Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

SNS chce zrušiť koncesie a financovať RTVS z rozpočtu

30.08.2016, 10:16 | SITA | Mediálne.sk

Predseda SNS Andrej Danko tvrdí, že ak raz Boh dá, aby mal politickú silu, jedným z jeho prvých opatrení bude zrušenie koncesionárskych poplatkov. Ako povedal v utorok, otázka koncesionárskych poplatkov ešte bude otázkou koaličného rokovania.

  • Tlačiť
  • 8

„SNS ukázala obrovské rezervy pri nákupe externých relácií pre RTVS. Ukázala, kde sú zdroje. Minister kultúry Marek Maďarič tvrdohlavo predložil jedno jediné riešenie, ktoré je pre politika to najľahšie. To je zaťažme občanov. Môj princíp je, že občana budeme zaťažovať vyššími poplatkami, až keď štát nebude mať rezervu,“ vyhlásil A. Danko.

Štát má podľa predsedu SNS dostatočné množstvo zdrojov, len sú vynakladané neefektívne. „Problém RTVS je v tom, že sa nastavil model medzi komerčným a verejnoprávnym. Niektoré komerčné relácie stoja približne 50 000 eur, iné 20 000 eur. Napríklad relácia, ktorá z nás všetkých robí hlupákov,“ povedal.

Predseda parlamentu má zrejme na mysli zábavnú reláciu Nikto nie je dokonalý, kde sa v anketách z ulice zbierajú vtipné odpovede ľudí na triviálne otázky. RTVS za jednu časť relácie platí spoločnosti New Hattrick 28 491 eur a príslušnú daň. Formát sa vysiela v prime-time, trvá hodinu a nestojí viac, ako keď sa vyrábal v komerčnej televízii (Aj múdry schybí na Markíze). 

Podľa A. Danka ak bude záujem a minister M. Maďarič nie je schopný inak riešiť situáciu, ako ubrať ľuďom z peňaženiek, SNS príde s racionálnymi návrhmi.

„Budeme hľadať zdroje na ministerstvách. Hanbil by som sa predstúpiť pred občanov a pýtať toľko, čo pýtajú v Čechách, keď im nevieme ponúknuť ani polovicu kvality ich vysielania,“ zdôraznil A. Danko, ktorý si myslí, že pri dvoch programoch vie RTVS aj ďalej dobre fungovať. Dodal, že SNS je pripravená hovoriť o zvýšení sumy, ktorou dnes RTVS prispieva štát.

Neprehliadnite

Vláda prerušila rokovanie o novele zákona zvyšujúcej koncesionárske poplatky za RTVS. Premiér Robert Fico po rokovaní povedal, že minister M. Maďarič má jeho absolútnu dôveru, splnil si svoju úlohu a na rade je SNS.

Šéf rezortu kultúry si podľa predsedu vlády správne splnil úlohu, ktorá mu vyplývala z programového vyhlásenia vlády. Dodal, že na ciele v programovom vyhlásení naordinoval určité prostriedky. Návrh novely pred prázdninami vyvolal spor medzi ministrom kultúry a koaličnou SNS.

M. Maďarič hrozil v prípade neschválenia novely zákona o RTVS demisiou. Zmenu financovania označil ako jednu z podmienok na prípadné opätovné sa uchádzanie vo funkcii aj generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy Andrej Danko, koncesionárske poplatky, RTVS, SNS