Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

RTVS počíta aj so spustením Štvorky – detského kanála v online

28.11.2017, 13:13 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

V rámci svojho konceptu rozvoja verejnoprávneho RTVS prezentoval generálny riaditeľ Jaroslav Rezník pred Radou RTVS aj zámer spustiť popri treťom kanáli zameranom primárne na šport aj ďalšiu, štvrtú stanicu orientovanú na detského diváka.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

RTVS

„Štvorka“ na rozdiel od zvyšných troch televíznych programových okruhov nebude šírená klasickými formami, ale len na internete. Osloviť má najmladšiu generáciu vyrastujúcu primárne v online prostredí.

Základňa cieľová skupina ďalšieho pripravovaného kanála sú deti do 15 rokov. Detský kanál prevádzkujú aj viaceré zahraničné verejnoprávne televízie – napríklad Česká televízia má takto zameranú stanicu ČT :D.

RTVS podľa programového riaditeľa Tibora Búzu začína s prípravou oboch nových televíznych staníc. „V súčasnosti vznikajú projektové tímy, ktoré budú mať nové kanály na starosti. Pri štvrtom kanáli je optimistický výhľad spustenie na Vianoce 2018, reálnejšie je však načasovanie o dva roky –  na Vianoce v roku 2019,“ uviedol.

RTVS chce na detský kanál zhromaždiť vlastnú tvorbu, ktorú momentálne vysiela na iných okruhoch – ako napríklad série Trpaslíci či Zázračný ateliér, ale aj ďalšiu pôvodnú tvorbu. V posledných rokoch koprodukovala televízia aj niekoľko nových animovaných seriálov.

Využiť chce aj svoj bohatý archív. Poetika rozprávkových seriálov ako Pásli ovce valasi či Lolek a Bolek je podľa T. Búzu nadčasová a oslovuje aj súčasné generácie detí 21. storočia.

Na detskej stanici chce RTVS vysielať aj akvizičný obsah – pri nákupe nových formátov bude teda potrebovať od distribútorov aj licenciu na online šírenie. Pri obsahu, ktorý už vlastní, zas bude televízia prechádzať jednotlivé zmluvy a zisťovať, či umožňujú aj šírenie na ďalších programových okruhoch respektíve na internete.

Zrejme skôr ako „Štvorka“ by mala začať vysielať „Trojka“ zameraná primárne na šport a publicistiku. J. Rezník už skôr avizoval zámer spustiť tento kanál k domácim majstrovstvám sveta v hokeji na jar 2019. Ak by sa to nepodarilo, počíta sa so spustením v roku 2020 k letnej olympiáde.

Neprehliadnite

Vedenie RTVS na rokovaní Rady RTVS pripomenulo, že na podrobnej koncepcii nových staníc sa ešte pracuje a konkrétne nastavenie obsahu ešte nie je definitívne. Štvrtý kanál bude podľa všetkého na rozdiel od zvyšných troch monotematický.

Vznik Trojky a Štvorky ovplyvní do značnej miery aj podobu Jednotky a Dvojky, ich súčasné zameranie ale zostane – Jednotka bude univerzálnym kanálom pre väčšinového diváka, Dvojka sa bude naďalej zameriavať na formáty pre výberového diváka vrátane dokumentov, diskusií, vzdelávacích relácií či seriálov a filmov.

Presun časti obsahu na Trojku umožní Dvojke väčší priestor napríklad na edukačné formáty, viac diskusiií a v konečnom dôsledku aj inú podobu štruktúry v prime-time. V budúcnosti by sa mala vo večernom a nočnom čase zameriavať na kultúru a artového diváka, cez deň bude posilnené detské vysielanie.

Ani vznik nových staníc ale nebude podľa T. Búzu znamenať, že by sa napríklad na Jednotke už neobjavoval šport. „Najsledovanejší futbal a hokej si necháme na Jednotke. Nie je to nič neobvyklé, aj ORF svoj národný šport zjazdové lyžovanie vysiela na hlavnom kanáli. Pri olympiádach zas Trojke pomôže Dvojka, keďže také kvantum obsahu sa na jednej stanici nedá umiestniť,“ priblížil.

Plány s rozvojom a riadením RTVS prezentuje vedenie telerozhlasu v utorok pred Radou RTVS, zámery predstavuje v programovej, ekonomickej aj technologickej oblasti. Patrí medzi ne aj spustenie nového spravodajského portálu, ktorý dosiaľ RTVS nemá, vytvorenie sekcie nových médií, posilnenie národnostného vysielania, ale napríklad aj obnova budov, z ktorých viaceré sú v havarijnom stave.  

  • Tlačiť
  • 0

Tagy RTVS

Diskusia (0 reakcií)