Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na Dvojke štartuje nová relácia o vede Experiment

19.09.2018, 14:38 | pol | © 2018 News and Media Holding

RTVS uvedie v programovej štruktúre Dvojky od 20. septembra avizovanú talkšou o vede Experiment. Jej tvárou bude moderátorom Martin Strižinec, ktorý do júna viedol diskusie O 5 minút 12. Nová relácia bude mať dvojtýždennú periodicitu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

RTVS

RTVS si na jeseň pripravila šesť častí Experimentu, ktorý bude vysielať v hracích dňoch Európskej ligy, teda ako štvrtkový dvojtýždenník.

Prvé vydanie 20. septembra má miesto v programe o 20:10, venovať sa bude na polhodinovom priestore téme Dokážeme oživiť dinosaury?

„Ako vyzerala naša krajina pred desiatkami miliónov rokov a potvrdili sa mýty o tatranskom dinosaurovi? Je možné oživiť praveké živočíchy podobne, ako to dokázali filmári v Jurskom parku? Výskumom dinosaurov sa vedci zaoberajú už niekoľko storočí, no iba nedávno zistili, že mali operenie a zrejme išlo o spoločenské tvory,“ uvádza RTVS v anotácii.

Hosťom prvej časti Experimentu bude paleontológ Matúš Hyžný. „V relácii opraví chybné predstavy laikov o dinosauroch a vysvetlí, či mali perie, akú mali farbu, a či by sa dali klonovať. Taktiež objasní, ako vyzeralo územie Slovenska pred miliónmi rokov, čo sú pištoľové krevety a ako žili desaťnožce. Počas diskusie odznejú najnovšie poznatky o masovom vymieraní dinosaurov a tiež dôvody, ktoré k tomu prispeli,“ uvádza televízia.

RTVS tvrdí, že má s reláciou ambíciou priniesť objavné informácie, kritické myslenie, zanietené rozhovory so špičkovými slovenskými aj zahraničnými expertmi o celosvetovom vedeckom spoznávaní sveta.

Druhé vydanie relácie s témou Bude nás riadiť umelá inteligencia? je na programe 4. októbra o 21:15 – plávajúci čas začiatku relácie ovplyvňuje rôzny hrací čas futbalovej Európskej ligy, ktorej zápasy sa hrajú o 21:00 alebo o 19:00.

M. Strižinec si bude do štúdia pozývať hostí aj z ďalších oblastí od astronómie, fyziky, chémie, biológie až po ekonómiu, antropológiu a sociofilozofiu.

Neprehliadnite

Experiment reaguje na základné témy budúceho vývoja ľudstva, diváci sa napríklad dozvedia zaujímavé informácie o možnostiach ďalšieho osídľovania vesmíru, vplyve umelej inteligencie na chod spoločnosti, alebo genetickej úprave rastlín, živočíchov a ľudí, uvádza RTVS.

„Zámerom relácie je hlbšie rozdiskutovať súčasné poznanie sveta, jeho zákonitostí s dôrazom na kritické myslenie a vedecky overené fakty s vášňou k novým objavom,“ priblížil kreatívny producent vývoja RTVS Tomáš Kaminský.

Charakter celej diskusnej relácie a preberané témy má podčiarknuť aj futuristické štúdio s veľkou projekčnou plochou, na ktorej sa budú premietať zábery skúmaného fenoménu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy RTVS

Diskusia (0 reakcií)