Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

STV sa nakoniec zúčastní Eurosongu proti svojej vôli. EBU neodpustila poplatok

18.01.2011, 14:16 | Mirka Kernová | Lukáš Kočišek

Napriek tom, že vedenie televízie už dvakrát oznámilo, že sa súťaže v tomto roku nezúčastní, organizátori so Slovenskom stále rátajú. Národné kolá nebudú. Finále budú na Rádiu_FM opäť komentovať Baláž a Hubinák. (aktualizácia)

  • Tlačiť
  • 4

Aktualizácia: RTVS potvrdila, že Slovenská televízia napriek pôvodným vyjadreniam o neúčasti Slovenska na súťaži Eurovision Song Contest aj tento rok vyšle domáceho kandidáta. Dôvodom je, že nenašla dohodu s EBU.

"Európska vysielacia únia nám neodpustila vstupný poplatok. Hľadáme preto najefektívnejšie finančné riešenie, ako sa Eurovízie zúčastniť," potvrdila pre Mediálne.sk hovorkyňa RTVS Alexandra Štullerová Koreňová. Vo veci podľa nej stále prebiehajú intenzívne rokovania.

eurovizia_sk_logo.gif

Zástupca súťaže Eurovision Song Contest Sietse Bakker pre Mediálne.sk uviedol, že "slovenský vysielateľ sa nakoniec formálne neodhlásil u EBU" zo súťaže. Televízia už v decembri ohlásila, že sa Eurosongu nezúčastní. Podľa Miloslavy Zemkovej malo vtedy dôjsť „k chybe v komunikácii na úrovni riadenia programu". EBU predĺžila po výmene manažmentu lehotu na definitívne vyjadrenie do 7. januára, z vyjadrenia EBU vyplýva, že ani manažment RTVS sa nestihol zo súťaže riadne odhlásiť.

STV odvysiela finále Eurovízie a zrejme aj semifinálové kolá z nemeckého Düsseldorfu. Podľa Koreňovej sa však s určitosťou neuskutočnia národné kolá, prostredníctvom ktorých STV v uplynulých dvoch rokoch hľadala slovenského zástupcu do súťaže. "Zrejme pôjde o priamu voľbu, spôsob a podmienky výberu sú ešte v štádiu rozhodovania," vysvetlila.

Z Eurovízie vyťaží aj rozhlasová organizačná zložka novej verejnoprávnej inštitúcie. Rádio_FM potvrdilo, že odvysiela finále súťaže komentované moderátorskou dvojicou Daniel Baláž a Pavol Hubinák.


Pôvodná správa vydaná dnes o 9:00

eurovizia_logo.gif

Séria odhlasovania a prihlasovania Slovenska do pesničkovej súťaže sa stále neskončila. Zmätok s prihláškou na účasť Slovenska v speváckej súťaži Eurovision Song Contest 2011  pokračuje a možno STV čaká aj sankcia od Európskej vysielacej únie (EBU).

Aj keď vedenie STV už viackrát definitívne oznámilo, že Slovenská televízia sa nezúčastní Eurovision Song Contest 2011, zdá sa, že v EBU to tak jednoznačne nevnímajú.

STV totiž stále v súťaži figuruje, Slovensko bolo včera pri oficiálnom losovaní v nemeckom Düsseldorfe zatriedené ako účastník do druhého semifinálového kola v skupine, kde je okrem Slovenska aj Rakúsko, Bulharsko, Maďarsko, Poľsko, San Marino.

Iba týždňom generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková oficiálne oznámila, že STV na Eurosong nemá peniaze a prihlášku stiahla. Účasť na súťaži by vyšla televíziu na 600-tisíc eur, ktoré inštitúcia, ktorá je v rozpočtovom provizóriu, nemá.

eurovizia_zrebovanie_Eurovision

Zdroj: Eurovision.tv

STV s organizátorom podľa slov Zemkovej spred týždňa rokovala o odpustení vstupného poplatku vo výške 125-tisíc eur. Televízia sa však s EBU zrejme nedohodla.

Web nemeckej televízie NDR v pondelok napísal, že STV by kvôli meškajúcemu rozhodnutiu o účasti či neúčasti musela EBU v každom prípade zaplatiť poplatok. Manažment televízie sa preto rozhodol predsa len poslať do Nemecka kandidáta.

STV už 1. decembra oznámila, že STV sa súťaže nezúčastní. "S ľútosťou oznamujeme, že po zvážení všetkých okolností a reálnych možností sa Slovenská televízia nezúčastní pesničkovej súťaže Eurovision Song Contest 2011," povedal vtedy pre Mediálne.sk PR manažér Jednotky STV Martin Kontúr. "Pevne veríme, že sa do tejto súťaže vrátime v roku 2012," dodal.

eurosong_nemecko_logo

Napriek tomu v oficiálnom zozname účastníkov Slovensko stále bolo a to až do začiatku roka. Skutočnosť, že STV sa objavila koncom decembra v zozname účastníkov súťaže, šéfka RTVS Miloslava Zemková komentovala slovami, že „došlo k chybe v komunikácii na úrovni riadenia programu. Do 24. decembra mala byť prihláška stiahnutá," povedala Zemková.

Organizátor súťaže EBU so sídlom v Švajčiarsku kvôli zmenám vo vedení predĺžil STV lehotu na vyjadrenie z 24. decembra na 7. januára.

56. ročník súťaže Eurovision Song Contest sa uskutoční sa vo víťaznej krajine predchádzajúceho ročníka, v Nemecku, v meste Düsseldorf.

Mediálne.sk prinesie stanovisko STV aj EBU.

  • Tlačiť
  • 4