Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najobjektívnejšie spravodajstvo majú podľa prieskumu stále RTVS a Markíza

14.08.2017, 11:46 | pol | © 2017 News and Media Holding

Najobjektívnejšie televízne spravodajstvo mala aj v druhom štvrťroku Slovenská televízia. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK, ktorá sa respondentov pravidelne pýta na názor. Oproti predošlým výsledkom klesla iba spravodajská Ta3.

  • Tlačiť
  • 6

V odpovedi na otázku „Ktorá televízia má podľa vás najobjektívnejšie spravodajstvo“ tentoraz RTVS uviedlo 25,9 respondentov. Je to o štyri desatiny percentuálneho bodu viac ako v prvom kvartáli. RTVS si zároveň zvýšila maximum v prieskume za posledné obdobie – vyššie bola naposledy v roku 2015, keď dva razy prekročila 27-percentnú hranicu.

Výsledky odpovedí na otázku „Ktorá televízia má podľa vás najobjektívnejšie spravodajstvo“Zdroj: Median SK

Takmer rovnaký výsledok ako RTVS dosiahla v prieskume Markíza, pri ktorej ako najobjektívnejšie posudzuje spravodajstvo 25,7 percenta respondentov – aj komerčná stanica oproti prvému štvrťroku mierne narástla – o dve desatiny bodu.

Median aj v tomo prípade komentuje výsledok s tým, že trendom niekoľkých posledných období je vyrovnávanie hodnotenia objektivity Slovenskej televízie a Markízy. „Výsledky oboch staníc sú štatisticky neodlíšiteľné, je možné povedať, že obe stanice sú hodnotené zhodne. Obe najlepšie hodnotené stanice z pohľadu objektivity spravodajstva v poslednom polroku mierne zlepšujú svoju pozíciu.“

Neprehliadnite

Vyšší podiel ako v prvom kvartáli zaznamenala aj Joj – 16,9 percenta. Na treťom mieste tak opäť po roku preskočila spravodajskú Ta3. Tá oproti predošlému prieskumu klesla o 1,4 percentuálneho bodu na 15,6 percenta.

Vývoj najobjektívnejšieho spravodajstva televízií v rokoch 2011 až 2017

V odpovedi mohli aj tentoraz respondenti označiť len jednu stanicu ako tú s najobjektívnejším spravodajstvom. Inú televíziu s najobjektívnejším spravodajstvom uviedli dve percentná respondentov, 13 percent opýtaných neuviedlo žiadnu televíziu a 0,9 percenta si myslí, že ani jedna televízia nemá najobjektívnejšie spravodajstvo.

Terénny zber dát prebiehal v termíne apríl až jún kvótnym výberom. Na prieskume asa zúčastnilo 2 125 respondentov vo veku 14 až 79 rokov.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Markíza, Median SK, RTVS, Ta3, TV Joj