Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Potvrdené: Markíza sa vráti v júni na anténu, v platenom režime

18.05.2017, 15:09 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

Rokovania medzi Markízou a spoločnosťou Towercom prevádzkujúcou na Slovensku celoplošné terestriálne vysielanie sa uzavreli, výsledkom je návrat staníc televízie do DVB-T, kde rozšíria ponuku platenej služby Plustelka.

  • Tlačiť
  • 19

Rokovania o návrate Markízy trvali podľa Towercomu niekoľko mesiacov, napokon sa obe strany dohodli. Stanice Markízy sa budú opätovne cez anténu šíriť minimálne do roku 2019, dokedy je platná nová zmluva.

O pozitívnom vývoji rokovaní informoval šéf Towercomu Ivan Peschl už pred niekoľkými týždňami. Návrat staníc Markíza, Doma a Dajto je aktuálne spečatený, v DVB-T pribudnú v SD verzii od polovice júna. Za akých podmienok sa obnovila spolupráca, strany nezverejnili. Vlastník Markízy CME razí na všetkých trhoch, kde pôsobí, politiku monetizácie svojho obsahu a teda spoplatňovania conentu všetkým operátorom. 

Aktualizované: Towercom spresnil, že všetky stanice Markízy pridá do štvrtého multiplexu. Predtým boli Markíza, Doma a Dajto v prvom a druhom multiplexe, ktoré majú väčšie pokrytie. 

„Tešíme sa, že opäť môžeme ponúknuť ľuďom, ktorí sledujú televíziu cez anténu, bohatšiu ponuku programov. Naším cieľom je totiž zabezpečiť čo možno najviac informácií a zábavy pre maximálny počet slovenských domácností,“ povedal I. Peschl.

„Zároveň sme radi, že sa opäť potvrdilo, že vysielanie cez anténu je štandardná technologická platforma,“ dodal šéf Towercomu.

Cena Plustelky sa po pridaní staníc Markízy nezmení. Základná mesačná tarifa je 5,99 eura. V aktuálnej akcii Towercomu stojí služba pri objednávka do konca roka 2,99 eura, nutná je ročná viazanosť.

V Plustelke bude po novom 18 platených kanálov – okrem staníc Markízy Joj HD, Prima Plus, Eurosport 1, Eurosport 2, Sport 2, Nickelodeon, Joj Cinema, RiK, Viasat Nature, Viasat History, Viasat Explore, Spice, VH1, film+ a Eroxxx. ČT1, ČT2 a Senzi sú kódované systémom Plustelky, ale šírené bezplatne.

Markíza z terestriálneho šírenia pôvodne odišla koncom minulého roka – tvrdila, že vysielanie cez anténu je ekonomicky neefektívne. Televízia bez divákov prijímajúcich televízny signál cez anténu prišla v súvislosti s poklesom sledovanosti načas o pozíciu trhového lídra.

Markíza sa zároveň odchodom z DVB-T dostala do režimu platenej televízie, keďže anténa bola poslednou platformou, cez ktorú sa dala naladiť zdarma. Aj po návrate na anténu naďalej zostane v platnosti, že bezplatne si diváci stanice Markízu nenaladia. 

Presun svojich kanálov do platenej ponuky v rámci DVB-T najskôr televízia odmietala, generálny riaditeľ Matthias Settele vo vlaňajšom rozhovore pre Mediálne.sk vysvetľoval, že televízia nevlastní potrebný typ práv pre šírenie v platených balíčkoch operátorov.

„Balík Plustelky bude upravený tak, aby bol v súlade s našimi požiadavkami ohľadne práv,“ reagovala k tejto situácii hovorkyňa televízie Tatiana Tóthová. 

  • Tlačiť
  • 19

Tagy dvb-t, Markíza, Towercom