Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo vyhrala Oscara Zelená kniha? Možno aj pre čudné rátanie hlasov

25.02.2019, 14:11 | Peter Scherhaufer | © 2019 News and Media Holding

Bol to filmový večer, ktorý priniesol niekoľko prekvapení. Britská herečka Olivia Colmanová zdolala Američanku Glenn Closeovú, ktorá nedokázala premeniť na zlatú sošku ani svoju siedmu oscarovú nomináciu. Letný blockbuster Čierny panter si odniesol až tri ceny. A Zelená kniha porazila v hlavnej kategórii favorizovanú Romu aj Favoritku.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Oscar

Máte pocit, že aj vám príbeh Zelenej knihy niečo pripomína? Podobný film o priateľstve dvoch ľudí odlišnej rasy a postavenia natočil už v roku 1989 Bruce Beresford. Film sa volal Šofér slečny Daisy, pričom rovnako ako Zelená kniha sa odohrával v rasovo segregovanej Amerike šesťdesiatych rokov.

Oba si odniesli Oscara za najlepší film roku. A to bez toho, aby boli nominované v kategórii najlepšia réžia. V Šoférovi slečny Daisy však boli roly otočené. Jessica Tandyová tu hrala staršiu dámu, ktorá si postupne nachádza vzťah k svojmu černošskému šoférovi v podaní Morgana Freemana, voči ktorému mala pôvodne predsudky až odpor. V Zelenej knihe má afroamerický hudobník za šoféra belocha.

Neprehliadnite

Akadémia tak tento rok hlasovala rovnako ako pred tridsiatimi rokmi za vcelku konvenčne natočený film, hoci kvalitný, zaujímavý aj dojemný.

Pod vplyvom politiky

Oscary sa, samozrejme, neudeľujú vo vzduchoprázdne. Je prirodzené, že nálady v spoločnosti majú vplyv nielen na ďakovné reči, ale aj na hlasovanie približne ôsmich tisícok jej členov.

Pred tromi rokmi 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Oscar

Diskusia (0 reakcií)