Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

O2 chce byť TV operátor aj u nás. Žiada o registráciu

03.02.2016, 12:24 | Martin Poláš | © 2016 News and Media Holding

Spoločnosť O2 Slovakia sa už čoskoro pridá k tuzemským poskytovateľom digitálneho televízneho vysielania. Operátor žiada licenčnú radu o registráciu retransmisie, ktorú musia mať káblovky, satelitní či IP TV operátori. Ponúkať chce základný súbor kanálov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

O2

O2 avizuje, že svoju digitálnu televíziu plánuje šíriť prostredníctvom IP TV, internetu, ako aj cez mobilné platformy – GSM (2G), UMTS (3G) a LTE (4G).

Vzhľadom na to, že firma nemá na Slovensku vlastnú káblovú sieť, pôjde predovšetkým o mobilné TV služby. Do úvahy prichádza aj streamovanie TV programov cez akékoľvek internetové pripojenie prostredníctvom špeciálneho set-top boxu, čo ponúka operátor Antik Telecom.

Aktualizované 13:50: „Môžeme potvrdiť, že pracujeme na spustení pilotnej komerčnej prevádzky O2 TV na Slovensku. Pôjde o testovaciu prevádzku na presne stanovený počet zákazníkov, dostupná bude pre TV prijímače aj mobilné zariadenia,“ uviedla pre Mediálne.sk hovorkyňa operátora Martina Jamrichová. 

Žiadosť spoločnosti z januára eviduje Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR), bude o nej rokovať neverejne na svojom najbližšom zasadnutí.

O2 v žiadosti uvádza počet tisíc prípojok a šírenie na celom Slovensku, všeobecná dostupnosť však podľa vyjadrenia operátora nebude hneď po spustení služby. S novinkou by O2 na trh podľa informácií Mediálne.sk mohlo prísť o niekoľko týždňov.

Zákazníkom bude spoločnosť ponúkať základný súbor staníc. V žiadosti uvádza 22 kanálov. Je medzi ponuka domácich celoplošných staníc – Jednotka, Dvojka, Markíza, Doma, Dajto, Joj, Plus, Joj Cinema, Wau, Rik, Ta3, doplnená o pay-tv kanály Eurosport 1, Eurosport 2, Nova Sport 1, Minimax, Jim Jam, Discovery Channel, Filmbox, Film Europe a AMC Channel.

Aktuálne kroky O2 sú v súlade s plánmi, ktoré operátor naznačoval ešte vlani, keď avizoval, že s O2 TV mieri aj na Slovensko. Web Borovan.cz uvádzal, že u nás najskôr spustí pilotnú aplikáciu O2 TV Go - mobilnú televíziu, ktorá bude obsahovať aj doplnkové služby time shift, nahrávanie programov a streamovaciu filmotéku.

V Česku má digitálnu televíziu O2 TV operátor od roku 2006, klientom ponúka tri úrovne balíkov v rámci IP TV služby (M, L, XL) s tým, že televíziu môžu sledovať na štyroch zariadeniach. Cenovo zvýhodňuje zákazníkov, ktorí majú internet od O2.

Len klientom s prípojkou od O2 pôvodne spoločnosť ponúkala spomínanú mobilnú verziu O2 TV Go, v súčasnosti si ju už môžu objednávať aj zákazníci konkurenčných spoločností. Platí to aj pre IP TV službu, zákazníkovi stačí set-top box od O2, no internetové pripojenie môže mať aj od iného poskytovateľa.

O2 má v Česku v rastri 120 kanálov, z toho 26 v HD, uvádza v ponuke na svojej webstránke. Vlani operátor spustil aj vlastný športový kanál O2 Sport.

V ponuke má zároveň športové stanice Digi Sport 1 a Digi Sport 2 od Digi Slovakia (Slovak Telekom), ktoré šíri na českom trhu exkluzívne. Vysielajú napríklad anglickú futbalovú ligu Premier League.

K doplnkovým službám O2 TV v Česku patrí Videotéka, ako aj možnosť nahrávania a spätného sledovania. V Česku eviduje O2 TV podľa ostatných údajov 200-tisíc predplatiteľov.

Na Slovensku už dlhšie ponúkaju vlastnú IP TV platformu aj mobilnú televíziu dvaja najväčší telefónni operátori Orange (Fiber TV) a Slovak Telekom (Magio TV). 

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy O2