Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Towercomu vyprší povolenie, štartuje výberové konanie pre prvý multiplex

23.05.2019, 15:53 | Martin Poláš | © 2019 News and Media Holding

Regulačný úrad (RÚ) vyhlásil výberové konanie na pridelenie frekvencií pre prvý terestriálny multiplex. Jeho prevádzkovateľom je rovnako ako pri zvyšných troch spoločnosť Towercom, ktorá tak má v slovenskom celoplošnom DVB-T vysielaní „monopol“.

  • Tlačiť
  • 0

Towercomu zveril frekvenčné spektrum pre digitálne terestriálne vysielanie štát ešte v roku 2009, keď firma uspela v spochybňovanom tendri. Počas výberového konania sa menil aj šéf bývalého Telekomunikačného úradu.

Odvolaný Branislav Máčaj tvrdil, že Towercom bol vybraný vopred a profitovať z toho mali konkrétni ľudia – konkrétne podnikatelia z J&T. Skupina, do ktorej portfólia patrí aj televízia Joj, to odmietala.

V tom čase sa stal Towercom prevádzkovateľov troch multiplexov – prechodného, komerčného aj „verejnoprávneho“, v ktorom sa šíria stanice RTVS. V roku 2012 priklepol úrad Towercomu v ďalšom výberovom konaní aj štvrtý multiplex.

Bez elektronickej aukcie 

Kým pri troch ostatných multiplexoch má spoločnosť prevádzkové povolenie do septembra 2029, v prípade prvého multiplexu vyprší na konci mája 2021.

Regulačný úrad preto pozýva záujemcov do výberového konania, v ktorom sa bude o tento frekvenčný priestor súťažiť. Úrad pritom informoval, že výberové konanie sa uskutoční bez elektronickej aukcie, kde je kritériom najvýhodnejšia cenová ponuka.

Neprehliadnite

„Účelom použitia pridelených frekvencií v jednotlivých frekvenčných vyhradeniach bude vybudovanie novej komunikačnej siete DVB-T prvého MUX-u alebo zabezpečenie kontinuity existujúcej komunikačnej siete DVB-T prvého MUX-u, prostredníctvom ktorej bude poskytovaná elektronická komunikačná služba – prenos obsahových služieb v štandarde DVB-T2 a doplnkových obsahových služieb,“ informuje úrad.

Záujemcovia musia 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy digitálna televízia, dvb-t, Regulačný úrad, terestriálne vysielanie, Towercom

Diskusia (0 reakcií)