Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Platby za RTVS sa majú zvýšiť. Mika sa drží siedmich eur

14.04.2016, 17:47 | Martin Poláš | © 2016 News and Media Holding

Zámer zvýšiť úhrady verejnosti za služby RTVS je zahrnutý v programovom vyhlásení novej vlády, ktoré ešte musí prejsť schvaľovaním v parlamente. Ministerstvo kultúry počíta s tým, že príjmy verejnoprávneho média výrazne navýšia takzvané koncesionárske poplatky, ktorých výška sa už roky nemenila.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy

RTVS

RTVS vyrukovala s požiadavkou na zvýšenie svojich príjmov už niekoľkokrát. Pred voľbami to pre politikov nebola téma, v cieľoch novej vlády však tento krok figuruje.

„Vláda prijme také legislatívne opatrenie, ktoré poskytne Rozhlasu a televízii Slovenska stabilné a primerané finančné zabezpečenie plnenia jej zákonných úloh prostredníctvom optimalizácie výšky úhrady za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska,“ uvádza sa v programovom vyhlásení.

Platí aj skorší záväzok, ktorý manažment telerozhlasu so zvýšením úhrad spája – spustenie tretej televíznej programovej služby, ktorá by mohla byť zameraná na šport, spravodajstvo a ďalšie obsahové celky.

„Cieľom je zabezpečiť dlhodobé financovanie základných úloh a povinností vysielateľa verejnej služby v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania vrátane rozšírenia ponuky programových služieb o nový vysielací okruh,“ potvrdzuje vládne vyhlásenie.

RTVS sa k ideálnej výške poplatku vyjadruje v rovnakom duchu ako v minulosti, keď vedenie vyrátalo, že na rozvoj inštitúcie by potrebovalo, aby sa poplatky zvýšili zhruba na sedem eur. Táto suma je podľa generálneho riaditeľa Václava Miku reálna.

„Výška koncesií by mala v reálnom prípade obsahovať infláciu za obdobie 13 rokov, kedy sa koncesionárske poplatky nezvyšovali, ale aj zmeny cenového prostredia v audiovizuálnom priemysle, čo by predstavovalo sumu okolo sedem eur,“ napísal v stanovisku RTVS.

Zvýšenie zo súčasných 4,64 eura mesačne pre fyzické osoby na rovných sedem eur by predstavovalo nárast na úrovni 50 percent.

Verejnoprávna inštitúcia dodáva, že určovanie výšky úhrad nie je v jej kompetencii, pri siedmich eurách hovorí o ideálnom scenári, pri ktorom by mohli byť príkladom krajiny ako Chorvátsko, Slovinsko alebo susedné Česko.

Z uvedených štátov sa najmenej platí v Česku, kde kombinovaný poplatok fyzických osôb za televíziu a rozhlas predstavuje 180 českých korún, teda 6,7 eura. Chorváti platia mesačne zhruba 11 eur (poplatok stanovený ako 1,5 percenta priemernej mzdy v hospodárstve za predošlý rok), Slovinci 12,75 eura.

V najvyspelejších európskych krajinách je poplatok vyšší – nemecké domácnosti uhrádzajú fixnú sumu 17,50 eura, Rakúšania platia podľa bydliska 20 – 25 eur, ORF však z poplatku dostáva necelých 16. Francúzske domácnosti uhrádzajú raz ročne 136 eur (11,33 eura mesačne), Briti 183 eur (15,25 eura mesačne). Zároveň sú však štáty, ktoré platby za verejnoprávne média nepoznajú ako Estónsko, Litva či Luxembursko.

Koncesie sú vo viaczdrojovom modeli financovania RTVS hlavným pilierom príjmov – popri príspevku od štátu a tržbách z reklamy. Vlani úhrady verejnosti priniesli RTVS spolu približne 75 172 000 eur. Bolo to o asi 2,6 milióna eur viac ako v roku 2014.

Na zvýšení príjmov z koncesií sa podieľalo najmä vymáhanie starých dlhov od zamestnávateľov, z ktorých RTVS vlani získala približne dva milióny eur. Zhruba 79 percent domácností stále platí úhrady cez SIPO.

Do databázy platiteľov pribudlo v minulom roku približne 60-tisíc domácností (fyzické osoby) a 4 300 firiem (právnické osoby). Do roku 2014 mal RTVS desať rokov trvajúci pokles platiacich koncesionárov. Stav sa v roku 2014 stabilizoval a v roku 2015 RTVS zaznamenal prvý raz nárast.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy RTVS