Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Televízia neprepustila moderátora za urážky Putina. Sankcii sa ale nevyhol

09.07.2019, 14:06 | TASR | Mediálne.sk

Vedenie gruzínskeho televízneho kanála Rustavi 2 neprepustí moderátora, ktorý sa v živom vysielaní urážlivo vyjadril na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho rodičov. Informoval o tom v utorok generálny riaditeľ Rustavi 2 Nika Gvaramia.

  • Tlačiť
  • 7

Šéf televízie vysvetlil, že cieľ moderátora Giorgiho Gabuniu bol „legitímny“, ale „forma, ktorú zvolil, nebola vhodná“. V reakcii na moderátorove kontroverzné výroky etická komisia televízie rozhodla, že G. Gabunia sa dva mesiace neobjaví sa vo vysielaní.

N. Gvaramia dodal, že proti tomuto rozhodnutie nie je možné sa odvolať. Avizoval, že po dvoch mesiacoch „dištancu“ sa moderátor bude môcť na obrazovky vrátiť. Podľa riaditeľovho názoru Gabuniove výroky, hoci mohli byť pre niekoho neprijateľné, boli „plne v súlade so zákonom a ústavou“.

Poznamenal tiež, že ak sa program divákom nepáči, vždy majú možnosť prepnúť na iný kanál a znížiť tak sledovanosť Rustavi 2. „Ale ubezpečujem vás, že po tomto (incidente) sa sledovanosť Rustavi 2 zvýšila,“ dodal N. Gvaramia.

Po sporných výrokoch moderátora sa pred sídlom televízie v Tbilisi hneď v nedeľu večer zišli desiatky ľudí, ktorí žiadali, aby sa G. Gabunia za svoje slová ospravedlnil a bol z televízie prepustený, pretože „jeho konanie poškodzuje záujmy krajiny“.

Časť ľudí trvala na tom, že moderátor by mal opustiť krajinu. Žiadali aj odvolanie N. Gvaramiu z funkcie generálneho riaditeľa. Po incidente – z obavy o bezpečnosť svojich zamestnancov – televízna spoločnosť Rustavi 2 v nedeľu večer dočasne pozastavila svoje vysielanie. Obnovila ho v pondelok ráno.

Neprehliadnite

Gruzínske vedenie Gabuniove slová ostro odsúdilo. Ruská strana reagovala pobúrene, pričom poslanci ruskej Štátnej dumy vláde navrhli prijať voči Gruzínsku reštrikcie ekonomického charakteru. Gruzínska prezidenta Salome Zurabišviliová v utorok ruské vedenie vyzvala, aby nepodliehalo provokáciám radikálnych politických síl v Gruzínsku.

Upozornila, že „bude paradoxné, ak susedná krajina zareaguje na provokácie (politických) síl, ktoré sama označuje za radikálne, a tým prispeje k naplneniu ich deštruktívnych cieľov“. S. Zurabišviliová vyzvala politické sily v Gruzínsku na deeskaláciu, pretože niektorí ľudia „svojimi činmi a vyhláseniami, schovávajúc sa za vlajku vlastenectva, poškodzujú občanov Gruzínska a ich ekonomický blahobyt vo vnútri aj mimo krajiny“.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Gruzínsko, Rusko, Vladimir Putin