Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

RTVS odvysiela inauguráciu Čaputovej, pripravených má 34 kamier

07.06.2019, 11:01 | reb | © 2019 News and Media Holding

V sobotu 15. júna chystá RTVS špeciálne vysielanie pri príležitosti inaugurácie prezidentky Zuzany Čaputovej. Od 10:55 je na programe na televíznej Jednotke a v éteri Rádia Slovensko slávnostný ceremoniál, zábery zo zákulisia inaugurácie či prezidentského paláca.

  • Tlačiť
  • 0

Sobotný priamy prenos sa začne z bratislavskej Reduty, kde počas slávnostnej schôdze Národnej rady SR zloží Z. Čaputová prezidentský sľub. Následne Jednotka odvysiela prehliadku čestnej stráže na Hviezdoslavovom námestí a ekumenickú bohoslužbu z Dómu sv. Martina.

Po jej skončení bude priamy prenos pokračovať spred prezidentského paláca, v ktorom súčasná hlava štátu Andrej Kiska symbolicky odovzdá palác svojej nástupkyni. RTVS bude sprevádzať prezidentku aj na slávnostnú recepciu. Televízne vysielanie budú uvádzať Janette Štefánková, Ľubomír Bajaník a Viliam Stankay.

Na Jednotke bude pripravený aj pohľad do zákulisia prezidentského paláca v podobe dokumentu o histórii Grasalkovičovho paláca, ktorý nazrie aj do jeho interiéru.

Aj Rádio Slovensko bude pokrývať inauguráciu v živom vysielaní. V štúdiu v pyramíde Slovenského rozhlasu moderátor Juraj Jedinák privíta viacerých hostí, medzi nimi aj politológa Erika Lášticu z Filozofickej fakulty Univerzity Komeského.

Z Reduty, Dómu sv. Martina a spred prezidentského paláca sa priamo do vysielania prihlásia traja redaktori, technickú časť televízneho vysielania zabezpečí takmer 80 technikov.

V rámci štúdií zriadených priamo v epicentrách udalostí bude 36 kameramanov, 5 osvetľovačov, štyria strihači, 12 technikov a štyria režiséri. Celý priebeh inaugurácie bude snímať 34 kamier, a prinášať divákom cez štyri prenosové vozy, rovnaký počet DSNG satelitných vozov a tri elektrické agregáty.

„RTVS urobí maximum preto, aby naši poslucháči a diváci dostali všetky potrebné informácie súvisiace s týmto mimoriadne významným štátnickým aktom,“ priblížil riaditeľ Sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Vahram Chuguryan.

Dodal, že RTVS má pripravené aj „prekvapenie, ktoré prezradíme v úvode priameho prenosu“, a tiež bonus na záver vysielania.

Aktualizované 10.6.: Inauguráciu novej hlavy štátu odvysiela naživo aj Markíza. Televízia o tom informovala v pondelok s tým, že program nazvaný Inaugurácia prezidentky bude mať začiatok o 11:00. Dva a pol hodinovou reláciou bude divákov sprevádzať moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová.

„Diváci sa môžu tešiť na skutočne bohatý program, celé dianie od zloženia prezidentského sľubu, cez prehliadku čestnej stráže, až po prechod prezidentky bratislavským Starým Mestom, budú v našom štúdiu komentovať naslovovzatí odborníci – expert na etiketu Ladislav Špaček, znalkyňa protokolu Katarína Diková Strýčková a sociológ agentúry Focus Martin Slosiarik,“ priblížil riaditeľ spravodajstva a publicistiky Markízy Henrich Krejča.

Relácia divákom sprostredkuje aj ďalšie fázy tejto udalosti ako napríklad príchod hostí do dejiska slávnostnej ceremónie v bratislavskej Redute.

Miesto diania budú monitorovať aj štáby spravodajstva, so živými vstupmi sa v relácii prihlásia moderátor Viktor Vincze a redaktorka Martina Töröková. Informovať bude priebežne aj markizácky spravodajský portál TVnoviny.sk.

Aktualizované 11.6: O špeciálnom vysielaní v súvislosti s touto udalosťou informuje aj spravodajská televízia Ta3. Tá začne s priamym prenosom od 10:45, moderovať ho bude Alfonz Šuran.

Ten v štúdiu privíta odborníčku na protokol Máriu Holubovú a odborníka na ústavné právo Mariána Gibu. Okrem oficiálneho programu prinesie Ta3 aj živé vstupy s redaktormi z centra Bratislavy.

Redaktori sa budú rozprávať s politologičkou Anetou Világi, emeritným arcibiskupom Robertom Bezákom, Tiborom Hajdu z Konferencie biskupov Slovenska, bratom novozvolenej prezidentky Danielom Strapákom aj s jej najbližšími spolupracovníkmi.

Aj Ta3 počas niekoľkohodinového vysielania sprostredkuje divákom slávnostnú schôdzu parlamentu z budovy Slovenskej filharmónie, na ktorej Z. Čaputová zloží prezidentský sľub.

Nasledovať bude slávnostná prehliadka Ozbrojených síl SR, peší presun cez bratislavské Staré mesto do Katedrály sv. Martina, kde sa bude konať ekumenická bohoslužba a ceremoniál v Prezidentskom paláci, kde Z. Čaputová symbolicky prevezme úrad od odchádzajúceho prezidenta Andreja Kisku.

Na záver televízia Ta3 odvysiela kladenie vencov pri pamätníku Brána slobody na Devíne. Inaugurácii sa bude počas celého dňa venovať aj web Ta3.com.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Markíza, RTVS, Zuzana Čaputová

Diskusia (0 reakcií)