Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Transparency upozorňuje, že RTVS je naklonená SNS. Obracia sa na Radu

31.10.2019, 12:28 | reb | © 2019 News and Media Holding

Uplynulý týždeň organizácia Transparency International Slovensko (TIS) zverejnila analýzu, v ktorej poukazuje na súčasný stav televízneho spravodajstva vo verejnoprávnej RTVS. Kritizuje, že jej chýba objektivita a s podnetom sa rozhodla obrátiť aj na regulátora, Radu RTVS.

  • Tlačiť
  • 4

V úvode rozsiahlej analýzy sa TIS vracia k 16. októbru, keď dostali viaceré médiá audio nahrávku Gorily. Transparency poukazuje na to, že kým iné televízie sa jej venovali hneď v úvode hlavných spravodajských relácií a tému spracovali podrobne, RTVS jej dala priestor až neskôr.

Príspevok o kauze zaradila až po reportážach o rokovaní parlamentu v danom dni, bankovom odvode či príspevky ministerstva školstva na programy na prácu s mladými. Zachytila aj to, že SNS dala prísľub odborárom na rozšírenie podpory na podnikové byty.

Neprehliadnite

„Kým Markíza venovala Gorile úvodnú štvrťhodinu správ (25 percent z celkovej plochy správ) a spravodajská Ta3 jedenásť minút (31 percent), RTVS ju vybavila za osem a pol minúty (17 percent),“ píše TIS.

RTVS stratila odvahu

Podľa TIS ide o jasnú ukážku toho, kde sa verejnoprávna inštitúcia ocitla po dvoch rokoch na čele s generálnym riaditeľom Jaroslavom Rezníkom.

„RTVS znovu stratila odvahu robiť v rámci televíznych správ kritickú novinárčinu a netúži byť prestížnym médiom, ktoré prináša divákom exkluzívne informácie. Namiesto toho opäť pravidelne nadržiava aktuálnej vládnej moci,“ myslí si organizácia s tým, že sa tak deje po pôsobení Václava Miku a Miroslavy Zemkovej, keď bol stav priaznivejší.

Analýza ukazuje na niekoľkých ďalších príkladoch najmä to, ako je RTVS naklonená vládnej SNS na čele s predsedom Andrejom Dankom.

„Naše zistenia ukazujú, že SNS dostáva za súčasného generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka v spravodajských reláciách väčší priestor, než tomu bolo v čase jeho predchodcu Václava Miku (medziročné porovnanie). Strana a jej politici dostávajú v RTVS viac miesta tiež v porovnaní s inými celoštátnymi televíziami,“ píše TIS.

Ďalej uvádza, že ako problém vníma aj spôsob, akým sú informácie

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy RTVS, Transparency International Slovensko