Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

RTVS koprodukčne vstúpila do nových filmov

02.01.2017, 14:04 | Michal Vasko

Verejnoprávna televízia ešte koncom minulého roka uzavrela niekoľko zmlúv o vstupe do filmových koprodukcií. Ako financujúci partner sa bude podieľať na snímkach Piata loď, Pivnica a Zdeněk Toman – Červená eminencia.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

RTVS

V prípade filmu Piata loď sa RTVS spojila so spoločnosťou Hulapa film. Adaptáciu knižného románu Moniky Kompaníkovej nakrúca režisérka Iveta Grófová, ktorá sa zviditeľnila svojím debutom Až do mesta Aš, nominovaným za Slovensko na Oscara v kategórii cudzojazyčných filmov.

RTVS na Piatu loď prispela sumou 40-tisíc eur, 244 eur navyše predstavuje vecný vklad. Film s plánovou dĺžkou 85 minút má koproducentov v Česku i Maďarsku, podporili ho aj štátne fondy. Pôvodne plánovaný dátum premiéry na rok 2016 sa oddialil. Televízne práva bude mať RTVS od marca 2018.

Piata loď rozpráva príbeh detí, ktoré si v záhradnom dome budujú novú „rodinu“, alternatívny domov. Viac bezpečia cítia v ňom ako doma. „Veríme, že tak, ako bola úspešná kniha Piata loď, zaznamená aj samotný film úspech v širokom diváckom okolí. Príbeh rozporu detského a dospelého pohľadu na realitu, vzťah mladej matky a dcéry, a taktiež bytostná potreba vytvoriť fungujúcu rodinu, sú témy, ktoré dokážu osloviť diváka na Slovensku i za jeho hranicami,” načrtla ambície filmu producentka Katarína Krnáčová z Hulapa film.

RTVS podporí aj film Pivnica, ktorý sa má začať nakrúcať v máji tohto roka. Režisérom psychologickej drámy je Igor Voloshin, scenár napísal Richard Pupala. Za kameru sa postaví Martin Žiaran.

RTVS prispeje sumou 150-tisíc eur vrátane dane, ďalších takmer 16-tisíc predstavuje vecný vklad. Verejnoprávna televízia bude môcť film vysielať po roku 2018.

Producentom snímky je Furia Film. Téma filmu vychádza z problému miznutia detí, ktoré v mnohých prípadoch končia tragicky a príčiny zmiznutia sú rôzne.

„Podľa výskumov veľký podiel na zmiznutí detí majú samotní rodičia – nezhody, hádky, zlé sociálne prostredie vyvolávajú v deťoch potrebu úteku z domu, vymaniť sa z negatívneho prostredia a hľadať útočisko v drogách, na ulici, v spoločnosti u niekoho kto im ‚rozumie‘. Projekt Pivnica vychádza z daných poznatkov a snaží sa poukázať na potrebu zamyslenia sa nad následkami, ktoré môže spôsobiť nevinná zábava v spojení s napätou rodinnou atmosférou,“ uvádzajú tvorcovia v opise projektu.

Ďalším filmom, na ktorom sa RTVS bude finančne podieľať, je dobový politický triler Zdeněk Toman – Červené eminencia, ktorý nakrúca od novembra spoločnosť PubRes.

Hlavnou dejovou linkou je životná etapa Zdeňka Tomana, syna židovského rabína zo Sobraniec, ktorý sa v rokoch od konca druhej svetovej vojny do polovice roku 1948 stáva šedou eminenciou politického diania v Prahe.

Snímku nakrúca režisér Ondřej Trojan, scenár napísala Zdeňka Černegová. RTVS do filmu investovala takmer 102-tisíc eur v hotovosti, ďalších vyše 2-tisíc eur predstavuje vecný vklad. V RTVS môže mať film premiéru po septembri 2018.

RTVS koncom roka podpísala zmluvu aj o koprodukcii filmu Masaryk, ktorú oznámila už skôr. Na tento film prispela sumou 100-tisíc eur vrátane dane, takmer 152-tisíc je vecný vklad.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy RTVS