Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Neobjektívny príspevok Markízy o DVB-T príjme skúma regulátor

25.01.2017, 11:41 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

Novembrovú reportáž z Televíznych novín Markízy o „novom spôsobe vysielania“ posudzuje Rada pre vysielanie a retransmisiu. Televízia vo svojom spravodajstve zaradila na prvý pohľad nevyvážený príspevok, v ktorom divákom nabádala, aby si zistili detaily o ponukách operátorov a pripravili sa na prechod z DVB-T.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy

dvb-t, Markíza

Markíza divákom komunikovala koncom roka všemožnými spôsobmi, že po rokoch odchádza z antény – okrem kampane zvolila aj priestor vo vlastnom vysielaní. To však môže byť problém, reportáž v Televíznych novinách niesla znaky manipulácie.

Po diváckom podnete sa príspevkom z 1. novembra minulého roka zaoberá aj licenčná rada. Tá informovala, že vo veci otvorila správne konanie pre možné narušenie objektívnosti spravodajstva. Skúma, či Markíza porušila zákon. Za porušenie tohto paragrafu však vysielateľom nehrozí finančná sankcia.

Reportáž Dávida Vida v Televíznych novinách hovorila o tom, že hoci je klasická anténa zadarmo, „naladiť si stanice je niekedy umenie“. Televízia poukazovala na technické nedostatky príjmu či nestabilnú kvalitu signálu, čo však nie je vylúčené ani pri iných spôsoboch príjmu.

Okrem technického šéfa Markízy Zdenka Ryšavého v príspevku vystupovali aj technologickí novinári Ondrej Macko (TouchIt) a Roman Calík (TechBox).

„Bude to závisieť od počasia, od situácie, ktorá je priamo okolo televízora, keď tu niekto prejde, tak sa všetko zmení a to najdôležitejšie neuvidíme,“ charakterizoval príjem televízneho signálu cez anténu O. Macko.

„Určite najväčšou výhodou bude väčšia kvalita príjmu signálu, pravdepodobne vaši operátori ho ľahšie zaradia do jednotlivých balíčkov, ktoré môžu byť aj cenovo veľmi dostupné,“ vymenoval výhodu prechodu na satelit, káblovku či IP TV R. Calík.

„Tam iný krok nie je, ako povedať raz stačí a ideme ďalej,“ dodal k DVB-T príjmu O. Macko, ktorý sa v príspevku aj pohyboval s notebookom po byte na zdôraznenie, či televíziu cez internet možno sledovať všade. 

V nekomplexnosti informácií nezaostala o pár týždňov po Markíze ani Joj, ktorá divákov v správach ubezpečovala, že na anténe zostáva aj v novom roku, že tam však končí najsledovanejšia televízia priamo nespomenula

Licenčná rada bude možnú neobjektívnosť skúmať aj pri Joj, no v inom prípade. Regulátor preverí jej spravodajstvo v prípade medializovanej kauzy resocializačného zariadenia Čistý deň. Bude posudzovať viacero príspevkov zo septembra minulého roka.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy dvb-t, Markíza