Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Podľa Andrásyho Nikto nie je dokonalý skončilo. Zvažujeme alternatívy, tvrdí RTVS

14.12.2016, 15:25 | Martin Poláš | © 2016 News and Media Holding

Zábavná relácia Nikto nie je dokonalý má za sebou na Jednotke poslednú premiérovú časť. Podľa tvorcu programu Olivera Andrásyho bolo utorkové vydanie v RTVS úplne záverečným, pretože televízia nemá v pláne s formátom pokračovať, čo spája režisér aj s kritikou relácie z politického spektra. Verejnoprávna televízia to opätovne odmieta a tvrdí, že o pokračovaní či nepokračovaní formátu ešte len rozhoduje.

  • Tlačiť
  • 0

V duchu, že zábavná relácia na obrazovkách končí, sa s divákmi 13. decembra lúčil aj moderátor Marcel Forgáč. „Veľmi chceme poďakovať aj vám, našim verným divákom, ktorí ste nás počas dlhých rokov sledovali. Bolo nám s vami dobre. Dovidenia,“ povedal na konci poslednej tohtoročnej premiéry. RTVS odvysiela o týždeň ešte zostrih „best of“ z relácie.

„V januári pôjdu ešte tri zostrihy a tým sa Nikto nie je dokonalý v RTVS končí,“ povedal pre Mediálne.sk O. Andrásy. Reláciu si od neho objednáva spoločnosť New Hattrick Jaroslavy Plicovej, ktorá má zmluvný vzťah s RTVS platný do konca tohto roka. Verejnoprávna televízia pôvodne počítala aj so silvestrovským špeciálom šou, no napokon od toho upustila. V minulých rokoch Nikto nie je dokonalý na Silvestra vysielala, tentoraz namiesto tradičného formátu v závere roka nasadí špeciál Zlatých časov s názvom Zlatý Silvester.

RTVS tvrdí, že sa rozhoduje

Na margo Nikto nie je dokonalý sa programový riaditeľ televíznej časti RTVS Tibor Búza vyjadril aj v nedávnom rozhovore, keď uviedol, že s pokračovaním „zatiaľ rátajú“, hoci začiatkom roka je naplánované reprízovanie starších častí.

Zmluvy s dodávateľskými spoločnosťami uzatvára RTVS spravidla krátko pred sezónou, v ktorej sa má program vysielať, zvyčajne na polročné obdobie. To mal byť aj prípad New Hattrick, s ktorým mala televízia podľa Búzových slov jednať v decembri.

O posune či výsledku rokovania RTVS nehovorí. „Naďalej platí moje predošlé vyjadrenie. Zvažujeme viaceré alternatívy a po definitívnom rozhodnutí vydáme oficiálne stanovisko,“ uviedol T. Búza k otázke, či RTVS bude vysielať Nikto nie je dokonalý ďalej.

Iný názor má na vec O. Andrásy, ktorý vyjadrenia RTVS považuje za nepravdivé. „Nechápem, prečo to vedenie RTVS konečne nepovie. Je to pre mňa záhada. Na čo čakajú? A tiež som zvedavý, aký argument napokon zvolia. To, že ich Danko vydiera určite nepoužijú, za to sa zrejme trochu hanbia, chcú zachovať zdanie, že o obsahu vysielania rozhodujú oni sami. Sledovanosť ako argument použiť nemôžu, takže asi vytiahnu vysoké náklady a povedia, že v súčasnej situácii si to nemôžu dovoliť,“ vyjadril sa režisér, narážajúc aj na kritiku formátu zo strany predsedu SNS Andreja Danka, ktorý Nikto nie je dokonalý označil ako reláciu, „ktorá z nás všetkých robí hlupákov“ a uviedol ju tiež ako príklad neefektívneho nakladania so zdrojmi vzhľadom na cenu výroby. Za jeden diel platí RTVS 28 491 eur bez dane. 

Andrásy vec spája s tlakom predsedu parlamentu

RTVS ostro odmieta Andrásyho tvrdenia o politickom vplyve na program. „Vo všetkej úcte, ale na insitné konšpiračné teórie nebudeme reagovať. Zdôrazňujem, že počas pôsobenia manažmentu Václava Miku v RTVS žiaden politik nemal vplyv na tvorbu a schvaľovanie programovej štruktúry RTVS,“ načrtol T. Búza.

Práve to, že sa o pokračovaní spolupráce zatiaľ nehovorilo, je pre O. Andrásyho signál, že RTVS s Nikto nie je dokonalý viac nepočíta. „Naša práca je taká, že sa dlhodobo plánuje. To nie je tak, že sa dnes rozhodneme a zajtra to robíme. Vlani som o tomto čase už vedel, čo budem robiť každý deň do júna. Teraz nie je nič. A pokiaľ viem, pomaly sa už aj scéna začala rozoberať, ak sa už aj nerozobrala.“ RTVS tvrdenie nekomentovala.

Autor formátu však pri verejnoprávnej televízii oceňuje doterajšiu korektnú spoluprácu. „RTVS nikdy nezasahovala do obsahu. Som vďačný za to, že nás pred štyrmi rokmi prichýlili. Aj keď si myslím, že nestavili na zlého koňa, lebo za tie roky sme dokázali, že vieme vyrobiť reláciu, ktorá dokonca aj v komerčnej cieľovke neraz porazila komerčné televízie. Takých relácií RTVS nemá veľmi veľa,“ pokračoval O. Andrásy. „Preto som čakal, že keď teraz prišiel tlak od Danka, upracú ho do patričných medzí. Bohužiaľ, nestalo sa,“ trvá na svojom režisér a bývalý moderátor relácie.

Dankova SNS tento rok stopla v koalícii snahu Smeru zvýšiť koncesionárske poplatky a riešiť financovanie RTVS. Podľa medializovaných informácií má strana záujem dosadiť do čela RTVS svojho človeka. Nového riaditeľa telerozhlasu bude parlament voliť v roku 2017. 

Nikto nie je dokonalý vysiela RTVS od Silvestra 2012, reláciu nasadil manažment V. Miku pár mesiacov po tom, ako nastúpil do verejnoprávnej televízie. Relácia má svojich priaznivcov, ale popri predsedovi parlamentu aj ďalších kritikov, podľa ktorých nie je úplne najvhodnejším formátom pre verejnoprávnu televíziu. Roky predtým reláciu ako Aj múdry schybí vysielala Markíza, kde vo vysielaní skončila práve v čase, keď komerčnému lídrovi šéfoval V. Mika. 

Funguje stále nadpriemerne

RTVS si stála za tým, že aj ľudová zábava má mať v jej vysielaní priestor, reláciu pri adaptovaní upravila podľa svojich predstáv. „Relácia prešla svojím vývojom a myslím, že aj tento typ zábavy – a ja ho vôbec nechcem zhadzovať, lebo si to nezaslúži – má miesto na našej obrazovke,“ uviedol v rozhovore z konca novembra T. Búza.

Výkonnosť Nikto nie je dokonalý je dlhodobo nad staničným priemerom Jednotky. Premiérové diely v jesennej sezóne sledovalo tento rok v priemere 372-tisíc divákov pri podiele 17,6 percenta. V 12 – 54 mala relácia priemerne 145-tisíc divákov a share 12,7 percenta.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Nikto nie je dokonalý, RTVS

Diskusia (0 reakcií)