Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najprv sme neverili, že to pôjde na obrazovky, hovoria scenáristi seriálu STV

06.06.2008, 07:25 | Radoslav Augustín | SITA

Obchod so šťastím má mať viac častí, ako všetky vysielané dokopy. Verejnoprávna televízia včera novinárom odprezentovala svoj desiaty seriál v novodobej histórii.

  • Tlačiť
  • 2

stv_logo_slovenska_televizi.gif

Slovenská televízia včera novinárom predstavila svoj denný seriál Obchod so šťastím.

Priniesť má "úsmevné príbehy obyčajných ľudí, ktorí žijú v predmestskej časti Novosady". Rodina Šťastných tu prevádzkuje obchod so zmiešaným tovarom a ten je miestom, kde sa stretávajú miestni obyvatelia. Ich dôvernú atmosféru však začnú narúšať bohatí prisťahovalci.

"Trvalo mesiace, kým sme uverili, že dokážeme a sme schopní pracovať na dramatickej tvorbe a urobiť seriál, ktorý pôjde na obrazovky," povedala dramaturgička a scenáristka Zuzana Križková. Seriál píše spolu s Jurajom Raýmanom.

Trvalo mesiace, kým sme uverili, že dokážeme a sme schopní pracovať na dramatickej tvorbe a urobiť seriál, ktorý pôjde na obrazovky.

"Som rada, že som takýto projekt našla. Je to jedna z vecí, ktorá ma tu veľmi potešila," povedala o seriáli poverená programová riaditeľka STV Petronela Kolevská. Seriál sa pripravoval za programového manažmentu terajšej riaditeľky festivalového oddelenia Márie Sedlákovej.

Denník Pravda dnes pochválil stavbu scény. "Detská izba pôsobí, akoby deti iba pred chvíľou vybehli z postele, umyli si zuby a utekali do školy. Žiadna potemkinovská dedina kúpená od švédskych predavačov nábytku." Ich autorom je Miťo Ferenčík.

Nový sa bude nakrúcať v interiéroch. Nepoužilo sa jedno z troch štúdií v Mlynskej doline, ale priestory bývalého skladu.

V hlavných úlohách televízia potvrdila Evu Krížikovú, Jána Kronera, Ondreja Kovaľa, Táňú Kulíškovú, Táňú Pauhofovú či Radka Brzobohatého. Prvú klapku režíroval Gejza Dezorz.

STV a seriály

Novodobá Slovenská televízia na konte veľa hraných seriálov nemá. Osemdesiat dielov obchodu so šťastím zrejme navýši počet pôvodných seriálových hodín v programovej knižnici o viac ako polovicu. STV sa najprv podujala v rokoch 1994 a 1995 pristúpiť na projekty podporované vládou, vysvetľovali kupónovú privatizáciu či fungovanie ekonomiky. Išlo o Invest Story (39 častí) a Leader (14 častí). Oba seriály sú pre neaktuálnosť nereprízovateľné.

Posledným seriálom STV pre detského diváka bol jedenásťdielny Škriatok produkovaný spoločnosťou Andree & Andree z roku 1994.

Až o tri roky neskôr sa objavil ďalší titul, 26 dielni Duchovia z roku 1997 od spoločnosti JMB. Tí ako vôbec prvý slovenský seriál dostali druhú sériu, trinásť dielov v roku 1999.

Diváci neprijali 6 dielov výpravnej Horskej služby z roku 1998.

Televízia v tom čase v hlbokej kríze prestala nakrúcať, len v roku 2000 sa objavil pokus o sitcom s Patríciou Jarjabkovou Marlen je doma.

Počas nástupu do krízového režimu riaditeľa Richarda Rybníčka v roku 2003 sa odvysielali predchádzajúcim manažmentom zadaní Záchranári, šesťdielny koprodukčný seriál s Českou televíziou. U nás ho diváci prehliadli, v Česku si dokonca vyžiadali reprízu. V ten istý rok televízia odvysielala aj niekoľko nových častí divácky neprijatého pôvodného sitcomu zaniknutej televízie Luna Zborovňa, tiež za asistencie JMB.

Ostatným pokusom je externá výroba seriálu Rodinné tajomstvá, vyrábaného extrémne rýchlo. Seriál pre divácky nezáujem televízia odsúvala na horšie časy, skončil za minimálneho záujmu divákov. V lete roku 2007 sa vysielal v noci pre naplnenie kvót európskej produkcie. Televízia ho minulý rok reprízovala spolu so Škriatkom, Duchmi a Zborovňou.

  • Tlačiť
  • 2