia Živa s najväčšou pravdepodobnosťou prestala vysielať. Jej signál najprv zmizol zo satelitnej distribúcie a aktuálne už aj z IPTV služieb a internetu.

Audiotexová stanica sa podľa zistení webu Parabola.cz od 21. septembra 2011 vytratila z ponuky satelitu Thor 6. Vo vysielaní však naďalej pokračovala zvyšnými formami distribúcie. V ostatných dňoch už prestal fungovať aj streaming na webe televízie a napríklad v IPTV službe FiberTV spoločnosti Orange je na kanálovej pozícii TV Živa iba čierna obrazovka. Stanica tiež prestala na svojej internetovej stránke zverejňovať aktuálny televízny program, čo sa doposiaľ nestávalo. Prerušenie vysielania tentokrát nijakým spôsobom neavizovala.

Satelitná distribúcia televízii vydržala iba necelé dva mesiace, na Thor 6 sa vrátila 4. júla 2011. Predtým zmizla z éteru na prelome rokov 2010 a 2011, prerušenie vysielania zdôvodnila sťahovaním sa do nových priestorov. Od 6. januára 2011 nórsky satelitný operátor Telenor Satellite Broadcasting úplne prerušil distribúciu jej signálu. Prevádzkovateľ televízie, licencovaná spoločnosť TV 5 na čele s konateľom Ernestom Deákom, mal voči Telenoru aj finančné podlžnosti.   

nautik_ziva_lilly

Zdroj: vysielanie TV Nautik / Živa

V nateraz poslednej fáze svojej existencie sa Živa čiastočne vrátila k svojmu prapôvodnému názvu Nautik. Na obrazovke sa identifikovala logom s nápisom Nautik, pod ktorým bolo obyčajným fontom doplnené Živa. Aj na satelit Thor 6 sa v júli vrátila pod pôvodnou identifikáciou Nautik.

TV Živa obnovila vysielanie audiotexových poradní, veštiarní a kvízov 21. marca, no v tom čase iba s obmedzeným dosahom, keďže nemala žiaden distribučný satelit. Niekoľko mesiacov tiež na svojom webe avizovala, že od 31. marca spustí digitálne terestriálne vysielanie v oblasti Bratislavy a okolia na 68. kanáli. Ani toto avízo sa nesplnilo a po odklade na neskorší termín tieto plány úplne prestala spomínať.

Živa bola už treťou inkarnáciou niekdajšieho dokumentárneho Nautiku a následne Televíza. Vysielať začala o polnoci na prelome 23. a 24. decembra 2009. Celá zmena spočívala iba vo výmene loga na obrazovke počas audiotexovej relácie Teodorina veštiareň, ktorá plynulo pokračovala ďalej. Živa pôvodne tvrdila, že bude "televízia, ktorá pomáha", na webe sa charakterizovala ako "nová slovenská televízia zameraná na zdravie a životný štýl". Program však bol totožný s dovtedajším vysielaním Televíza, drvivú väčšinu štruktúry naďalej tvorili rôzne audiotexové veštiarne, poradne či kvízy.

Nautik spúšťal ostré vysielanie 22. apríla 2005, pôvodne sa profiloval ako dokumentárny kanál zameraný na vodné prostredie, vysielal napríklad aj pôvodnú "morskú reality šou" Všetci na palubu moderovanú Janou Škrekovou a Luciou Kollárovou. Televízia v poslednom čase obohatila prúd audiotexových relácií reprízami starších formátov pôvodnej tvorby a dokumentov.

  • Tlačiť
  • 1