Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nová služba Towercomu by sa mohla volať Plustelka

15.03.2013, 13:45 | Martin Poláš | © 2013 News and Media Holding

Operátor terestriálneho vysielania uvedie na jar nový produkt Towerhome. Môže ísť o balík platených kanálov

  • Tlačiť
  • 2

Nová služba, ktorú na jar v DVB-T plánuje spustiť terestriálny operátor Towercom, by sa mohla volať Plustelka. O registráciu názvu požiadala spoločnosť Úrad priemyselného vlastníctva. Towercomu patrí aj doména Plustelka.sk. 

Plustelka Towercom

Marketingový manažér Towercomu Michal Šuran zatiaľ bližšie informácie neposkytol. „V najbližšom čase budeme divákov informovať o novom atraktívnom obsahu dostupnom cez bežnú anténu,“ uviedol v piatok. Už skôr si operátor zaistil názov Towerhome.


Pôvodná správa vydaná 15. 2.:

Towercom pripravuje novú službu v DVB-T

Terestriálny operátor Towercom pripravuje novú DVB-T službu Towerhome. Názov si dala spoločnosť registrovať na Úrade priemyselného vlastníctva SR aj s logom.

Patrí jej aj aktívna doména towerhome.sk, ktorú jej zabezpečil registrátor domén Forpsi.

Marketingový manažér Towercomu Michal Šuran o projekte Towerhome konkrétne informácie zatiaľ neposkytol, potvrdil ale, že službu uvedie operátor v najbližších mesiacoch a že súvisieť bude s vysielaním DVB-T: „Neustále pracujeme na skvalitňovaní našich služieb, už na jar pripravíme divákom terestriálneho vysielania príjemné prekvapenie,“ povedal Šuran pre Mediálne.sk.

Towerhome

Na základe plánov rozvoja ďalších služieb DVB-T, o ktorých Towercom hovoril v minulosti, by mohlo ísť o reálne sprevádzkovanie tretieho a štvrtého multiplexu, kde operátor neponúka pre koncových zákazníkov zatiaľ žiadny obsah. Vlani Towercom avizoval, že chce v novom multiplexe ponúkať lineárne služby (klasické TV vysielanie), v rámci ktorého by mohlo ísť aj o platené TV kanály.

Takzvaný štvrtý multiplex (podľa poradia pridelenia) už prevádzkuje Towercom na príslušných frekvenciách, no bez obsahu. Operátor ho musel spustiť do konca augusta 2012, aby splnil zákonnú podmienku začať používať pridelené frekvencie na povolený účel v stanovenom termíne. Tretí multiplex zatiaľ nie je v prevádzke ani po formálnej stránke. Towercom ho musí spustiť do 31. marca 2013.

Towercom už vlani avizoval, že pre štvrtý multiplex bude využívať štandard MPEG-4, čo znamená, že sa doň zmestí minimálne osem TV programov v štandardnom rozlíšení.

Pre súčasných šesť programov vysielaných DVB-T využíva štandard MPEG-2. Domácnosti, ktoré by chceli sledovať nové programy v MPEG-4, by si tak museli kúpiť nové boxy. Ak budú nové programy spoplatnené, nové boxy bude väčšina záujemcov potrebovať tak či tak kvôli podpore podmieneného prístupu (kódovania programov). Ten základné dekodéry či TV prijímače nepodporujú.

Towercom satelit maly

Podobne funguje DVB-T vysielanie v Maďarsku, kde je bezplatne šírených sedem staníc. V platenom balíku operátora Antenna Hungária je ďalších 24 programových služieb, medzi nimi aj HBO, Private Spice, National Geographic Channel či Sport 1 a Sport 2.

Celý balík bez HBO stojí v Maďarsku v priemer 8,50 eura mesačne pri ročnej viazanosti. Zákazník na príjem signálu potrebuje ešte set-top box, ktorý si od operátora môže odkúpiť za približne 38 eur.

Ponúkanie platených kanálov zákazníkom súvisí so snahou prevádzkovateľov multiplexov získať nové tržby priamo od televíznych divákov. Za pozície v multiplexe si slovenskí vysielatelia platia, no o terestriálne šírenie signálu ich záujem neustále klesá, pretože je ekonomicky nevýhodné – terestriálne prijíma televízny signál na Slovensku len zhruba 10 percent obyvateľov. Markíza z tohto dôvodu napríklad svoje posledné dva kanály Dajto a chystaný Fooor do DVB-T už nezaradí. 

Pre prípadnú rozšírenú ponuku TV staníc v multiplexoch Towercomu by bol na Slovensku stále výrazným konkurentom napríklad satelitný operátor Skylink (donedávna vlastnený Towercomom), ktorý už v základnom balíku ponúka takmer 40 staníc za „servisný poplatok“ 1,20 eura mesačne.

Na Slovensku sú momentálne v prevádzke dva celoplošné multiplexy ponúkajúce televízne vysielanie. Verejnoprávny multiplex prenáša Jednotku, Dvojku a Jednotku HD, komerčný stanice Markíza, Joj, Plus a Doma.

Na rozdiel od Markízy Jojka plánuje uviesť chystaný spravodajsko-dokumentárny kanál aj v rámci DVB-T. Šíriť by sa mal bez poplatku pre divákov. Program by sa stále mohol "zmestiť" aj do komerčného multiplexu.

  • Tlačiť
  • 2