Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

RTVS prehrala 2,4 milióna v spore s agentúrou, ktorú kedysi viedol Mika

12.12.2016, 12:51 | Martin Poláš | © 2016 News and Media Holding

V niekoľkoročnom spore RTVS s agentúrou PSMA, ktorá v minulosti zastupovala Slovenský rozhlas pri predaji reklamy, slovenské súdy opätovne rozhodli v neprospech verejnoprávneho média. Podľa rozhodnutia krajského súdu má RTVS zaplatiť vrátane úrokov žalobcovi zhruba 2,4 milióna eur. Firmu PSMA riadil v 90. rokoch súčasný šéf telerozhlasu Václav Mika.

  • Tlačiť
  • 4

Vlečúci sa prípad spadá ešte do roku 2005. Slovenský rozhlas vtedy pod vedením Jaroslava Rezníka, súčasného šéfa TASR, vypovedal predčasne zmluvu agentúre PSMA, ktorá fungovala ako obchodný zástupca vysielateľa pri predaji reklamy. Dôvodom rozhlasu na tento krok mal byť vtedy spor o pohľadávku v hodnote 18 miliónov korún a problémy s platbami načas.

PSMA s rozhlasom spolupracovala od roku 1995, zmluvu mala platnú až do roku 2007. Za predčasný koniec si nárokovala takzvané odstupné, o ktoré sa do súčasnosti s nástupcom rozhlasu, spojeným RTVS, súdi. V súvislosti s tým hrozila rozhlasu v minulosti aj exekúcia.

Mikova niekdajšia agentúra

PSMA spoluvlastnil v rokoch 1995 – 1998 súčasný generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, ktorý agentúru v uvedenom období riadil. V čase, keď nastupoval do vedenia telerozhlasu v roku 2012, bol dlhšie mimo štruktúr spoločnosti, ktorej majiteľom bol Igor Cako. Ten je momentálne jej konateľom, od januára 2014 spoločnosť podľa obchodného registra vlastní Igor Urban.

V. Mika pri nástupe do RTVS akýkoľvek konflikt záujmov vo svojom prípade vylučoval. Pre Hospodárske noviny v minulosti pripomenul, že PSMA majetkovo dávno opustil a odvtedy s ňou nemá nič spoločné.

„Čo sa týka súdneho sporu, jednoznačne je táto záležitosť na rozhodnutí príslušných súdov. V prípade, že generálny riaditeľ by sa mal nejakým spôsobom zainteresovať, vždy to bude jedine v prospech inštitúcie,“ tvrdil v roku 2012 V. Mika.

Aktuálne bol RTVS v prípade začiatkom decembra doručený nový rozsudok krajského súdu, ktorý rozhodol v prospech PSMA. Krajský súd v rovnakom duchu postupoval ešte v roku 2007. Hoci vtedy Slovenský rozhlas nevyužil opravný prostriedok, mimoriadne dovolanie podala generálna prokuratúra a najvyšší súd v roku 2008 rozsudky nižších súdov zrušil.

Zasiahol európsky súd

Vývoj v prípade zmenil minulý rok, keď PSMA uspela s prípadom na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP). Ten konštatoval, že Slovenská republika okrem iného porušila právo spoločnosti na spravodlivý súdny proces. Vecne namietala práve voči postupu prokuratúry, najmä ak samotný rozhlas nevyčerpal v danom čase iné opravné prostriedky.

„ESĽP uložil Slovenskej republike navrátiť vec do stavu pred mimoriadnym dovolaním,“ vysvetlil na pondelkovom zasadnutí Rady RTVS Pavol Čverha, vedúci právneho odboru Sekcie generálneho riaditeľa RTVS.

Okresný súd vo veci nanovo rozhodol v roku 2015, RTVS síce podala odvolanie, no na stranu PSMA sa v spore postavil momentálne aj krajský súd. Telerozhlasu nariadil zaplatiť pôvodne žalovanú sumu 868-tisíc eur, ktorá v súčasnosti s 14-percentným ročným úrokom za omeškanie, trovmi právneho zastúpenia a súdnymi poplatkami dosahuje zhruba 2,4 milióna eur.

Skúmať chcú aj kroky predošlého vedenia

P. Čverha potvrdil na zasadnutí Rady, že telerozhlas sa bude brániť ďalej a vo veci podnikne ďalšie právne kroky. Zároveň podľa vyjadrenia začali právnici analyzovať postup predošlého vedenia rozhlasu, ktorý podľa uvedených informácií nemal právne zastúpenie v žiadnom z pôvodných sporov na okresnom súde ani súdu neposlal vyjadrenie. Rada o konkrétnostiach rokovala v neverejnom režime.

V súvislosti s doručením rozsudku chce RTVS zmeniť aj svoj naplánovaný rozpočet na rok 2017. „Sme pripravení urobiť opatrenia na ochranu záujmov RTVS, napriek tomu môže mať vec dopad na rozpočet, a preto navrhneme, aby toto právne riziko bol doň zapracované,“ konštatoval na zasadnutí Rady RTVS V. Mika.

RTVS má v navrhovanom rozpočtu rezervu - úsporu z aktuálneho roku vo výške 5,2 milióna eur, ktorú možno využiť aj na prípadné vykonanie rozsudku. Rokovanie o rozpočte Rada RTVS vzhľadom na novú skutočnosť prerušila do 21. decembra.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy RTVS, slovenský rozhlas