Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Producent: Dostať do nášho filmu hviezdu Game of Thrones? Pomohla aj náhoda

13.03.2019, 18:27 | Peter Scherhaufer | © 2019 News and Media Holding

Do kín prichádza česko-slovenský koprodukčný film Sklenená izba, ktorý sleduje osudy rôznych postáv v 30. až 60. rokoch minulého storočia. Odohráva sa v Brne, v modernistickom dome, ktorého inšpiráciou bola vila Tugendhat. Vo filme sa predstaví medzinárodné obsadenie – Holanďanka Carice van Houtenová či dánsky herec Claes Bang. TREND sa rozprával s producentom filmu Rudolfom Biermannom o ich angažovaní aj o skúsenostiach s financovaním filmov.

  • Tlačiť
  • 4

Bolo obsadenie zahraničných hereckých hviezd zámerom už od začiatku alebo vyplynulo z podmienky autora knižnej predlohy Simona Mawlera, že produkcia musí vzniknúť v angličtine?

Sklenenú izbu sme od začiatku plánovali nakrúcať v anglickom jazyku. Tým pádom sme rovnako už od úvodu rátali so silným medzinárodným obsadením. Som presvedčený, že sme vybrali výborne. Mali sme šťastie na prvú ligu európskych hercov, ktorí sú mimoriadne profesionálni, vzdelaní a sčítaní. A to nie je vždy pravidlom.

Ide primárne o československú koprodukciu, no na začiatku bol v hre aj holandský partner. Čo sa stalo, že vo finále na filme nespolupracoval?

Holanďania mali naozaj eminentný záujem stať sa koproducentom snímky, no v ich selektívnom fonde projekt neprijali. Dôvodom bolo, že nedostal podporu ani v českom fonde. Taká koprodukčná zmluva by bola veľmi nevýhodná, preto som sa rozhodol film financovať za pomoci súkromných prostriedkov z Česka a Slovenska.

Môžete byť konkrétnejší?

Ak v Holandsku idú peniaze na film z verejných zdrojov, množstvo práv, ktoré vám tento koproducent zoberie, nie je adekvátne tomu, čo filmu poskytne. Neoplatilo by sa nám to.

Neprehliadnite

Žiadali ste aj financovanie zo slovenského Audiovizuálneho fondu. Išlo asi o 10 percent z trojmiliónového rozpočtu. Ako si vysvetľujete, že fond vám peniaze neschválil?

Ja si

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Sklenená izba