Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

RTVS má podľa prieskumu opäť najobjektívnejšie spravodajstvo

09.01.2019 | reb

Diskusia (2 reakcie) Pravidlá diskusie

10.01.2019 | maugli2

Nechápem, kto by sledoval spravodajstvo na Markíze, a ak, tak len historicky. Aj ja som to niekedy pozeral skôr zo zotrvačnosti, no asi pred 10 rokmi som si povedal dosť! Odvtedy sledujem STV správy. Markízu u nás nesleduje nik, a to sa týka nielen spravodajstva. Nepozerá to nik z môjho okolia. Darmo ma teda niekto bude krmiť číslami, ktoré nemajú reálnu vypovedaciu hodnotu, ja viem svoje.

10.01.2019 | atabaz

Názory respondentov v akýchkoľvek prieskumoch ovplyvňuje aj to, aké sú ich vedomosti v tej oblasti,
z ktorej organizátori prieskumu vyberajú tému prieskumu.

Prinajmenej časti našej verejnosti chýbajú vedomosti o tom, kedy možno konštatovať, že spravodajstvo toho-ktorého média je vyvážené, objektívne. (V podmienkach demokracie by malo byť ctižiadosťou každého média usilovať o objektivitu.)

Z televízií, ktoré ponúkajú verejnosti diskusie odborníkov, to sú len dve televízie, verejnoprávna RTVS
a spravodakjská TA3, nemala verejnosť doteraz možnosť sledovať v žiadnej z nich hodnotnú diskusiu skúsených odborníkov z mediálnej oblasti (odborníkov s rozsiahlou odbornou praxou i s bohatými životnými skúsenosťami) o tom, kedy je televízne spravodajstvo vyvážené, akú podobu by malo mať
v podmienkach demokracie. Požiadavka možnosti počúvať odborníkov s dostatočnými odbornými i životnými skúsenosťami je namieste, lebo od istého času si naše médiá osvojili prax pozývať do diskusií ľudí, ktorí už výzorom umožňujú poznať, že od času, kedy ukončili vysokú školu, neuplynulo veľa rokov. Vo verejnoprávnej českej televízii možno vidieť debatovať v televíznych štúdiách aj dôstojných "kmeťov", resp. organizátori odborných diskusií usilujú v zostave hostí diskusií uplatňovať generačnú pestrosť. Naše televízie prijali zásadu, že starší odborníci sú tzv. "staré štruktúry", ktorých myslenie i konanie je deformované minulým režimom. Medzigeneračná výmena skúseností sa v niektorých odboroch na Slovensku nápadne prestáva presadzovať a zdá sa, že sa už podpisuje napríklad aj na dlhotrvajúcom úpadku vzdelávania. (O kontinuitu, o poznanie toho, čo aj z minulosti možno využiť v prospech súčasného stavu či vývoja v tom-ktorom odbore, nie je záujem.)
Úroveň vzdelania občanov podmieňuje aj ich vzťah k médiám, ich nároky na ne, na kvalitu práce zástupcov médií.

Určite nie je málo občanov, ktorí si nemyslia, že verejnoprávnemu médiu RTVS patrí prvé miesto v objektivite spravodajstva. Dôvodom je tá skutočnosť, že redaktori RTVS vnímajú vyváženosť - objektivitu dosť svojrázne, a to tak, že názor zástupcu vlády treba vyvážiť názormi v kritike koalície najaktívnejších lídrov opozície, čo v praxi obvykle znamená jeden názor z tábora koalície kontra tri či štyri protichodné z tábora opozície (lebo divákovi treba dopriať vypočuť si názor lídra jednej, druhej či tretej opozičnej politickej strany, resp. hnutia). Navyše si do spravodajstva zvykli mladí redaktori pozývať analytikov (hoci aj v krátkych vstupoch), ktorí sú najmä od posledných parlamentných volieb známi výlučne nemilosrdnou kritikou vlády. Samozrejme, ľudia vo vláde nie sú bez chýb, ale nevšímať si i chyby či nedostatky aj v opačnom politickom tábore a pridávať k názorom opozičných politikov aj názory proopozične orientovaných analytikov, od ktorých verejnosť nepozná jediné priaznivé vyjadrenie o vláde, dokonca ani názorovo vyvážený článok či názorovo vyvážený vstup do spravodajstva, to nie je objektivita.