Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

RTVS, Markíza aj Joj menia program pre úmrtie Karla Gotta

02.10.2019, 12:23 | reb | TASR

Po prijatí správy o úmrtí jedného z najslávnejších česko-slovenských spevákov Karla Gotta menia program aj slovenské televízie. Úpravy sa týkajú večernej ponuky RTVS na Jednotke aj Dvojke. Už do popoludnia vsunula televízia reláciu Anjeli strážni. Program menia aj Markíza a Joj.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

RTVS

„So zármutkom sme prijali správu o úmrtí českej speváckej legendy Karla Gotta. Rodine a pozostalým vyjadrujeme úprimnú sústrasť. Jeho výraznú osobnosť si pripomenieme o 13:10 na Dvojke v relácii Anjeli strážni a vo večernom vysielaní,“ píše RTVS na Facebooku.

Na Dvojke tiež pribudla v čase Večerníčka o 18:30 nemecká rozprávka Včielka Maja z roku 1984 s úvodnou piesňou od K. Gotta.

Večer o 22:15 zopakuje RTVS Anjelov strážnych, kde bol K. Gott dávnejšie hosťom moderátorky Aleny Heribanovej.

O 22:45 bude nasledovať program Zlatá lýra, dokumentárny cyklus o 30-ročnej histórii medzinárodného festivalu populárnej piesne Bratislavská lýra, v ktorom K. Gott spomína aj na začiatok svojej hudobnej kariéry v Bratislave.

Vystúpenia K. Gotta na Bratislavskej lýre 1984 si diváci budú môcť pozrieť na Dvojke o 23:40 v programe Lýrové pódium: Karel Gott.

Jednotka mení vysielanie v prime-time, o 20:30 odvysiela český filmový muzikál Kdyby tisíc klarinetů, v ktorom spevák stvárnil jednu z hlavných úloh Benjamina. Vynechá film Skutočná guráž, plánovaný v slote pôvodne. 

Reagujú aj komerčné televízie

Markíza v stredu z večerného vysielania vynechá Extrémne premeny a namiesto nich zaradí dokument sesterskej Novy Karel Gott – Zůstanu svůj. 

V dokumente spomínajú na zážitky s umelcom osobnosti ako Eva Pilarová, Lucie Bílá, Marcela Holanová alebo Petr Janda. Súčasťou dokumentu sú Gottove hity. 

Aktuálne informácie o úmrtí speváka prináša Markíza aj počas dňa v rámci mimoriadnych správ, naplánované sú na 12:41, 13:40, 14:40, 15:50 a 16:47. „Téme sa budú venovať aj ďalšie spravodajské a publicistické relácie, vrátane celého zajtrajšieho vydania magazínu Reflex,“ dopĺňa televízia. 

Aktualizované o 13:15: Joj v stredu večer neodvysiela plánovanú talkšou Čau, Lujza!. Namiesto nej zaraďuje film Škoda lásky, v ktorom si s K. Gottom zahrali Karel Šíp či Eva Holubová v réžii Jana Hřebejka.

Program prispôsobí aj rozhlasová časť RTVS. Rádio Slovensko si pripomenie speváka vo svojich programoch vo štvrtok 3. októbra v Dobrom ráne s Romanom Bombošom ukážkami z rozhovorov s Karlom Gottom a jeho piesňami.

Z rozhlasového archívu vyberie aj hlasové nahrávky zo 60. a 70. rokov. V sobotu po 13:00 odznie v Rádiu Slovensko repríza relácie Vlada Franca Túto hudbu mám rád, ktorej hosťom bol K. Gott. Rádio Slovensko zaradí do vysielania aj viac jeho skladieb.

Vo vysielaní Rádia Regina v sobotu 5. októbra predpoludním si zaspomínajú na K. Gotta v relácii Panoráma v rubrike Staromódne spomienky. V relácii Bez slov 10:10 zahrá Regina orchestrálne verzie jeho známych piesní.

V ČT bilancoval v lete

K. Gott zomrel v kruhu svojej rodiny v utorok večer v Prahe. Spevák v polovici septembra oznámil, že trpí akútnou leukémiou. Poruchu krvotvorby mu lekári diagnostikovali pred rokom a pol.

S chorobou bojoval už skôr. V roku 2015 mu lekári oznámili, že trpí zhubnou rakovinu lymfatických uzlín, o niekoľko mesiacov neskôr informoval, že je zdravý. Zápasil však aj s ďalšími zdravotnými problémami, vrátane zápalu pľúc, s ktorým bol hospitalizovaný aj koncom júla tohto roka.

Spevák za svoju dlhú kariéru získal celý rad ocenení. Stal sa legendou ankety Zlatý slávik, ktorú vyhral 42-krát, od roku 1963 mu víťazstvo ušlo len osemkrát. Populárnym bol aj za hranicami Česka a Slovenska, najmä v Nemecku.

Predal viac ako 135 miliónov nosičov, vydal okolo 400 platní, nahral viac ako 2600 piesní, koncertoval v metropolách Európy a v zámorí, vystúpil aj v newyorskej koncertnej sieni Carnegie Hall.

V júli tohto roka oslávil K. Gott jubileum. Pri príležitosti jeho 80. narodením nakrútila Česká televízia trojdielny dokument s názvom Karel je Gott, ktorým si pripomenula jeho bohatú kariéru.

„Bilančná trojdielna miniséria je poctou úpechom jedného z našich najlepších spevákov, jeho slušnej a láskavej povahe, celému jeho mimoriadnemu životu,“ uvádza v popise ČT, ktorá má dokument dostupný v archíve.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy RTVS

Diskusia (0 reakcií)