Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Towercom predĺžil s Joj zmluvu o šírení, chystá sa na DVB-T2

17.12.2015, 16:55 | Martin Poláš | © 2015 News and Media Holding

Stanice skupiny Joj budú v terestriálnej televízii minimálne do roku 2021. Towercom a Joj Group predĺžili zmluvu o využívaní vysielacej kapacity v DVB-T.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Joj v má v DVB-T v SD svoje stanice Joj, Plus, Wau a Joj Cinema, ktorá je dostupná v platenej Plustelke. Cez anténu sa dá naladiť aj Senzi, ktorej licencia takisto patrí Mac TV.

Dlhodobú zmluvu s Towercomom o šírení má RTVS, Markíza podľa posledných dostupných údajov mala deal o terestriálnom šírení svojich SD staníc v celoplošnej sieti do konca roku 2016.

Towercom naznačuje, že v najbližšom období počíta s rozvojom platformy. „Pre vysielateľov pripravujeme ponuku moderných doplnkových služieb – napríklad zaujímavých aplikácií v štandarde HbbTV, prístup k archívu respektíve inému zaujímavému obsahu ako aj ďalších interaktívnych služieb, ktoré môžu ponúknuť divákom,“ načrtol generálny riaditeľ Towerocmu Roman Fischer.

Ako jeden zo zámerov pre budúci rok spomína Towercom aj rozširovanie dostupnosti Voľnej telky. „Plánujeme zvýšenie pokrytia prvého multiplexu na podobnú úroveň akú už dosiahol druhý multiplex. Zároveň sa pripravujeme aj na rozvoj siete v štandarde DVB-T2 a rozšírenie vysielania vo vysokom rozlíšení,“ dodal R. Fischer.

DVB-T2 testoval Towercom ešte v roku 2011. V minulosti avizoval, že modernejšiu technológiu spustí ešte v roku 2014. Napokon sa termín oddialil.

Komerčné vysielanie v DVB-T2 malo rozšíriť ponuku Plustelky o ďalšie stanice šírené už v novej norme. Kanály vo štvrtom multiplexe sú v kompresnom formáte MPEG-4 (H.264). Pri DVB-T2 je výhodnejším variantom šírenie v efektívnejšom formáte HEVC (H.265).

V porovnaní s DVB-T poskytuje novšia forma terestriálneho vysielania kvalitnejší obraz a výrazné navýšenie bitrateu v rámci multiplexu, čo umožní, že sa doň zmestí viac televíznych staníc.

Prechod na DVB-T2 si vyžaduje investície zo strany poskytovateľa aj vysielateľov. Zároveň je potrebná technológia na strane divákov – zariadenia schopné prijímať signál, teda najmodernejšie televízory respektíve príslušné set-top boxy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy dvb-t, DVB-T2, Joj, Towercom

Diskusia (0 reakcií)