Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rade dochádza trpezlivosť, Joj naparila 80-tisícovú pokutu za reklamy

06.12.2016, 17:52 | pol | © 2016 News and Media Holding

Spoločnosti Mac TV, ktorá vlastní licencie k staniciam Joj Group, udelila Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) na svojom predposlednom tohtoročnom zasadnutí úhrnnú sankciu 80-tisíc eur. Televízia ešte od regulátora vyššiu pokutu nedostala.

  • Tlačiť
  • 3

V sankcii licenčná rada Joj zrátala hneď niekoľko porušení zákona. Televízia podľa regulátora zreteľne neoddelila sponzora programu Tipsport od relácie Šport, a to v štyroch dňoch počas apríla tohto roka.

Joj zároveň porušila paragraf 35 zákona o vysielaní a retransmisii tým, že reláciu Noviny TV Joj v 19 prípadoch v apríli prerušila reklamným brejkom dvakrát, čím presiahla počet povolených prerušení.

Televízia zároveň nedodržala prípustný čas, ktorý možno vyhradiť reklame – v prime-timeovej hodine medzi 20:00 – 21:00 sa to Joj stalo v štyroch aprílových dňoch. Televízia zároveň v relácii Šport v 18 prípadoch podľa regulátora nedodržala zákonné požiadavky na umiestňovanie produktov, išlo takisto o relácie z apríla 2016.

Joj sa už v minulosti voči reklamným limitom previnila viackrát, aj to je zrejme dôvod výšky aktuálnej sankcie. Televízia sa voči rozhodnutiam regulátora zvykne odvolávať na súde.

Nie je to jediná sankcia pre Joj z aktuálneho zasadnutia licenčnej rady – Mac TV má uhradiť ďalších 6-tisíc eur za iný prípad príliš veľkého počtu prerušení programu reklamou, a to v prípade filmu Deň, keď sa zastavila Zem, do ktorého televízia v auguste tohto roka vtesnala päť brejkov.

Zákon komerčným televíziám povoľuje vo filmoch jedno prerušenie zaradením reklamy alebo telenákupu na každý 30-minútový časový úsek. Televízie vysielajú na hrane zákonného limitu aj v súvislosti s dlhodobou vypredanosťou svojho inztertného priestoru. 

Ďalších tisíc eur má Joj zaplatiť za vysielanie filmu Jozef: Kráľ snov, ktorý šiel tento rok v júli na stanici Plus s českým dabingom (vysielať sa s ním môžu len diela, ktoré mali na Slovensku premiéru do roku 2007).

Pokutu od RVR dostal aj prevádzkovateľ Ring TV, platiť musí za vysielanie relácie Sexi show, ktorá bežala 14. augusta až do 6:55. Ako program nevhodný pre nedospelých divákov mohla trvať najdlhšie do šiestej hodiny ráno.

Upozornenie na porušenie zákona adresoval regulátor aj televízii Ta3, ktorá v príspevku Falošný e-shop? v Žurnáli Ta3 z 13. mája nezachovala objektivitu a oddeľovanie názorov od informácií spravodajského charakteru.

Rada upozornila na porušenie rovnakého paragrafu aj Rádio Anténa Rock za obsah troch spravodajských blokov vysielaných 19. júna medzi 12. a 15. hodinou.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Mac TV, Rada pre vysielanie a retransmisiu, Rádio Anténa Rock, Ta3, TV Joj