Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Pobrežná hliadka: z kultu sa stala vulgárna komédia

19.06.2017, 02:05 | Michal Korec

Nová adaptácia kultového seriálu prekvapí fanúšikov i nováčikov – sčasti paroduje seba, celkovo sa vydala inou cestou a u mnohých vyvolá rozpaky. V jadre Pobrežnej hliadky ostala nenáročná akčná zábava.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Prečo pozerali fanúšikovia v 90. rokoch Pobrežnú hliadku? Zrejme to nebolo kvôli sofistikovanej zápletke jednotlivých častí, hoci s odstupom času je pútavé sledovať, že ju dokázali tvorcovia živiť až jedenásť sezón.

Prirodzene, väčšine imponoval nápad, že sa budú pozerať na svalnáčov a pekné ženy v ikonických červených plavkách a popri tom sa občas bude diať niečo dynamické. Neskôr sa tvorili vzťahy, riešili väčšie či menšie zločiny – na pláži sa stále čosi dialo.

V roku 2017 by sa zrejme kult v pôvodnom šate úplne neujal, takže tvorcovia v Paramounte rozhodli, že pritvrdia na humore, akcii i povolenej prístupnosti. Réžiu filmu zverili do rúk Sethovi Gordonovi, ktorý tvorí neprístupné komédie ako Šéfovia na zabitie: neberie si servítku, nerobí kompromisy, jeho humor často vypáli na prvú.

Presne takto pôsobí aj Pobrežná hliadka 2017. Jej letný termín ráta s tým, že do kín prídu mierne oťapení diváci po dni strávenom na slnku. A hrubozrnný, často vulgárny humor sa stane zrejme najväčšou prekážkou na vychutnávanie, pretože v pôvodnej verzii bol iba prostý, jednoduchý.

Vydarené herecké obsadenie

Pobrežná hliadka tlačí na pílu všade už od úvodných titulkov, kde sa ukáže The Rock alias novodobý Mitch Buchannon. Je to všetko zvládajúci alfa samec: tu zachráni neboráka, tam chráni pred drogami a za ním sa s ohromujúcim zvukom vynára z vody názov filmu.

Prvá prechádzka vyprodukuje toľko vulgarizmov, že ich nestačíte rátať. A predsa to je jedna z najlepších postáv. Casting mal neuveriteľné šťastie a The Rock sa do nej vyslovene hodí a keď začne improvizovať, ide mu to a nie je taký trápny.

Podobne vyznieva Zac Efron, no jeho postava Matt Brody sa brodí v šlamastike. Úspešný olympionik to pokašľal v štafete, stal sa terčom posmechu, hanbou tímu a má si odkrútiť verejnoprospešné práce v pobrežnej hliadke.

Je to mladý búrlivák, ktorý je možno vnútri rovnako spravodlivý ako šéf Mitch, no vyžaduje si neustále šance, často ide do akcie po hlave a neraz chybuje. Takže skôr ako by mohol nastúpiť do pobrežnej hliadky, neústupný šéf od neho požaduje najprv zdolanie vstupných skúšok.

Nesúrodá dvojica v záliveZdroj: CinemArt

Okolo nich sa točí prvá hodina určená na zoznámenie sa s postavami. Sú tu dve fešandy v existujúcom tíme: korektná Stephanie a blonďavá mentorka C.J. Seriálová herečka Kelly Rohrbach pri nej preberá štafetu a slúži ako nástupkyňa Pamely v životnej role (pekná blondínka v červených plavkách, čo púta pozornosť, zhoda zaručená).

Prídu aj snaživí nováčikovia: z nich vyčnieva snaživá Summer (pamätníci si spomenú na Nicole Eggert, ktorá zapadla v 90. rokoch) a IT chytrák Robbie, čo nemá fyzičku ani šancu, no slintá po C.J. a chce sa sem zázrakom dostať. Ten je zosobnením súčasného trendu poslať nesúrodé typy na netradičnú pozíciu. V reálnom svete by ho ťažko zverbovali, ale pre filmové potreby taký kontrast vyhovuje a navyše rozšíri celkový tím o typovo iného hráča.

Zatiaľ čo prvá polovica filmu sa venuje iba postavám, skúškam a oťukávaniu sa v prostredí, druhá chce predstaviť záporáka a pokúsiť sa o rozvíjanie kriminálnej zápletky. Nie je príliš zložitá, zloduch je fajn vykreslený, hoci jeho plány sú relatívne prvoplánové. Jeho vizuál sa na pláž rozhodne hodí a aj keď do filmu neprináša nič nové, originálne, na vyprovokovanie pár akčných scén (naháňačky, bitky, explózie) postačí. V súčte vám teda vyjde, že film pôsobí ako spojenie dvoch častí seriálu.

Casting stavil skôr na menej známe herečkyZdroj: CinemArt

V čom je film iný od seriálu

Na rozdiel od originálu je však nová Pobrežná hliadka maximálne exponovaná kvôli prístupnosti. Je to 15+ komédia a tvorcovia sa ju rozhodli naplniť nielen pohľadom na všetky možné dekolty (hoci na odhalené partie môžete takmer zabudnúť), ale najmä drsnejším humorom.

Občas absurdný, inokedy až nechutný a zapadne skôr do línie letných amerických komédií pre tínedžerov. V scéne v márnici musí mokvať mŕtvola, sexuálne narážky sa pestujú neustále (jedna z prvých priklincuje hrdinu do ležadla) a najmä duo The Rock a Zac Efron stavilo až na arogantnú hranu. Pri kriminálnej zápletke sa uzda povolí a priestor dostane situačný humor v jednotlivých akciách, no inak sú hrdinovia dosť prízemní.

Práve to je rozdiel medzi kultom a novodobým spracovaním, ktoré mnohí budú odmietať, no v jadre nebol kult o toľko sofistikovanejší, ale v TV podobe hral skôr na veľa jednoduchých dialógov a pár akcií. Tu sa musí diať niečo neustále, ale samotní tvorcovia chápu, že diváci sem prišli na prsia, akciu a svaly. Takže sami si z nich uťahujú (interakcie niektorých hrdinov idú k veci) a aj verbálny humor môže byť nápaditý – The Rock počastuje Efrona niekoľkými tuctami ironizujúcich prezývok. No opäť platí, ak ich nebudete akceptovať alebo neviete, na čo odkazujú (High School Musical a podobne), budete mať problém vychutnať si túto komédiu.

Letná komédia nepotrebuje prešpekulovaný dej a Pobrežná hliadka ho ani nemá. Vyžaduje dobrých hrdinov a pamätné situácie. A tu príde nový Baywatch trochu skrátka, lebo hoci poltucet postáv je fajn a spolu im to klape, málokto si tu nájde úplné esá v žánri.

Situácie sú síce rozmanité, neraz vtipné, no nevyčnievajú nad iné letné hity. Napriek tomu nie je Pobrežná hliadka márnou paródiou starého kultu, len si musíte zvyknúť, že nová hliadka vyrazila zo starej nostalgiu a skôr sa na nej chce zviezť v prospech nového diváka. Mimochodom, vo filme sa mihnú aj David Hasselhoff a Pamela Anderson, na ich nástup si treba počkať.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Pobrežná hliadka