Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rezník chystá v spravodajstve RTVS manažérske zmeny. Riadiť ho môže Boris Chmel

27.08.2017, 10:14 | Martin Poláš | Zuzana Petková | Tomáš Czwitkovics | © 2017 News and Media Holding

Novým šéfom spravodajstva v RTVS sa má stať súčasný hovorca záchranárov Boris Chmel. V súčasnosti to je Lukáš Diko, ktorého do verejnoprávneho média priviedol predošlý šéf telerozhlasu Václav Mika.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Informáciu Mediálne.sk B. Chmel nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. „Dianie v médiách ma stále zaujíma. Prípadné pracovné ponuky vždy dôkladne zvažujem,“ vyjadril sa cez SMS.

Podľa informácií Mediálne.sk B. Chmel nemá priamo nahradiť L. Dika, ale išlo by o inú pozíciu v top manažmente.

„V tejto chvíli nie je nič potvrdené ani záväzné, preto je predčasné sa vyjadrovať k akýmkoľvek menám a termínom,“ reagovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Šéf média J. Rezník podľa nej v rámci „systémového budovania nového manažmentu“ rokuje s viacerými ľuďmi. Čo sa týka spravodajstva, J. Rezník podľa informácií Mediálne.sk chce dotiahnuť ďalších, ktorí s ním spolupracovali v čase jeho šéfovania Slovenskému rozhlasu.

E. Rusnáková dodala, že Lukáš Diko naďalej funguje ako riaditeľ Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky RTVS

 

B. Chmel je od roku 2012 hovorcom Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR, dvakrát počas pôsobenia vo funkcii získal ocenenie Hovorca roka v kategórii Štátna správa a štátny sektor.

Ako novinár bol reportérom v Slovenskom rozhlase, písal pre Sme, neskôr bol moderátorom správ a Témy dňa na Ta3, odkiaľ odišiel v roku 2008. Bol vo várke novinárov, ktorí v spravodajskej televízii dali výpoveď pre údajné zásahy vedenia do svojej práce, ktoré považovali za cenzúru.

Po odchode z Ta3 pracoval B. Chmel ako editor v Pravde, v Slovenskom rozhlase popritom moderoval reláciu Z prvej ruky. V RTVS potom moderoval aj v televízii – v relácii Komentáre.

Riaditeľom Sekcie spravodajstva, publicistiky a športu RTVS je od jesene 2012 spomínaný L. Diko, ktorého si do RTVS priviedol Václav Mika rovnako ako viacerých ďalších členov manažmentu z Markízy.

Pod Dikovým vedením zvýšilo televízne spravodajstvo RTVS dôveryhodnosť u divákov. Tí ho v prieskume agentúry Median označujú v poslednom období za najobjektívnejšie spomedzi slovenských staníc.

Spravodajstvo RTVS prešlo v uplynulých rokoch výraznou personálnou a technologickou obnovou, menilo sa aj štúdio, grafika, pribudla ranná spravodajská relácia v televízii, samostatné správy pre nepočujúcich na Dvojke a vo večerných správach sa prešlo na variant s jedným moderátorom.

Zmeny v spravodajstve sa odrazili aj na sledovanosti hlavnej spravodajskej relácie RTVS. Tá takmer zdvojnásobila svoju výkonnosť oproti rokom 2011 – 2012, bežne ju sleduje vyše 300-tisíc divákov pri trhovom podiele nad 15 percent. V rovnakom čase po 19. hodine vysielajú spravodajské relácie aj komerčné stanice Markíza a Joj.

Neprehliadnite

Výmena L. Dika na čele spravodajstva sa očakávala, vládne strany Smer a SNS, ktoré hlavne podporovali zvolenie Jaroslava Rezníka do funkcie generálneho riaditeľa, pred hľadaním nového šéfa RTVS kritizovali najmä spravodajstvo telerozhlasu, ktoré je podľa nich nevyvážené a neobjektívne. Premiér Robert Fico viackrát nazval RTVS ako protivládne či opozičné médium.

Najväčšou „kauzou“ spravodajstva RTVS počas Dikovho pôsobenia boli zverejnené esemesky novinárov s bývalým hovorcom ministra vnútra Daniela Lipšica a dnes poslancom OĽaNO-NOVA Gáborom Grendelom. V údajných prepisoch komunikácie boli aj správy medzi G. Grendelom a L. Dikom a ďalšími novinármi RTVS.

Po zverejnení údajnej komunikácie skúmala RTVS interne, či nedošlo k ohrozeniu jej integrity a nezávislosti spravodajstva. Zriadila na to špeciálnu komisiu. Počas jej šetrenia si L. Diko vzal v RTVS voľno. Keď komisia konštatovala, že spravodajstvo RTVS v skúmaných obdobiach spĺňalo všetky nároky a neprotežovalo žiadnu politickú stranu či politika, L. Diko sa do funkcie vrátil.

V RTVS zatiaľ J. Rezník vymenil riaditeľa svojej kancelárie, ktorým sa po Daniele Migrovej stane od septembra Marek Knut. Za hovorkyňu RTVS si vybral Eriku Rusnákovú, ktorá v minulosti pracovala v TASR pod Rezníkovým vedením. 

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy Boris Chmel, Lukáš Diko, RTVS