Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Začali natáčať druhú Máriu Teréziu. Pozrite si zábery z prvých scén

17.05.2019, 14:34 | reb | © 2019 News and Media Holding

Síce sa niektoré zábery pokračovania minisérie Mária Terézia nakrúcali už koncom apríla, až teraz má za sebou prvú oficiálnu klapku. Pokračovanie projektu štyroch verejnoprávnych televízií vrátane RTVS nakrúcali filmári tento týždeň v Arcibiskupskom zámku a záhradách v českom Kroměříži.

  • Tlačiť
  • 0

Ďalšie zábery budú podobne ako pri prvej sérii vznikať v Prahe, vo Valticiach, v Českom Krumlove, Buchloviciach, Brne, ale aj v iných lokalitách. Pri projekte opäť spolupracujú RTVS, Česká televízia, rakúska ORF, Beta Film Mníchov, Maya production Praha a MR Film.

Ako približuje RTVS v anotácii, dej nových epizód sa vracia do obdobia, kedy monarchia bojuje na všetkých frontoch. Sľúbená pomoc z Uhorska stále neprichádza a hlavná postava Terézia čelí ťažkému rozhodnutiu povolať do služieb baróna Trencka, čím výrazne zdiskredituje svoje učenie o morálke.

Jedna z hlavných zmien nastala práve pri predstaviteľke Márie Terézie. Dej druhej série posunul v čase a Mariu-Luise Stockingerovú vystriedala rakúska divadelná a filmová herečka Stefanie Reinspergerová. Režisér Robert Dornhelm si ju vybral zo štyroch rakúskych kandidátok. Jej manžela Františka Štefana Lotrinského aj tentoraz stvárni Čech Vojtěch Kotek.

Tvorivý tím zostal rovnaký ako pri predchádzajúcej sérii. Okrem R. Dornhelma a autorky scenára Mirky Zlatníkovej, pokračuje v druhej sérii aj hlavný kameraman Tomáš Juríček, kostýmový výtvarník Jan Kocman a druhý kameraman Tomáš Stanek.

Ako pripomína telerozhlas, v nových častiach sa objaví výrazne vyšší počet slovenských hercov. Táňu Pauhoffovú uvidia diváci znovu ako grófku Fritzovú, Zuzanu Mauréry ako Mademoiselle de Chartes, Alexandra Bártu ako grófa Kinského, ktorý je hlavným radcom Márie Terézie. Ten mal prvú klapku za sebou už koncom apríla.

Neprehliadnite

Milan Ondrík si zahrá obchodného spoločníka Štefana Lotrinského a Rebeka Poláková grófku Lorenzovú. Jednou z postáv bude aj gróf Hadík, neskorší poľný maršal, ktorého stvárni Roman Poláčik.

K ďalším novým postavám pribudol Peter Kočiš ako gróf Tarouca, ktorý je dôverníkom Márie Terézie či Ondrej Koval ako generál Khevenhuller, Peter Oszlík ako generál Daun, ale aj Roman Luknár ako pruský veľvyslanec a Vica Kerekes.

Zdroj: Martin Roedl

„Veľmi si vážime ochotu množstva známych slovenských hercov, ktorí sa zúčastnili na niekoľkých castingoch za účasti režiséra Roberta Dornhelma v Bratislave napriek tomu, že vopred nebolo isté, koho si vyberie,“ poznamenal producent RTVS Vladimír Burianek.

Dodal, že výber bol ako skladanie puzzle tak, aby sa hodili k postavám a ich vzájomným vzťahom a tiež, aby boli pomerne zastúpené zo všetkých zúčastnených krajín a televízií. „Som presvedčený, že táto úloha sa tímu RTVS podarila splniť a verím, že diváci budú aj s druhou sériou spokojní,“ uzavrel V. Burianek.

V tíme RTVS zostala pri projekte okrem V. Burianka aj šéfdramaturgička Jana Kákošová a nastúpila nová dramaturgička Veronika Gregušová.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Mária Terézia, RTVS

Diskusia (0 reakcií)