Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Nakrúcajú film o vražde Daniela Tupého. Na snímku prispeje aj RTVS

21.08.2017, 09:53 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

Dodnes nevyriešený prípad vraždy študenta Daniela Tupého, ktorého v Bratislave v roku 2005 pripravili o život podľa všetkého neonacisti, ožije na filmovom plátne. Do nakrúcania snímky sa pred pár dňami pustil debutujúc režisér Teodor Kuhn.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Snímka, ktorú budú 30 dní nakrúcať v Bratislave a okolí, má pracovný názov Ostrým nožom.

„Inšpiráciou pre film je prípad, keď skupina delikventov zavraždila mladého chlapca. Polícia začala hon na páchateľov, no čoskoro záujem o prípad vyhasol, informácií ubúdalo a obžalovaných oslobodili. Chcem otvoriť túto boľavú ranu, jednu z najpálčivejších v dejinách moderného Slovenska,“ povedal T. Kuhn.

Ako mladý režisér má dosiaľ na konte krátke filmy, z nich Momo mu priniesol nomináciu na cenu Slnko v sieti. Ostrým nožom napísal spolu s ďalším absolventom VŠMU Jakubom Medveckým. Na dramaturgii sa podieľal aj scenárista Štepán Hulík, ktorý pracoval napríklad na televíznych sériách HBO Horiaci ker a Pustina.

Ostrým nožomZdroj: Nutprodukcia

Ostrým nožom rozpráva príbeh Ľuda, ktorému neonacisti zavraždili jediného syna. „Kvôli nefunkčnému súdnemu systému sú však páchatelia prepustení na slobodu a Ľudo sa všetkými silami snaží dosiahnuť ich opätovné zadržanie. Bojuje s apatickou políciou, oportunistickým ministrom, ale aj s faktom, že svojho syna dostatočne nepoznal a nebol mu oporou,“ opisujú film tvorcovia.

„Príbeh otca zavraždeného chlapca, ktorý sa nielenže musí vysporiadať so smrťou svojho syna, ale predovšetkým s nespravodlivosťou vo svete, kde vládne organizovaný zločin, nacionalizmus a korupcia vo vysokej politike, je veľmi silný, v niektorých momentoch až provokatívny,“ hovorí producent filmu Jakub Viktorín.

Tvorcovia chcú filmom zaujať aj mladšiu generáciu. „Predpokladám, že to bude udalosť celospoločenského charakteru, akýsi impulz dostať verejnosť zo všeobecnej apatie,“ dodáva J. Viktorín, ktorý pracoval aj na filmoch Domácí péče, Červený kapitán či ako minoritný koproducent za Slovensko na novom filme Agniezsky Holland Cez kosti mŕtvych.

Ostrým nožomZdroj: Nutprodukcia

Do filmu so spoločensky angažovanou tému sa tvorcom podarilo získať aj skúsených hercov. Hlavnú postavu stvárni Roman Luknár. Jeho rodinu tvoria Ela Lehotská, ktorú diváci videli napríklad vo filme Špina, zavraždeného syna si zahrá David Hartl, ktorý sa zas zviditeľnil v Únose.

Rolu policajného vyšetrovateľa dostal český herec Miroslav Krobot, jeho kolegom bude Marián Mitaš. Postavy z prostredia súdnictva stvárnia Táňa Radeva, Jana Valocká či Jana Oľhová, vo filme sa objaví aj Zuzana Šebová.

Že pôjde o film nastupujúcej generácie, potvrdzuje aj ďalšie zloženie štábu – kameramankou je Denisa Buranová (Piata loď), architektom Michal Lošonský (Únos), majstrom zvuku Tobias Potočný, držiteľ ceny Slnko v sieti za film Koza. Strihačom je skúsený Pavel Hrdlička, trojnásobný držiteľ Českého leva za filmy Mistři a Protektor, ako aj minisériu Horiaci ker.

Ostrým nožomZdroj: Nutprodukcia

Ostrým nožom vzniká s rozpočtom 512-tisíc eur. Film podporili Audiovizuálny fond aj český Státní fond kinematografie. Film produkuje spoločnosť Nutprodukcia, koproducentmi sú česká Nutprodukce, Madness Production, RTVS a spolupracuje aj HomeMedia production. Premiéra rodinnej drámy s krimi zápletkou je naplánovaná v roku 2018.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Nutproduction, Ostrým nožom, RTVS