Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

RTVS zmestila do hlavnej predvolebnej debaty aj SNS, deviatu v prieskumoch

19.02.2020, 14:07 | pol | © 2020 News and Media Holding

V poslednej diskusii pred volebným moratóriom dostane v RTVS priestor aj strana SNS, a teda jej líder Andrej Danko. Stane sa tak aj vďaka tomu, že televízia naplánovala záverečnú debatu až s deviatimi účastníkmi. Ak by ich bolo o jedného menej, SNS by sa do zostavy nevošla. Licenčnej rade pritom RTVS oznamovala iný kľúč debát aj rozdielny počet diskutujúcich.

  • Tlačiť
  • 5

Záverečné predvolebné diskusie s lídrami politických strán odvysiela RTVS od 24. do 26. februára. Odpovedať budú na otázky moderátorov, ale aj publika a divákov.

Televízia naplánovala tri diskusie so zástupcami všetkých 25 kandidujúcich strán. Na Jednotke ich odvysiela tri dni za sebou v prime-time o 20:15.

Vzhľadom na počet strán, ktorý nie je deliteľný tromi bezo zvyšku, musela televízia diskutujúcich rozdeliť. V dvoch reláciách tak bude diskutovať osem politikov, v jednej deväť.

Najviac diskutujúcich v poslednej debate

Bežnou praxou býva, že najviac diskutujúcich sa necháva v úvodnej debate so zástupcami strán, ktoré majú podľa prieskumov najmenšiu šancu na zvolenie. Menej hostí v poslednej diskusii je zároveň predpokladom pre jej väčšiu dynamiku.

RTVS si však vybrala, že deväť účastníkov nechá s moderátormi Martou Jančkárovou a Marekom Makarom diskutovať v poslednej debate s najsilnejšími stranami. Vďaka tomu sa jej zúčastní aj SNS.

RTVS totiž strany do jednotlivých diskusií rozdeľovala podľa posledných prieskumov agentúr Focus, AKO a Actly. S dátami poslednej z nich pritom niektoré médiá nepracujú. Naopak RTVS s Actly podpísala dlhodobý kontrakt o spolupráci.

V poslednom prieskume Focusu z druhého februárového týždňa bola SNS deviata v poradí, a to pod hranicou zvoliteľnosti do parlamentu. Rovnako skončila v poslednom prieskume agentúry AKO zverejnenom 14. februára, kde však strana dosiahla na päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti.

Poradie strán pred SNS bolo v oboch agentúrach takmer totožné – Smer, OĽaNO, ĽSNS, PS/Spolu, Za ľudí, Sme rodina, SaS a KDH v prípade AKO, vo Focuse s výmenou KDH a SaS na siedmej a ôsmej priečke.

Iba v poslednom prieskume agentúry Actly bola SNS vyššie – na ôsmom mieste, voličský podiel bol rovnaký ako v agentúre AKO, teda na hranici zvoliteľnosti do Národnej rady SR. V prieskume Actly odsunula SNS na deviate miesto SaS s mimoparlamentným percentuálnym ziskom.

Pri spriemerovaní poradia strán v troch prieskumoch by sa však SNS do záverečnej debaty RTVS nedostala, ak by televízia pozvala osem najsilnejších strán.

Mediálne.sk sa spýtalo RTVS, prečo sa rozhodla zaradiť deväť diskutujúcich práve do poslednej diskusie, a nie do niektorej zo zvyšných dvoch.

„Na základe 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy prieskum, RTVS, Voľby 2020