Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

True Štúr nasledovníka nedostane, Štefánika zverí RTVS po kritike iným

02.08.2016, 14:13 | bb | © 2016 News and Media Holding

RTVS vyhodnotila námety, z ktorých by mala vybrať nový dokument o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a vianočnú rozprávku. V prvom prípade sa do užšieho výberu dostali štyri, pri rozprávke odporučila hodnotiaca komisia postúpiť do vývoja tri projekty.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

RTVS

Dokument o generálovi M. R. Štefánikovi plánuje verejnoprávna televízia pripraviť pre divákov pri príležitosti jeho 100. výročia úmrtia. To pripadá na 4. mája 2019.

Hodnotiaca komisia posudzovala šesť zaregistrovaných projektov od predkladateľov. Jeden navrhla presunúť pre príliš špecifickú tému do spravodajstva („Štefánikove Srbsko a Stefanik trail“ od Urban services).

Neprehliadnite

Komisia poslal ďalej štyri projekty. Prvým je Mr. Štefánik od predkladateľa Media film. „Film zachytávajúci obdobie Štefánikovho života od roku 1904 až po osudný štvrtý máj 1919. Námet predkladá náročné a kreatívne spracovanie témy, prelínanie línií (hraných a animovaných) ponúka silný estetický zážitok. Výborne spracovaná téma s medzinárodným kontextom ponúka možnosť využitia aj na reprezentačné účely,“ zhodnotila komisia.

Ďalším úspešným projektom je „Ja som Štefánik“ od Cinetype. Hlavným hrdinom príbehu je fiktívny cestovateľský denník M. R. Štefánika, ktorý je nástrojom narácie aj rekvizitou. Príbehom sprevádza štvorica tínedžerov, ktorí denník objavili a vydali sa po stopách generála.

Un film prešiel sitom s projektom „Rastislav v krajine malého princa“. Štefánikov príbeh je tu spracovaný skrze podobenstvo s osudom Malého princa a jeho autora Saint-Exupéryho. „Výsledkom môže byť hravý dokument, kde sa príbeh podáva aj formou animačného dotvorenia známych kresieb Malého princa, hraných prvkov a animačne dopracovaných archívnych záberov. Informačne sa sústredí na Štefánika ako vedca, astronóma, ktorý dokázal aj mnohé iné veci. Hlavným posolstvom je detská zvedavosť, ktorá aj v dospelosti pomáha človeku tvorivo kreovať svoj život,“ píše sa v hodnotení.

Posledným projektom, ktorý sa dostal, napriek kritike, ďalej je „Milan Rastislav Štefánik (vidieť ďalej)“ od Miloslava Gdovina. „Predložený materiál hýri internetovou všeobecnosťou a ani nenaznačuje ambíciu predstaviť nové súvislosti dejín,“ vytkol okrem iného hodnotiteľ.

Komisia jednoznačne zamietla iba jediný projekt - „True Štefánik“ z dielne Crazy Company.

True ŠtúrZdroj: RTVS

Ide o rovnakého tvorcu, ktorý stál za projektom „True Štúr“, ktorý RTVS odvysielal v októbri minulého roka pri príležitosti 200. výročia narodenia kodifikátora spisovnej slovenčiny.

„Tvorcovia sa odvolávajú na pozitíva True Štúr a poskytujú len veľmi stručný námet. Požiadavka na finančný vstup RTVS je výrazne vyššia a ťažko odhadnúť nakoľko je možná dohoda,“ uvádza sa v hodnotení komisie.

„Informačne chudobný námet argumentuje najmä úspechmi programu True Štúr a považuje za samozrejmé, že nový True bude rovnako vydarený a úspešný. Presvedčivejší by však bol viac rozpracovaný námet, z ktorého by bolo vidno možnosť popracovať na ňom. O desiatky tisícov eur vyšší návrh vstupu RTVS by si to určite zaslúžil,“ vysvetľuje komisia stopku pre projekt.

Vyberajú aj rozprávku

RTVS rozbehla súbeh námetov vo februári. Okrem dokumentu o M. R. Štefánikovi už tradične hľadá aj vianočnú rozprávku. Z projektov, ktoré hodnotiaca komisia posunula ďalej, má vzísť rozprávka pre Vianoce 2017. Zatiaľ majú vybrané projekty pracovné názvy „Princ a hviezda“ (Phoenix film), „Slepúch“ (Tomáš Dušička) a „Šťastenka“ (Piknik Pictures).

Vlani odvysielala RTVS na Vianoce Johankino tajomstvo a Sedem zhavranelých bratov. V roku 2014 mal zas premiéru film Láska na vlásku.

Počas tohtoročných Vianoc uvedie verejnoprávna televízia rozprávku Zázračný nos, s Českou televíziou koproduje aj rozprávku Sľúbená princezná. V roku 2017 rátajú obe televízie s premiérou rozprávky Anjel Pána 2.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy RTVS

Diskusia (0 reakcií)