Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Plat šéfa RTVS sa má zvýšiť na sedemnásobok priemernej mzdy. Až od mája

17.01.2011, 15:39 | Mirka Kernová

Koaliční poslanci Galbavý, Viskupič a Nagy dnes predložili novelu zákona o Rozhlase a televízií Slovensko, v ktorej navrhujú zvýšiť plat pre šéfa RTVS zo štvornásobku na sedemnásobok priemernej mzdy.

  • Tlačiť
  • 1

rtvs_logo

Traja koaliční poslanci mediálneho výboru už po troch týždňoch od platnosti nového zákona o Rozhlase a televízií Slovensko navrhli jeho novelu. Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS), Jozef Viskupič zo SaS (Obyčajných ľudí) a Lászó Nagy (Most-Híd) dnes do parlamentu zaslali návrh novely zákona, v ktorej navrhujú zvýšiť plat generálneho riaditeľa RTVS so štvornásobku na sedemnásobok priemerného plata zamestnanca v hospodárstve.

Rokovať o novele sa bude na najbližšej schôdzi parlamentu. V prípade schválenia má platiť až od 1. mája. Ak sa teda riaditeľ zvolí už skôr, počas prvých mesiacov by dostáva nižší plat.

„Mzda generálneho riaditeľa stanovená platným zákonom (...) nie je vo vzťahu k rozsahu úloh, za plnenie ktorých je táto osoba zodpovedná, primeraná,“ zdôvodňujú výšku svojho návrhu. „Hlavnou úlohou generálneho riaditeľa je predísť ďalšiemu zadlžovaniu verejnoprávneho vysielateľa, zabezpečiť jeho postupnú konsolidáciu a zvýšiť kvalitu jeho vysielania. Uvedené však nie je možné očakávať bez toho, aby bol generálny riaditeľ za výkon všetkých činností s tým súvisiacich adekvátne ohodnotený,“ dodávajú poslanci.

Doterajší šéfovia STV a SRo mali šesťnásobok priemernej mzdy.

tomas_galbavy_sdku_sita.jpg

Už v pôvodnom návrhu zákona bol plat vo výške sedemnásobku priemernej mzdy. Po tom, ako prišiel do parlamentu, po návrhu Jany Kiššovej zo SaS sa zvýšil na deväťnásobok. Schválený zákon prezident Ivan Gašparovič nepodpísal a poslanci pri opätovnom schvaľovaní na návrh prezidenta znížili plat na štvornásobok, čo znechutilo niektorých kandidátov a otvorilo debatu o tom, či je takáto odmena motivujúca pre kvalitných manažérov.

„Nebolo od prezidenta korektné dať riaditeľovi RTVS štvornásobok platu, keď dovtedy mali riaditelia STV a SRo šesťnásobok. V každom prípade koalícia to zmení na najbližšej schôdzi na sedemnásobok. Zemkovú nebolo treba extra presviedčať, stačilo jej povedať, že to ideme zmeniť,“ povedal predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) v rozhovore pre SME.

  • Tlačiť
  • 1