Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Skylink už sám rozposiela nové karty. Koniec starých neprezrádza

03.10.2013, 09:00 | Martin Poláš | © 2013 News and Media Holding

Majiteľom Cryptoworks chodia nové karty na dobierku, Skylink si za výmenu účtuje 13,90 eura

  • Tlačiť
  • 0

Satelitný operátor Skylink očakáva, že koncom roka bude na Slovensku a v Česku v obehu maximálne 50-tisíc starých kariet typu Cryptoworks.

Držiteľom starých kariet, ktorých je v oboch krajinách podľa M7 Group stále takmer 200-tisíc, už operátor proaktívne distribuuje nové karty s kódovacím systémom Irdeto.

„Každý deň expedujeme 3- až 5- tisíc kariet ‚Výmena M7‘. Z tohto vývoja odhadujeme, že koncom roku bude počet aktívnych CryptoWorks kariet znížený na 30- až 50-tisíc,“ uviedol pre Mediálne.sk Marek Němec, mediálny zástupca M7 Group, prevádzkovateľa satelitnej platformy.

Kým v minulosti Skylink motivoval zákazníkov k zakúpeniu novej karty marketingovými akciami (napríklad za 24 eur poskytol okrem karty na dva mesiace všetky platené programy), v súčasnosti už operátor posiela kartu za 13,90 eura bez priamej objednávky a na dobierku.

Firma tvrdí, že ju k tomu zaväzujú vlastné obchodné podmienky. V nich sa uvádza, že operátor je v prípade nutnej výmeny karty povinný svojim klientom takéto karty zaslať.  Prevádzkovateľ Skylinku a CS Linku podľa stanoviska tiež tvrdí, že zákazníkov pred zaslaním karty informuje o tomto kroku v predstihu.

skylink_logo

„Každý používateľ služby využívajúci staršiu dekódovaciu kartu obdržal všetky informácie adresne prostredníctvom Skylink TV Magazínu, ktorého súčasťou bola personalizovaná príloha informujúca tiež o zaslaní dobierky s novou kartou a konkrétnymi informáciami, ako postupovať. Až po tomto osobnom direct mailingu je s odstupom času zasielaná nová dekódovacia karta,“ priblížil M. Němec.

Čo sa týka platby za novú kartu, v totožnej časti obchodných podmienok operátor uvádza, že v prípade, ak bol nútený z technických, prevádzkových alebo iných dôvodov pre zabezpečenie príjmu programov prostredníctvom satelitu uskutočniť technické opatrenia, ktoré vyžadujú výmenu karty, má právo vyúčtovať používateľovi nutné náklady.

Pri samej cene za karty Irdeto spoločnosť argumentuje podmienkami dodávateľa technológie. Člen predstavenstva M7 Group Jaromír Glisník v stanovisku pre denník Pravda odmietol, že operátor výmenu karty predražil v snahe na nich zarábať.

Pravda v článku tlmočila názory diskutujúcich v internetových fórach, podľa ktorých sa uvedené karty dajú zohnať za zhruba dve eurá. „Ak viete o dodávateľovi takýchto kariet za dve eurá, dajte mi vedieť a urobíme obrovský obchod,“ odkázal J. Glisník.

Náklady na samú plastovú kartu s čipom by sa teoreticky dali porovnať so štandardnou platobnou kartou - napríklad mBank si za vydanie novej karty účtuje aj s poštovným 3,70 eura. 

Pri satelitných kartách sú hlavné náklady spojené s kódovacím systémom. No zákazníci základného balíka hradia náklady na prevádzku platrformy v rámci mesačného servisného poplatku vo výške 1,20 eura. Ten podľa Skylinku "pokrýva náklady na prevádzku, administráciu, technické zaistenie a zákaznícky servis satelitnej televízie".

Staré karty Cryptoworks, s ktorých podporou prestala firma Irdeto na konci minulého roka a na ktorých už nie je možné prijímať platené kanály, Skylink plánuje vypnúť už čoskoro, hoci zatiaľ konkrétny termín stále nešpecifikuje. „Presný dátum odpojenia starších dekódovacích kariet zatiaľ nebol stanovený,“ načrtol M. Němec. Hovorí sa o konci tohto, respektíve začiatku budúceho roka.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)