Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

RTVS hrozí exekúcia 6 miliónov eur. Možno už v najbližších dňoch

16.02.2011, 12:00 | Mirka Kernová

Podľa Miloslavy Zemkovej s v spore s Omega plus o 6 miliónov eur sú vyčerpané všetky zákonné možnosti a exekútor zrejmé už začne konať.

  • Tlačiť
  • 3

rtvs_logo

Exekúcia je pre Slovenskú televíziu a po novom pre Rozhlas a televíziu Slovenska už úplne reálna. „Všetky opatrenia, ktoré urobil prechádzajúci manažment, napríklad požiadanie generálnej prokuratúry o dovolanie, sú zamietnuté. Sú vyčerpané všetky zákonné podmienky a exekútor zrejme už začne konať,“ uviedla pre Mediálne.sk generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková.

Hospodárske noviny dnes tiež informovali, že krajská prokuratúra zamietla dovolanie STV. "Nie sú tam dôvody na podanie mimoriadneho dovolania," povedal pre HN námestník krajského prokurátora René Vanek. Prokuratúra podľa neho nenašla v súdnom procese žiadnu chybu. Otázkou, či bola zmluva výhodná, alebo nevýhodná, sa prokuratúra zaoberať nemohla.

Situáciu by ešte podľa HN mohla, na rozdiel od názoru Zemkovej, zvrátiť generálna prokuratúra, ak by sa nestotožnila s názorom krajskej. "Generálna prokuratúra má dva mesiace, niekedy aj viac, ak si to vyžaduje prípad či situácia na preskúmanie podnetu, potom rozhodne," povedala pre HN hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Svetlana Močková.

RTVS hrozí aktuálne exekúcia vo výške 6 miliónov eur. Exekvovať podľa zákona nemožno budovu či účty, na ktoré chodia úhrady alebo dotácie od štátu z dodatku zmluvy so štátom. Exekvovateľné sú však napríklad autá, kamery, technologické zariadenia. „To sú všetky hnuteľné veci, ktoré televízia a rozhlas má. A to by znamenalo koniec, ak nemáte na čom vyrábať, nemôžete vysielať,“ povedala Zemková. Koniec vysielania by hrozil veľmi rýchlo, aj v priebehu mesiaca.

V tomto prípade prvá riaditeľka RTVS očakáva rýchlu pomoc od štátu. Okrem Omega plus čaká na vykrytie svojich platieb ďalších osemnásť subjektov, najvyšším veriteľom je spoločnosť Towercom.

Vykrytie aktuálneho exekučného dlhu pre Omega plus nie je súčasťou požiadavky Zemkovej o pomoc štátu na reštrukturalizáciu. Tú očakáva potom, ako pre ministrov kultúry a financií pripraví analýzu reštrukturalizácie so sumou, ktorú potrebuje na vykrytie dlhov a strát z predchádzajúcich rokov.

Spor STV s Omega plus sa začal pred ôsmimi rokmi. Spoločnosť ju žalovala pre vypovedanie zmluvy na výrobu predpovede počasia v rokoch 1998 až 2005. Zmluvu podpísal Igor Kubiš. Realizovala sa do roku 1999, ďalší riaditeľ Milan Materák ju odmietol plniť, zmluva však nebola právoplatne vypovedaná.

Omega požadovala súdnou cestou odškodné. V lete minulého roka padlo právoplatné rozhodnutie. Istina a trovy z prehratého súdneho sporu sú okolo 3,1 milióna eur, 2,8 milióna eur sú úroky z omeškania, o ktorých súd rozhodol už skôr, no stále neboli spoločnosti Omega Plus vyplatené.

  • Tlačiť
  • 3