Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Redaktori RTVS vidia nadprácu pre SNS, niektorí mali prísť o honoráre

02.07.2019, 18:40 | reb | © 2019 News and Media Holding

Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) sa bližšie zaoberá situáciou na Slovensku, konkrétne vo verejnoprávnej RTVS. Jej vedenie vyzvala, aby sa v rámci fungovania inštitúcie a obsahu vysielania vyhýbala možným politickým tlakom.

  • Tlačiť
  • 16

RSF pripomína vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, pričom poukazuje na to, že pracovné podmienky pre nezávislých novinárov na Slovensku sa aj rok po tragických udalostiach zhoršujú. Venuje sa najmä verejnoprávnemu vysielateľovi – v RTVS si medzinárodná organizácia všimla ďalšie odchody redaktorov a moderátorov.

Reportéri bez hraníc sa odvolávajú na vyjadrenia redaktorov RTVS, ktorí opisujú situáciu v médiu ako neprijateľnú. Po štrukturálnych zmenách sa podľa nich znížil počet editorov jednotlivých sekcií a tiež sa upustilo od striktného plánovania spravodajstva.

Aj tieto opatrenia podľa novinárov vedú k tomu, že v RTVS sa čím ďalej, tým menej dohliada na obsah správ, a tak sa otvára priestor pre ich priame ovplyvňovanie zo strany vedenia. „A ten, kto nesúhlasí, musí odísť,“ píše RSF.

Neprehliadnite

Organizácia sa podľa vlastných slov niekoľkokrát snažila s vedením telerozhlasu skontaktovať a získať jeho vyjadrenie, zatiaľ však bez úspechu. O reakciu na aktuálny článok RSF požiadalo RTVS aj Mediálne.sk. 

RSF pripomína odchod Jaroslava Barboráka z minulého mesiaca, ktorému nepredĺžili zmluvu. O kroku informoval na sociálnej sieti s tým, že podľa RTVS je dôvodom odchodu „manažérske rozhodnutie“. J. Barborák uvádzal relácie Rádiožurnál, K veci či Z prvej ruky. Moderátor pôsobil vo verejnoprávnom médiu 12 rokov.

Signatári čelia šikane

„RSF vyzýva vedenie, aby RTVS zaručila nezávislosť svojho spravodajstva bez akýchkoľvek politických vplyvov a s novinármi viedla dialóg o slobode médií. Mali by byť vypočutí a nie zastrašovaní,“ uviedla šéfka organizácie pre Európu a Balkánsku oblasť Pauline Adès-Mévelová.

Dodala tiež, že práve takéto ataky na slobodu médií na Slovensku krajine z roka na rok škodia. Momentálne sa v rebríčku slobody tlače nachádza na 35. mieste z celkovo 180 štátov, pričom ide o pokles o osem miest oproti minulému roku.

„Cítime tlak v prospech Slovenskej národnej strany (SNS),“ povedal pre RSF jeden z redaktorov RTVS a predseda spravodajských odborov televízie Michal Katuška. Bývalý spravodajca v Bruseli bol predvlani presunutý zo zahraničia domov na Slovensko.

Novinári RTVS pod zárukou anonymity uviedli, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 16

Tagy Reportéri bez hraníc, RTVS